معاون اول رییس جمهور:

شرکت های خارجی با عملکرد اقتصادی غیرشفاف از همکاری با ایران محروم و در لیست سیاه قرار می گیرند

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه دولت ایران دست همه‌ی سرمایه گذاران خارجی که علاقمند به همکاری و سرمایه گذاری اقتصادی در ایران هستند را می فشارد، گفت: لازم است به همه‌ی شرکتهای خارجی علاقمند به همکاری و سرمایه گذاری در ایران تاکید کنم که فقط باید به طور مستقیم و شفاف با دستگاه های رسمی ایران همکاری کنند زیرا دوران واسطه گری و دلال بازی سپری شده و ما می خواهیم بصورت شفاف و روشن با طرف های خارجی همکاری های مشترک داشته باشیم و قطعاً شرکت هایی که روش های غیرشفاف را در پیش گیرند، در لیست سیاه قرار گرفته و از همکاری با ایران محروم خواهند شد.

شنبه 11 مهر 1394 - 16:23

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری در حمل و نقل و راه و شهرسازی که در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، فاجعه‌ی دردناک و غم انگیز منا که هزاران نفر از حجاج کشورهای اسلامی و بخصوص تعدادی از حجاج عزیز کشورمان مظلومانه جان خود را از دست دادند را تسلیت گفت.
وی با قدردانی از وزارت راه و شهرسازی برای برگزاری این همایش گفت: این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید با رویکرد جدید خود مبنی بر فعلیت دادن به ظرفیت های ملی و تکیه بر ویژگی های جامعه‌ی ایرانی فراتر از ساختارها و زمینه‌های بسته و متصلب اداری در طول دو سال گذشته توانسته ظرفیت های جدیدی ایجاد کند و رویکرد تازه ای به نوسازی ظرفیت های اجرایی در این وزارتخانه داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور افزود: از نظر دولت، وزارت راه و شهرسازی یکی از دستگاه های موفق است که توانسته است سیاست های دولت را به خوبی پیش ببرد و چشم انداز و ماموریت های جدید توسعه ای را برای این بخش مهم تعریف کند.
دکتر جهانگیری با اشاره به رویکرد دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان در دو سال گذشته خاطرنشان کرد: رویکرد ایشان نگاهی توسعه‌ای، شهروند محور، قانون گرا، تحول گرا و قائل به محوریت دادن به بخش خصوصی واقعی بوده است و به طور مرتب به دنبال ایجاد و استفاده از ظرفیت ها و منابع جدید برای ایجاد تحول در این بخش بوده است و برای جذب سرمایه گذاری خارجی نیز تلاش کرده است که آثار آن بزودی نمایان خواهد شد.
وی افزود: براساس سند چشم انداز، دستیابی به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه‌ی آسیای جنوب غربی به عنوان هدف نظام در افق 1404 تعیین شده که با گذشت نیمی از دوره‌ی چشم انداز، شاخص های عملکردی نظیر رشد اقتصادی، سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در مقایسه با اهداف، علی رغم درآمدهای سرشار نفت در ده سال اخیر، فاصله‌ی بسیار زیادی دارد.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: در دهه‌ی آینده ماموریت مهم اقتصاد ایران ایجاد اشتغال پایدار، افزایش رفاه خانوارهای ایرانی و افزایش قدرت اقتصادی کشور بعنوان یکی از مهمترین مولفه های اقتدار ملی است.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه لازمه دستیابی به این ماموریت مهم، رشد اقتصادی سالانه‌ی 8 درصد در طول ده سال آینده است، افزود: الزامات دستیابی به این رشد اقتصادی، هم اکنون از سوی دولت در حال تدوین است و لازم است همه‌ی ارکان نظام آن را مورد قبول قرار داده و به آن پایبند باشند.
وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در دو سال اخیر با سیاست گذاری های صحیح و علمی چند موضوع مهم را در دستور کار خود قرار داده است، تصریح کرد: مهمترین موضوع در این میان پرونده‌ی هسته ای است که با سه هدف اساسی یعنی تثبیت حقوق هسته ای ایران، صیانت از دستاوردهای هسته‌ای و لغو تحریم های ظالمانه دنبال شد و با مذاکرات سخت، فشرده و پیچیده به نتیجه رسید و دولت توانست به یک توافق قابل قبول دست پیدا کند و هم اکنون نیز در حال برنامه ریزی برای دوران پساتحریم هستیم.
معاون اول رییس جمهور یکی دیگر از موضوعاتی که دولت تدبیر و امید در دو سال اخیر آن را دنبال کرده است، بازگرداندن ثبات و آرامش به اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: نمود آن در کاهش تورم و تلاش برای رونق بخشی به فعالیت های اقتصادی در حال نمایان شدن است.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: پس از اعلام توافق، دولت تدبیر و امید با حجم قابل توجهی از درخواست های شرکت های خارجی علاقمند به همکاری و سرمایه گذاری در ایران روبرو شده است چرا که سرمایه گذاری در ایران امتیازات و ظرفیت هایی دارد که در صورتی که شرایط سیاسی و بین المللی مهیا باشد، از نظر همه‌ی علاقمندان به کارهای اقتصادی اعم از داخلی و خارجی، جلب توجه می کند.
وی انسجام اجتماعی داخلی و برخورداری از ثبات وامنیت بی نظیر در منطقه‌ی حساس خاورمیانه را از ویژگی های منحصر به فرد ایران برشمرد و افزود: کسانی که تاکنون به نقش ایران در برقراری امنیت در منطقه اعتراف نکرده اند، امروز شاهد پتانسیل قابل توجه ایران در ایفای نقش ثبات ساز و امنیت ساز در منطقه هستند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه منابع طبیعی سرشار اعم از ذخایر نفت و گاز و سایر مواد معدنی، برخورداری از زیرساخت‌های صنعتی قابل توجه در مقایسه با کشورهای منطقه، موقعیت ممتاز از نظر ترانزیت و برخورداری از جمعیت بزرگ و جوانان تحصیلکرده را از دیگر ویژگی های منحصر به فرد ایران دانست و گفت: همه‌ی این ظرفیت ها، دولت را بر آن داشته است که به دنبال سیاست گذاری صحیح برای دوران پساتحریم باشیم.
دکتر جهانگیری ادامه داد: سیاست گذاری برای دوران پسا تحریم در ستاد اقتصادی دولت بصورت جدی دنبال شده که این سیاست ها منبعث از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب است.
وی اضافه کرد: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که در دوران پساتحریم دنبال می شود در حقیقت دو جهت گیری اصلی دارد که یکی از آن دو، درون زایی به معنای تکیه بر ظرفیت های داخلی کشور و دیگری برون گرایی به معنای تعامل سازنده با کشورهای جهان است.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه هم اکنون دستگاه های اجرایی مختلف، در حال تدوین طرح های مورد نظر خود برای معرفی به علاقمندان همکاری و سرمایه گذاری در ایران هستند، تصریح کرد: هفته‌ی گذشته اصول و روش های جدید عقد قراردادهای نفتی در دولت به تصویب رسید و وزارت نفت به زودی طرح های متعددی در حوزه‌ی نفت، گاز و پتروشیمی را به ارزش بیش از ده میلیارد دلار معرفی خواهد کرد.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز طرح های متعددی جهت سرمایه گذاری معرفی خواهند کرد، گفت: در این میان وزارت راه و شهرسازی نیز پیشقدم بوده و برای معرفی طرح های مورد نظر خود، این همایش را برگزار کرده است که جای تقدیر دارد.
وی با اشاره به محورهای مهم مطرح شده ازسوی وزارت راه و شهرسازی برای سرمایه گذاران خارجی و بخش خصوصی داخلی خاطرنشان کرد: یکی از محورها در جهت اصلاح کاستی ‌های شبکه‌ی حمل و نقل ایران و بهبود توسعه‌ی شهری است که باید در این زمینه اقدامات زیادی انجام شود و باید شرایطی فراهم کنیم تا شبکه راه های کشور با کیفیت بالا و از طریق مشارکت های عمومی ـ خصوصی با طرف های ایرانی یا بین المللی و جذب منابع مالی ساخته شود.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه شبکه‌ی راه آهن ایران دارای محدودیت های جدی است افزود: ما باید طول مسیرهای ریلی را در مناطق مهم کشور خصوصاً مناطق معدنی افزایش دهیم و خطوط ریلی کشور را به کشورهای همسایه نیز متصل کنیم.
دکتر جهانگیری ادامه داد: هم اکنون حمل و نقل ریلی در بخش بار، درصد کوچکی را تشکیل می‌دهد و دولت به دنبال دو برابر کردن ظرفیت های ریلی و افزایش سهم ریلی نسبت به جاده است.
وی لازمه‌ی تحقق این اهداف را حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاران خارجی عنوان کرد و گفت: باید محدودیت های ورود به این بخش کاهش یابد و دولت اصرار دارد در مسیرهای پرجمعیت و نیز مسیرهای اقتصادی مثل تهران ـ قم ـ اصفهان و تهران ـ مشهد شبکه ی ریلی پرسرعت ایجاد کند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه در بخش صنایع بندری و ناوبری کشور نیز انتظار داریم شاهد سرمایه گذاری و مشارکت شرکت های خارجی باشیم، افزود: باید از دارایی های گسترده ایران در این صنعت بدرستی محافظت شود و برای این کار به برنامه ریزی، طراحی، ساخت و بهره برداری بهتر از بنادر نیازمند هستیم.
دکتر جهانگیری با یادآوری برخورداری ایران از سواحل بسیار مهم در دریای عمان، از عدم توجه به این بنادر در سالهای گذشته ابراز تأسف کرد و گفت: یکی از اولویت های مهم دولت تدبیر و امید، عمران و آبادانی سواحل مُکران است که باید بنادر بزرگی را در سواحل دریای عمان خصوصاً چابهار و جاسک ایجاد کنیم و انتظار دولت این است که کشورهایی که در مذاکرات سیاسی برای مشارکت در این طرح ها اعلام آمادگی کرده اند، از مرحله ی سخن عبور کرده و به مرحله‌ی عمل وارد شوند چرا که دولت ایران مصمم به اجرای این برنامه هاست و چنانچه این کشورها برای مشارکت تأخیر کنند، مجبور خواهیم بود، این طرح ها را با روش های دیگر اجرایی کنیم اگرچه اولویت ما مشارکت با کشورهای دوست است.
وی در ادامه‌ی سخنان خود با بیان اینکه ایران برای توسعه‌ی صنعت هوایی نیز نیازمند اقدامات جدی است، خاطرنشان کرد: باید ناوگان موجود هوایی را نوسازی کنیم و لازم است شرایط رقابتی بوجود آوریم که بخش خصوصی داخلی و خارجی با اطمینان در این زمینه سرمایه گذاری کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به لغو تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران افزود: با لغو تحریم ها حتماً امنیت بیشتری در پروازهای ایرانی بوجود خواهد آمد و مسافرانی که به دلیل عدم اطمینان از خطوط پروازی سایر کشورها استفاده می کردند، پس از لغو تحریم ها و نوسازی ناوگان هوایی کشور، ترجیح خواهند داد از خطوط هوایی ایران استفاده کنند.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود توسعه‌ی صنعت گردشگری را از دیگر اولویت‌های دولت تدبیر و امید عنوان کرد و افزود: دولت تدبیر و امید در دو سال اخیر گردشگری را به طور جدی مورد توجه قرار داده و در همین مدت توجه‌ گردشگران خارجی زیادی به ایران جلب شده است.
وی با تاکید براینکه در کنار توسعه‌ی صنعت گردشگری باید ناوگان هوایی کشور نیز نوسازی شود، تصریح کرد: این موضوع در طرح های پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی لحاظ شده و امیدواریم به زودی مردم شاهد نوسازی ناوگان مطمئن و افزایش قابل توجه تعداد هواپیماهای کشور باشند.
معاون اول رییس جمهور گفت: علاقمند هستیم شرکای خارجی ایران به سیاست های جمهوری اسلامی ایران در دوران پس از تحریم توجه کنند و بدانند که دولت به دنبال جذب فناوری و توسعه‌ی بازار صادرات برای ایران است.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه ایران کشوری نیست که در ابتدای راه صنعتی شدن باشد، افزود: از شرکای خارجی می خواهیم که به ایران به عنوان یک شریک بلند مدت نگاه کنند و تصور نکنند ایران کشوری است که می توانند کالاهای مصرفی خود را در آن به فروش برسانند.
معاون اول رییس جمهور افزود: شرکای خارجی ایران باید کشور بزرگ ایران و موقعیت جغرافیایی استثنایی آن را مدنظر داشته باشند و به این موضوع نیز توجه کنند که از طریق سرمایه گذاری در ایران می توانند بازارهای وسیع کشورهای همجوار ایران و منطقه را نیز در اختیار بگیرند.
وی با بیان اینکه علاقمند هستیم طرف های خارجی با شرکای ایرانی به صورت مشترک کار کنند گفت: دولت ایران خود را موظف می داند موانع احتمالی را از پیش روی سرمایه گذاران خارجی برطرف کند و این از اولویت های دولت است.
پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز در سخنانی با بیان اینکه فصل جدیدی از روابط سیاسی در منطقه آغاز شده است، گفت: در این شرایط ایران بعنوان کشوری پیشتاز در برقراری امنیت، از جایگاه و نقش پراهمیتی در ایجاد توسعه، عمران و آبادانی در سطح منطقه برخوردار است.
وی همچنین ضمن تشریح وضعیت ممتاز ایران از نظر شرایط جغرافیایی، موقعیت حمل و نقل ریلی، جاده‌ای، دریایی و هوایی، تلاش برای کاهش سهم حمل و نقل جاده ای در ایران و توسعه‌ی حمل و نقل ریلی را یکی از برنامه های وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد.
دکتر آخوندی از آمادگی ایران برای همکاری با کشورهای خارجی جهت سرمایه گذاری مشترک و اجرای پروژه های مرتبط با راه و شهرسازی خبر داد و از شرکت های خارجی خواست برای همکاریهای اقتصادی و مشارکت در سرمایه گذاری برای اجرای پروژه های مختلف در ایران بصورت مستقیم و بدون واسطه گری وارد عمل شده و عملکردی شفاف داشته باشند.
دبیر همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری در حمل و نقل و راه و شهرسازی هم در ابتدای این مراسم گزارشی از اهداف و محورهای پراهمیت این همایش ارائه کرد و به تشریح برنامه های دو روزه‌ی این مراسم پرداخت.

شناسه خبر: 89797