معاون اول رییس جمهور:

دولت در حال تلاش برای از بین بردن چهره خشن فقر در جامعه است

جلسه‌ی تهیه و تدوین الگوی جامع اصلاح نظام بیمه های اجتماعی عصر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد

شناسه خبر: 89817 -

دوشنبه 13 مهر 1394 - 09:03

دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اینکه باید اقدامات اساسی برای فقر زدایی در کشور انجام شود، گفت: دولت در تلاش است با استفاده از تجربیات جهانی و نیز تجربه‌ی نهادهای حمایتی کشور همچون کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و نهادهایی از این دست، در جهت از بین بردن چهره خشن فقر در جامعه‌ی اسلامی ایران گام بردارد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به چالش ها و مشکلات سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی کشور اظهار داشت: لازم است حتماً در جهت اصلاح و رفع مشکلات صندوق های بازنشستگی کشور برنامه ریزی مناسبی صورت پذیرد.
وی افزود: برنامه‌ی ششم توسعه‌ی کشور برنامه‌ای مسئله محور است و دولت در نظر دارد در چارچوب این برنامه، به چند موضوع و مسئله‌ی اصلی کشور به طور ویژه بپردازد که مسائل صندوق های بازنشستگی و سازمان تامین اجتماعی از جمله‌ی این موضوعات خواهد بود.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش رییس سازمان تامین اجتماعی از وضعیت موجود سازمان و صندوق های بازنشستگی کشور تصریح کرد: لازم است قوای سه گانه در جریان این گزارش قرار گیرند چرا که اتخاذ تصمیمات جدی در جهت اصلاح وضع موجود، نیازمند همراهی و کمک همه‌ی ارکان نظام است.
معاون اول رییس جمهور از رییس سازمان تامین اجتماعی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و دفتر هیات دولت خواست طرح رفاه اجتماعی، راهکارهای فقر زدایی در کشور و مسائل صندوق های بازنشستگی را به طور جدی مورد بررسی قرار داده و جمع بندی نهایی را در اختیار دولت بگذارند.
در این جلسه رییس سازمان تامین اجتماعی به ارائه توضیحاتی درخصوص سیر تاریخی تکوین این سازمان و سابقه‌ی بیمه اجتماعی در کشور پرداخت و گزارشی از تعداد افراد تحت پوشش سازمان، تعداد مستمری بگیران انواع حمایت ها و عملکرد این سازمان ارائه کرد.
دکتر نوربخش در این گزارش همچنین به نرخ حق بیمه در کشورهای مختلف جهان و مقایسه آن با ایران پرداخت و در ادامه پس از توضیحاتی درخصوص منشأ بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی و روند رشد تعداد مستمری بگیران، گزارشی از دوبرابر شدن تعداد مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و افزایش آمار بازنشستگی های پیش از موعد در دولت گذشته بیان کرد.
در این گزارش همچنین پس از تشریح چالش های مختلف سازمان تامین اجتماعی نظیر کسری صندوق های بازنشستگی، راهکارهای برون رفت از چالش های سازمان و مشکلات صندوق های بازنشستگی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

شناسه خبر: 89817

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده