دکتر روحانی در دیدار رییس جمهوری چین:

هیچ قدرتی نمی‌تواند در مناسبات خوب تهران - پکن تأثیرگذار باشد / آماده مشارکت در طرح مهم چین برای جاده ابریشم هستیم/ تاکید روسای جمهور دو کشور بر تنظیم اسناد همکاری های همه جانبه راهبردی/ رییس جمهوری چین: جمهوری اسلامی ایران شریک راهبردی چین است/ در سال آینده میلادی به تهران سفر می کنم

رییس جمهوری، نقش چین در موفقیت مذاکرات را بسیار حائز اهمیت برشمرد و با اشاره به اینکه موفقیت مذاکرات به نفع همه کشورها بوده و در روابط ایران و چین تأثیرگذار خواهد بود، گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که در شرایط جدید تحرکی بسیار سریع در روابط خوب دو کشور ایجاد شود.

شناسه خبر: 89711 -

دوشنبه 6 مهر 1394 - 22:53

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی صبح دوشنبه به وقت نیویورک در ملاقات با شی جین پینگ رییس جمهوری چین با بیان این که خوشحالیم که با همکاری چین و سایر کشورها توانستیم در مذاکرات هسته‌ای به توفیق دست پیدا کنیم، گفت: جمهوری اسلامی ایران دوستان خود را که در شرایط سخت تحریم روابط مناسبی با ملت ایران داشته‌اند در دوران جدید فراموش نخواهد کرد و مطمئن هستیم روابط ما با چین به گونه‌ای است که هیچ قدرت دیگری نمی‌تواند در مناسبات خوب دو کشور تأثیرگذار باشد.

 رییس جمهوری با اشاره به این که چین در اجرای توافق هسته‌ای نیز نقش مؤثری خواهد داشت، اظهارداشت: از روزی که قصد داریم توافق را اجرا کنیم باید نسبت به عملیاتی شدن همه محورهای توافق، از جمله لغو تحریم ها و همکاریهای صلح آمیز هسته ای مطمئن باشیم.

 دکتر روحانی بر توسعه روابط و همکاری‌های مشترک میان ایران و چین تأکید کرد و افزود: امیدواریم تفاهمات اجلاس شانگهای برای تشکیل 7 گروه کاری هر چه زودتر عملیاتی شود.

 رییس جمهوری با بیان این که در شرایط فعلی و پس از لغو تحریم‌ها و حضور شرکت‌های اروپایی در تهران علاقمندیم شرکت‌های چینی نیز برای همکاری و مشارکت در پروژه‌های ایران وارد رقابت شوند، گفت: جمهوری اسلامی ایران و چین می‌توانند در زمینه‌های مختلف از جمله احداث شهرک‌های صنعتی و فناوری و امور زیر بنایی تعاملات خوبی داشته باشند.

 دکتر روحانی با بیان این که ایران و چین می‌توانند در زمینه انرژی هم قراردادهای بلندمدتی با یکدیگر داشته باشند گفت: آماده مشارکت در طرح مهم چین برای جاده ابریشم هستیم و همچنین در دیگر بخش‌ها از جمله ترانزیت، توسعه بندر چابهار و انتقال خط آهن این منطقه به خراسان، همکاری‌های ایران و چین حائز اهمیت است.

 

رییس جمهوری بر ضرورت تعامل کشورهای منطقه از جمله ایران و چین در زمینه مبارزه با تروریزم و افراطی‌گری در خاورمیانه و شرق آسیا، تصریح کرد: تفکرات افراطی و خشونت، خطر بزرگی برای هر دو منطقه است که هم باید از تجربه‌های مشترک یکدیگر استفاده کنیم و همه گونه همکاری‌ داشته باشیم.

 دکتر روحانی با بیان این که چین می‌تواند از ظرفیت‌های خود برای حل سایر مسایل منطقه‌ای به نفع صلح و ثبات استفاده کند، گفت: امروز در یمن شاهد وضعیت فاجعه‌بار انسانی هستیم و چین می‌تواند با نگاهی نوع‌دوستانه و انسانی به یمن در راستای حل بحران در این کشور اقدام کند.

 رییس جمهوری همچنین بر بررسی دقیق توافقات و زمینه‌های همکاری میان ایران و چین توسط کمیسیون مشترک دو کشور و تنظیم سریعتر اسناد همکاری راهبردی تأکید کرد.

 شی جین پینگ رییس جمهور چین نیز در این دیدار با بیان این که ایران و چین در خصوص روابط دو جانبه و مسایل مورد نظر بین‌المللی و منطقه‌ای در سال‌های اخیر به اشتراکات فراوانی رسیده و توانسته اند روابط خود را در بالاترین سطح پایدار کنند، گفت: ایران و چین می‌توانند با همکاری‌های دو طرفه این روند را پیوسته گسترش داده و رفاه بیشتری برای مردم دو کشور ایجاد کنند.

 رییس جمهوری چین خاطرنشان کرد: پکن آماده است با جامعه‌ بین‌المللی از جمله ایران روابط خوبی را بر اساس منافع مشترک توسعه داده و چشم‌اندازهای خود را بر این اساس مشترکاً ترسیم کند.

 

وی با بیان این که نتیجه توافق در مذاکرات، تأمین حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، توسعه صلح و آرامش در خاورمیانه و تعامل با جامعه جهانی بود، گفت: ما باید چشم‌انداز روابط دو کشور را به یکدیگر متصل کنیم و حاضریم در چارچوب کمیسیون مشترک تجاری در بخش‌های مختلف همکاری‌های درازمدت را به طور راهبردی با ایران افزایش دهیم.

 رییس جمهوری چین با بیان این که قصد دارد در ابتدای سال آینده میلادی از جمهوری اسلامی ایران بازدید کرده و در این سفر روابط دو کشور را به مرحله بالاتری ارتقا دهد، گفت: ایران و چین در بسیاری از مسایل مهم بین‌المللی و منطقه‌ای اشتراک نظر دارند و جمهوری اسلامی ایران یک شریک مطمین برای چین محسوب می‌شود.

 شی جین پینگ خاطرنشان کرد: چین همواره از استفاده صلح آمیز هسته‌ای ایران حمایت کرده است و دو کشور می‌توانند از ظرفیت‌های موجود در سایر زمینه‌ها از جمله پروژه‌های راه‌سازی، راه‌آهن و انرژی با ایران همکاری کند.

 رییس جمهوری چین همچنین با بیان این که همواره از روند بازسازی اقتصادی در یمن و حل و فصل سیاسی اختلافات حمایت کرده‌ایم، گفت: حتماً ایران به عنوان کشوری پرنفوذ در منطقه می‌تواند در مسیر حل و فصل انسان دوستانه و مسالمت‌آمیز بحران یمن تأثیرگذار باشد و ما به همکاری مشترک در این خصوص با ایران علاقمند هستیم.

شناسه خبر: 89711

- رئیس‌جمهوری

- سفرهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده