رضوی در نشست خبری دومین همایش روز ملی روستا:

دولت تدبیر و امید بر لزوم ایجاد رونق بیشتر در فعالیت‌های اقتصادی روستایی باور دارد

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری از برگزاری دومین همایش روز ملی روستا و اولین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان کشور در ماه جاری خبر داد.

شناسه خبر: 89791 -

شنبه 11 مهر 1394 - 14:13

سید ابوالفضل رضوی روز شنبه در نشست خبری دومین همایش روز ملی روستا، هدف از برگزاری چنین همایش‌هایی را ارج نهادن به تلاش‌ها، خدمات و فعالیت‌های روستاییان و نقش آنان در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور و تسهیل حضور روستاییان در عرصه‌های مؤثر اقتصادی عنوان کرد.

وی با تشریح برنامه‌های معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در گرامیداشت روز روستا، گفت: باید زمینه‌های لازم را برای حضور روستاییان در فعالیت‌های اقتصادی بوجود آورد تا این پتانسیل‌ها و توانمندی‌ها، باعث رشد و شکوفایی روستاها و کشور شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری افزود: امروز در میان روستاییان، سرمایه‌های انسانی بومی می‌توانند با فکر و اندیشه بومی و با محصولات و تولیدات خود، برای به ثمر رسیدن و پیشرفت مناطق روستایی نقش بسزایی داشته باشند و متبلور شدن این و به نتیجه رسیدن این ظرفیت در کنار سرمایه فیزیکی موجود هر منطقه امکان پذیر است.

رضوی با تأکید بر اینکه در نظام برنامه‌ریزی روستا نباید نگاه گذشته را داشته باشیم، خاطر نشان کرد: برنامه‌ریزان باید «سرمایه انسانی بومی» روستاها را مورد توجه قرار داده و برنامه‌ریزی دقیق و منظم و هدف‌داری برای آن داشته باشند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد: باید صنایع تبدیلی و فرآوری و دانش‌های بومی در روستاها را گسترش داد و از انتقال این صنایع به شهرها ممانعت به عمل آورد.

رضوی با اشاره به اینکه مسأله پراکنده بودن روستاها تهدید نیست، گفت: درست است که ارایه خدمات و زیرساخت‌ها در روستاهای متعدد، زیاد و پرهزینه و زمان‌بر است، اما این مسأله بخصوص در روستاهای مرزی باعث خواهد شد که کشور به امنیت پایداری برسد و فرصت تعالی کشور مهیا شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه مردم روستاها برای پیشرفت و تعالی مناطق خود باید در روند توسعه اقتصادی بیش از پیش فعال شوند، گفت: بر این باوریم اگر مردم در فعالیت اقتصادی همچون فعالیت سیاسی اثرگذار و فعال باشند، فرصت‌های بی‌شماری را می‌توانند در عرصه اقتصادی ایجاد نمایند.

رضوی کار و فعالیت اقتصادی در روستاها را سخت توصیف کرد و با بیان اینکه دولت‌ تدبیر و امید بر لزوم ایجاد رونق بیشتر در فعالیت‌های اقتصادی روستایی باور داشته و بر آن است که باور خود را عملی کند، گفت: این دولت طبق فرموده امام(ره) بر این باور است که فعالیت اقتصادی مختص پولدارها نیست و سیاست‌های اقتصادی صحیح دولت، زمینه مشارکت و حضور فعال روستاییان در اقتصاد را مهیا خواهد کرد.

رضوی با اشاره به اینکه توسعه یافتگی روستاها با مشارکت مردم، شدنی است، خاطر نشان کرد: همه روستانشینان می‌توانند با تکیه بر آورده‌های خودشان زمینه شکوفایی خود و محل زندگی‌شان را فراهم کنند و دولت هم با پرداخت وام‌های با سود صفر درصد در روستاهای مرزی و 3 درصد در روستاهای دیگر زمینه‌های لازم را برای رونق گرفتن واحدهای تولیدی و ایجاد اشتغال در روستاها فراهم می‌کند.

این همایش با حضور مسئولان و شخصیت‌های کشوری، وزرا، نمایندگان مجلس و حدود 1200 نفر از اعضای شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران در 13 و 14 مهرماه جاری با عنوان «روستا و اقتصاد مقاومتی» برگزار می‌شود.

همچنین اولین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان با شعار «روستا؛ کانون تولید و ارزش‌آفرینی» از 14 لغایت 17 مهرماه 94 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار خواهد شد که در بخشهای مختلف این نمایشگاه اعم از بخش استانی، ملی، آیینی و بخش‌های جنبی و فروشگاهی روستاییان به عرضه و نمایش توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در روستاهای کشور می‌پردازند.

شناسه خبر: 89791

- نهاد ریاست‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده