دکتر جهانگیری در دومین نشست سران مدارس ایمن:

کاهش خطر و سانحه، کمک به ارتقاء ظرفیت های مادی و معنوی جامعه است

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایمن سازی تنها یک پدیده‌ی سخت افزاری نیست بلکه مقوله‌ای اجتماعی و انسانی نیز محسوب می گردد گفت: ایمن سازی مطلوب در گرو جلب مشارکت آحاد شهروندان، نهادهای مدنی و شبکه های اجتماعی است.

شناسه خبر: 89827 -

دوشنبه 13 مهر 1394 - 14:41

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (دوشنبه) در دومین نشست سران مدارس ایمن که از کشورهای مختلف جهان در این نشست حضور یافته و در هتل آزادی تهران برگزار شد، به ایراد سخنرانی پرداخت که متن کامل سخنان معاون اول رییس جمهور بدین شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

خیر مقدم عرض می کنم به میهمانان عزیز خارجی و داخلی این نشست مهم.

    زندگی در جامعه‌ی امروز و جهان پیشرفته به معنای زندگی در جامعه و جهان بی خطر نیست، اتفاقاً جامعه و جهان جدید پرمخاطره نیز می‌باشد و البته به همان میزان نیاز به زندگی در فضایی امن‌تر بیش از پیش احساس می‌شود. لازمه‌ی این امر، ایمن سازی است، هم ایمن سازی فیزیکی و هم ایمن سازی اجتماعی و فرهنگی. ما نیازمند ارتقاء مصونیت ها هستیم. یعنی با تعمیم دادن اصل شناخته شده‌ی پزشکی که پیشگیری مقدم بر درمان است می‌توان در تمام حوزه‌ها خصوصاً در حوزه‌ی آموزش و پرورش به ارتقاء مصونیت ها کمک کرد. ایمن سازی، خود نوعی ارتقاء مصونیت است، هرچه در ایمن سازی بنا و راه و تجهیزات سرمایه گذاری شود در حقیقت به ارتقاء ظرفیت های سرمایه ای و توسعه ای کشور کمک شده است. کم کردن هر خطر و سانحه چه طبیعی و چه حوادث انسانی و اجتماعی، در حقیقت کمک به ارتقاء ظرفیت های معنوی و مادی جامعه است.ما باید بتوانیم جامعه را از وضعیت ریسک و خطر و جامعه بحرانی خارج کرده و به جامعه‌ی قابل محاسبه و قابل پیش بینی تبدیل کنیم. هر اقدامی در این جهت، سرمایه گذاری برای آینده‌ای بهتر و روشن تر است. ایمن سازی تنها یک پدیده‌ی سخت افزاری نیست، بلکه مقوله‌ای اجتماعی و انسانی نیز می‌باشد که موفقیت آن در گرو جلب مشارکت آحاد شهروندان و نهادهای مدنی و شبکه های اجتماعی است.

   در جهان امروز، آموزش وپرورش بعنوان اساسی ترین رکن توسعه‌ پایدار مطرح است و هیچ تحولی در جامعه بدون توجه به نقش آموزش و پرورش امکان پذیر نیست. هر کشور و ملتی که خواهان عزت مادی و سعادت معنوی است، باید به آموزش وپرورش بعنوان نهادی بنیادی توجه جدی کند، زیرا نیروی انسانی که پیشبرنده تحقق اهداف مذکور می باشد، محصول نظام آموزش وپرورش است.وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران در تحقق اهداف اسناد بالادستی و ایجاد محیطی ایمن، گام های مهمی برداشته است که از آن جمله می توان به بحث بازسازی و نوسازی مدارس فرسوده و مقاوم سازی مدارس آسیب پذیر اشاره نمود که این اقدامات باید ادامه یابد. در زمینه استاندارد سازی تاسیسات مدارس نیز با نگاه ویژه‌ای که در این دولت آغاز شده است، امیدواریم با حمایت دولت و برنامه ریزی و اجرا و نظارت مداوم تا پایان سال 1395، در تمامی مدارس کشور حتی دورترین نقاط نیز به سیستم های استاندارد گرمایش و سرمایش مجهز گردند. از جمله اقدامات اساسی دیگر وزارت آموزش و پرورش بمنظور کمک به برنامه های مهم توسعه خصوصاً توسعه‌ی علم و فناوری، توسعه و تجهیز مدارس هوشمند (هوشمند سازی) بر اساس معیارهای علمی، بین المللی و شرایط بومی در سطح کشور است. کشور ما علیرغم برخی فشارهای ظالمانه نظیر جنگ و تحریم ها مسیر رو به رشد خود را در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی طی نموده است و بحمدا... دستاوردهای قابل توجهی داشته است. ما آمادگی همکاری با دیگر کشورها در تمام زمینه های مورد توافق را داریم.

    امیدوارم فرصت داشته باشید از جاذبه های تاریخی و طبیعی ایران و نیز از دستاوردهای صنعتی و علمی ایران نیز بازدید داشته باشید تا از این طریق شناخت بهتری نسبت به کشور و ملت با فرهنگ و متمدن ایران پیدا کنید. برای همه‌ی شما آرزوی موفقیت دارم.

   پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور وزیر آموزش و پرورش نیز با اشاره به موقعیت استراتژیک ایران بخصوص در فضای پس از تحریم، گفت: هم اکنون زمینه‌ی لازم برای همکاری های دو جانبه و چند جانبه فراهم شده که این امر می تواند زمینه ساز همکاری مشترک ایران با کشورهای دیگر باشد.

   دکتر فانی گزارشی از وضعیت وزارت آموزش وپرورش در جمهوری اسلامی ایران ارائه کرد و توسعه‌ی آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی ،‌توسعه‌ی فضای یاد دهی و یادگیری و بهره گیری از فضای مجازی برای دانش آموزان را از جمله برنامه های این وزارتخانه عنوان کرد.

   وزیر آموزش وپرورش همچنین دانش آموزان را سرمایه های انسانی و آینده سازان کشور توصیف کرد و گفت: مسئولیت ما در حفظ و مراقبت دانش آموزان مسئولیتی بسیار خطیر است و باید در جهت برخورداری آنها از سلامت و ایجاد محیطی عاری از تهدید تلاش کنیم.

   نماینده‌ی ویژه‌ی دبیر کل سازمان ملل در کاهش خطرپذیری مدارس نیز در این اجلاس ضمن ابراز تسلیت به خاطر درگذشت شمار زیادی از هموطنانمان در مراسم حج، گزارشی از برنامه های روز گذشته و بازدید از سه مدرسه در ایران ارایه کرد.

   وی با تاکید براینکه باید برای کاهش حوادث و بلایای طبیعی یک ائتلاف بین المللی تشکیل دهیم، بر لزوم حمایت دولتها از برنامه ها در جهت کاهش حوادث و بلایا و ایمن سازی مدارس تاکید کرد و گفت: امیدوارم تا سال 2020 بتوانیم مخاطرات مدارس را به میزان چشم گیری کاهش دهیم.

   نماینده‌ی ویژه دبیر کل سازمان ملل در کاهش خطرپذیری مدارس همچنین با اشاره به برنامه های ارتقاء سلامت روانی در مدارس ایران خاطرنشان کرد: جلسه‌ای برای مدیران مرتبط با ایمن سازی مدارس در ایران برگزار شده و ما متعهد هستیم برای توسعه‌ی اجتماعی، اقتصادی و توسعه‌ی مدارس در جهان همه ی تلاش خود را انجام دهیم.

   گفتنی است در ابتدای این مراسم، رییس سازمان نوسازی مدارس کشور نیز ایجاد امکانات برابر و مدرن آموزشی برای تمام دانش آموزان را یکی از اهداف جمهوری اسلامی ایران برشمرد و با تاکید براینکه ایمن سازی مدارس در ایران در دستور کار دولت قرار دارد، خاطرنشان کرد: در سال جاری حدود 350 میلیون دلار صرف ایمن سازی فیزیکی مدارس خواهد شد و تعداد 2000 مدرسه ایمن و استاندارد به مجموعه مدارس کشور اضافه خواهد شد.

شناسه خبر: 89827

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده