رییس جمهوری در دیدار نخست وزیر ترکیه:

روابط تهران - آنکارا باید در همه زمینه ها و به نفع دو ملت توسعه یابد / نخست وزیر ترکیه: هدف ما رسیدن به تجارت 30 میلیارد دلاری با ایران است

رییس جمهوری در دیدار نخست وزیر ترکیه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران، دوستانش در دوران تحریم را فراموش نخواهد کرد و پس از لغو تحریم ها، اولویت با کشورهایی است که ملت ما را تنها نگذاشتند.

شناسه خبر: 89659 -

دوشنبه 6 مهر 1394 - 02:03

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در دیدار "احمد داوود اوغلو" که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد، گفت: ایران و ترکیه در بسیاری از مسایل جهانی با هم اشتراک نظر دارند و باید روابط دو کشور در همه زمینه ها بیش از پیش توسعه یابد.

رییس جمهوری به جنایات تروریست ها علیه مسلمانان در عراق و سوریه اشاره کرد و گفت: باید همکاری ها و رایزنی های جدی دو کشور گسترش یابد تا با درک درست واقعیت ها، رایزنی و همکاری مشترک بتوانیم کمک کنیم تا بسیاری از مشکلات فعلی از سر ملتهای منطقه برداشته شود.

دکتر روحانی اظهارداشت: دولتهای ترکیه و ایران خواهان بازگشت آرامش به منطقه، از بین بردن تروریست ها، جلوگیری از تجزیه همسایگان در منطقه و تامین امنیت و نیز بازگشت آوارگان به خانه هایشان هستیم.

نخست وزیر ترکیه نیز در این دیدار با اشاره به فشردگی رقابت ها و فرایند انتخابات در کشورش گفت: هر نتیجه ای که در انتخابات بیفتد، روابط ایران و ترکیه همچنان در صدر اولویت های دولت است.

احمد داوود اوغلو با ابراز خرسندی از توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 اظهارداشت: امیدوارم این توافق افق جدیدی را برای روابط اقتصادی دو کشور بگشاید چرا که هدف ما رسیدن به تجارت 30 میلیارد دلاری است.

وی افزود: روابط خوب ایران و ترکیه می تواند الگویی برای دیگر کشورها و همسایگان باشد و دو کشور در مبارزه با گروه های تروریستی منطقه هماهنگ و همصدا هستند.

رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر ترکیه در این نشست همچنین درباره موضوعات منطقه ای از جمله یمن، سوریه و عراق و ضرورت مبارزه مشترک با تروریست ها و راه های ایجاد ثبات و آرامش در این کشورها گفت وگو و تبادل نظر کردند.

 

شناسه خبر: 89659

- رئیس‌جمهوری

- سفرهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده