به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور؛

نخستین جلسه‌ی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی تشکیل شد

نخستین جلسه‌ی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی، ظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور و با حضور جمعی از اعضای هیات دولت برگزار شد.

شناسه خبر: 89746 -

سه شنبه 7 مهر 1394 - 18:09

دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اینکه برنامه ریزی برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باید فراتر از اقدامات جاری دستگاه های اجرایی باشد، به دغدغه‌ی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی اشاره و خاطرنشان کرد: بر اساس دیدگاه مقام معظم رهبری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید موجب توسعه و ایجاد تحول در کشور شود به نحوی که مخاطرات بین المللی نتواند بر اقتصاد کشور اثر منفی بگذارد.
معاون اول رییس جمهور افزود: خوشبختانه نسبت به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در میان قوای سه گانه، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای غیردولتی اجماع نظر همگانی وجود دارد که این اجماع نظر، فرصت بی نظیری را برای پیشبرد اهداف و توسعه‌ی کشور فراهم کرده است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: باید با اتکاء به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و با بهره‌برداری مطلوب از ظرفیتی که به واسطه‌ی اجماع نظری که در تمامی ارکان نظام فراهم شده است، به حرکت رو به جلو کشور در مسیر توسعه و پیشرفت شتاب ببخشیم.
وی از همه‌ی دستگاه های اجرایی خواست اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را بیش از گذشته و با جدیت هرچه بیشتر پیگیری کنند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه هیچ تردیدی نسبت به اصل سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی وجود ندارد، افزود: آنچه مهم است این است که بتوانیم برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی آنگونه که مدنظر رهبر معظم انقلاب است، برنامه های اجرایی و عملیاتی تدوین کنیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به پیش نویس برنامه و نقشه‌ی راه اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که توسط مشاور رییس جمهور در امور اقتصادی تدوین شده است، خاطرنشان کرد: این برنامه می تواند مبنای کار دولت قرار گیرد. البته لازم است دستگاههای اجرایی پیش نویس تدوین شده را به دقت مورد بررسی قرار دهند و نظرات خود را ارائه نمایند تا بتوانیم در جلسات آینده ستاد در این زمینه به جمع بندی نهایی برسیم.
دکتر جهانگیری در عین حال تاکید کرد: دولت مصمم است که برای اجرای سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی برنامه های اجرایی و عملیاتی تدوین کند تا اقتصاد کشور بر مبنای آن پایه‌ریزی شود.
وزیر نیرو نیز از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان تفکر و اندیشه‌ای علمی یاد کرد و افزود: برای پیاده سازی این تفکر در تمامی بخش های کشور، نیازمند برنامه‌ریزی ویژه و همراهی همه دستگاه ها و نهادهای کشور هستیم.
معاون رییس جمهور در امور مجلس نیز در این نشست با اشاره به برخی خلاء‌ ها و کاستی های موجود در اقتصاد کشور، گفت: کمبودها و ایراداتی که هم اکنون در اقتصاد کشور وجود دارد نتیجه‌ی عدم اجرای دقیق برنامه های توسعه ای کشور از جمله سیاست های اصل 44 قانون اساسی و سند چشم انداز 20 ساله کشور است و اگر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه‌ی ششم توسعه را به درستی اجرا کنیم، شاهد تحول در وضعیت کشور خواهیم بود.
در این جلسه وزیر امور اقتصادی و دارایی هم با تاکید براینکه براساس فرمایش رهبر معظم انقلاب، همه‌ی برنامه ها‌ی کشور باید مبتنی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشد، گفت: لازم است سازوکار برنامه‌ی ششم توسعه مورد بازنگری قرار گیرد و اگر موضوعی از موضوعات اقتصاد مقاومتی در این برنامه مغفول مانده است، آن را در برنامه‌ی ششم لحاظ کنیم.
در این نشست که وزرای کشور، جهاد کشاورزی، نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیر هیات دولت نیز حضور داشتند، دکتر نیلی مشاور رییس جمهور در امور اقتصادی گزارش مفصلی از پیش نویس برنامه‌ و نقشه‌ی راه اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را ارائه کرد.
مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی در این گزارش ضمن تبیین و تشریح اهداف اصلی و رویکردهای اساسی سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، ظرفیت‌های درونی اقتصاد ایران را یادآور شد و به بیان توضیحاتی در خصوص نقشه راه اجرای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی پرداخت.
پس از ارائه این گزارش، پیش نویس برنامه و نقشه‌ی راه اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و اعضای جلسه نظرات و دیدگاه های خود را درخصوص راهکارهای اجرای این سیاست ها و تحقق منویات مقام معظم رهبری ارائه کردند.
در پایان این نشست مقرر شد، این پیش نویس در اختیار دستگاه های اجرایی قرار گیرد تا نظرات و دیدگاه های مختلف برای جمع‌بندی نهایی در جلسات آینده ستاد مطرح و دراین زمینه تصمیم گیری نهایی شود.

شناسه خبر: 89746

- معاون اول

- جلسات

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده