دکتر جهانگیری در دیدار فرستاده ی ویژه دولت چین در امور اقتصادی؛

روابط ایران و چین باید از مرحله‌ی روابط تجاری وارد مرحله‌ی همکاری‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی شود

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وجود منابع و ظرفیت های گسترده ی جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف و امکان سرمایه گذاری شرکت های چینی برای تأمین نیازهای بازار ایران و همسایگان ایران در دوران پساتحریم، تاکید کرد: انتظار داریم در دوران پساتحریم شرکت های چینی حضور پررنگ تری برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی در ایران داشته باشند و از مرحله ی همکاری های تجاری به مرحله ی مشارکت و همکاری های بزرگ اقتصادی و صنعتی با جمهوری اسلامی ایران وارد شوند.

شناسه خبر: 89498 -

چهارشنبه 1 مهر 1394 - 08:51

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در دیدار «جانگ ای» فرستاده­ی ویژه­ و رئیس کمیسیون مدیریت و نظارت دارایی دولتی چین، ضمن تبریک فرا رسیدن روز ملی این کشور، با بیان اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین همواره روابطی خوب و صمیمانه بوده است، به چهار مرحله ملاقات رؤسای جمهور دو کشور در دو سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: این امر نشانگر عزم جدی مقامات عالی رتبه­ ی دو کشور برای گسترش روابط است.
دکتر جهانگیری ضمن درخواست ابلاغ سلام ایشان به نخست وزیر جمهوری خلق چین، ابراز امیدواری کرد، سفر رئیس جمهور این کشور به ایران در سال جاری انجام شود و افزود: این سفر می­تواند نقطه­ ی عطفی در توسعه­ ی روابط تهران- پکن باشد.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه رویکرد راهبردی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر توسعه­ ی روابط همه‌جانبه با چین، مستقل از تحولات بین­ المللی است، خاطرنشان کرد: استحکام روابط دو کشور به گونه­ ای است که از متغیرهای بیرونی و عناصر دیگر تأثیرناپذیر است.
معاون اول رییس جمهور از مواضع کشور چین در طول مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 قدردانی کرد و با اشاره به اینکه مواضع چین در این مذاکرات، بسیار سازنده بود، گفت: ما به نقش مثبت و سازنده‌ی چین در دوران تحریم آگاه هستیم و انتظار داریم در مراحل اجرای توافق نیز مواضع سازنده­ی این کشور برای سرعت بخشیدن به روند اجرای توافق استمرار یابد.
وی اظهار امیدواری کرد، چین بتواند نقش مؤثرتری نسبت به گذشته در ساخت نیروگاه­های جدید هسته­ ای، بازطراحی راکتور نیروگاه اراک، انتقال فناوری و اجرای پروژه­ های مشترک در ایران داشته باشد و در این زمینه از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم و تأمین منابع مالی به جمهوری اسلامی ایران کمک کند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه ایران به روابط خود با جمهوری خلق چین به عنوان روابطی راهبردی می­نگرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد روابط خود را در همه زمینه‌ها با جمهوری خلق چین گسترش دهد.
دکتر جهانگیری افزود: باید برای تأمین نیازهای مالی پروژه­ های بزرگ همکاری و سرمایه­ گذاری­های مشترک روش­های جدیدی اتخاذ کنیم. چین باید منابع مالی حداقل 30 میلیارد دلاری برای فاینانس در بخش­های صنعتی و انجام پروژه­ های مشترک با ایران تدارک ببیند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه چین بزرگترین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران محسوب می­شود،گفت: امیدواریم با استفاده از ظرفیتهای کم نظیر و جدیدی که اقتصاد ایران و چین می­توانند برای یکدیگر فراهم کنند، فصل جدیدی در روابط اقتصادی دو کشور گشوده شود.
دکتر جهانگیری تأکید کرد: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط در دوران پساتحریم است که مورد تأکید مقام معظم رهبری، رئیس­ جمهوری و دولت است.
وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ایده ­ی احیای جاده ابریشم که از سوی رئیس جمهور چین مطرح شده است، حمایت می­کند و معتقد هستیم ایران به عنوان کشوری که محل تقاطع جاده­ ی ابریشم خشکی و دریایی است، از جایگاه کانونی و کلیدی برخوردار است.
دکتر جهانگیری با تأکید بر وجود ظرفیت­های فراوان همکاری تهران-پکن در زمینه­ ی انرژی افزود: الگوهای جدید قراردادهای نفتی ایران به زودی اعلام خواهد شد و تهران آمادگی دارد در حوزه­ ی نفت و گاز قراردادهای میان­مدت و بلندمدت با چین منعقد کند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه کمیسیون مشترک همکاری­های اقتصادی دو کشور می­تواند سازوکار مناسبی برای پیگیری اجرای توافقات و بررسی زمینه­های همکاری میان دو کشور باشد، بر لزوم تسریع در برگزاری شانزدهمین اجلاس این کمیسیون تأکید کرد.
فرستاده­ ی ویژه­ و رئیس کمیسیون مدیریت و نظارت دارایی دولتی چین نیز در این ملاقات ضمن ابلاغ سلام گرم نخست­ وزیر این کشور به معاون اول رئیس­ جمهور و تبریک فرا رسیدن عید قربان، از رویکرد ویژه­ ی مسئولان جمهوری خلق چین نسبت به توسعه­ ی روابط و گسترش مناسبات میان دو کشور خبر داد.
«جانگ ای» یکی از اهداف سفر خود به ایران را بررسی آخرین وضعیت همکاری­های تهران- پکن عنوان کرد و افزود: در این سفر تعدادی از مدیران عامل شرکت­های بزرگ چینی نیز حضور دارند و تلاش خواهیم کرد در شرایط جدیدی که بواسطه ­ی توافق هسته ای ایجاد شده است، راهکارهای نوینی برای توسعه­ ی روابط میان دو کشور پیدا کنیم تا بتوانیم روابط دو کشور را وارد مرحله­ ای تازه­ کنیم.
وی با اشاره به روابط خوب و صمیمانه میان ایران و چین و نیز ملاقات‌های متعدد روسای جمهور دو کشور، بر لزوم گسترش روابط و ارتقاء سطح همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور تاکید کرد.
فرستاده­ ی ویژه­ ی­ چین از آمادگی رییس جمهور کشورش برای سفر به ایران خبر داد و افزود: امیدوارم این سفر نقطه عطفی در روابط دو کشور بوده و بتواند آغازگر فصل جدیدی در مناسبات فی‌مابین باشد.
«جانگ ای» با یادآوری اینکه پس از انجام توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5، روابط دو کشور وارد مرحله تازه‌ای شده است، تصریح کرد: در این شرایط باید به دنبال راهکارهایی در جهت توسعه روابط باشیم و چین آمادگی دارد همکاری خود با ایران را در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه ­ی انرژی، صنعت و ایجاد کمربند اقتصادی جاده‌ی ابریشم گسترش دهد.
وی از ایران به عنوان کشوری پراهمیت و استراتژیک در امتداد جاده‌ی ابریشم یاد کرد و گفت: ایران از موقعیت و شرایط منحصر بفردی در جاده‌ی ابریشم برخوردار است و دولت چین آماده است در چارچوب پیگیری احیاء این کمربند اقتصادی، با ایران قرارداد همکاری امضاء کند تا ساز و کار ویژه‌ای برای پیگیری این همکاری ایجاد شود.
فرستاده‌ی ویژه و رئیس کمیسیون مدیریت و نظارت دارایی دولتی چین همچنین اظهار داشت: ایران کشوری است که از منابع و بازار بسیار خوبی برخوردار است و هم‌اکنون در مرحله­ ی پیشرفت و صنعتی شدن قرار دارد و چین نیز با داشتن تجهیزات و تکنولوژی می‌تواند همکای و کمک­های شایانی را در این مقطع به ایران ارائه دهد.
وی با بیان اینکه ایران و چین دو شریک مهم در حوزه­ی انرژی هستند، افزود: دو کشور دارای زمینه­ های مناسب همکاری در حوزه­ ها­ی انرژی و صنعتی هستند و چین آمادگی دارد برای همکاری جامع، بلندمدت و پایدار در زمینه­ ی انرژی، با ایران قرارداد همکاری امضا کند.

شناسه خبر: 89498

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده