دکتر جهانگیری:

زبان فارسی پیوند‌ دهنده اقوام مختلف ایران است

معاون اول رییس جمهور، ایران را رنگین کمانی از قومیت‌های مختلف توصیف کرد و گفت: زبان فارسی نقطه اتصال و پیوند دهنده اقوام مختلف در کشور است و همه آنها زبان فارسی را بخشی از هویت خود می دانند.

شناسه خبر: 86053 -

يکشنبه 23 فروردين 1394 - 17:00

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (یکشنبه) در جلسه «هماهنگی دستگاه‌های مسئول در جهت پاسداری از خط و زبان فارسی» ضرورت حراست از زبان رسمی کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: مراقبت از زبان فارسی و جلوگیری از ورود واژه‌ها و اصطلاحات بیگانه به این زبان باید تبدیل به یک وظیفه ملی شود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه همه کسانی که در قلمرو ایران زندگی می‌کنند، زبان فارسی را بخشی از هویت خود می دانند خاطر نشان کرد: تاریخ و گذشته تمدنی ایران زمین، پیوندی ناگسستنی با زبان فارسی دارد و بزرگان، شعرا و مفاخر این کشور به زبان فارسی سخن می‌گفته‌اند.
وی همچنین با اشاره به اینکه بسیاری از مردم کشورهای منطقه نیز به زبان فارسی سخن می گویند خاطرنشان کرد: زبان فارسی وجه مشترک و زمینه‌ساز پیوند فرهنگی ما با برخی کشورهای همسایه و شبه قاره هند است.
معاون اول رییس جمهور با ابراز تاسف از اینکه در نسل امروز استفاده از واژه‌ها و اصطلاحات بیگانه رواج یافته، این موضوع را تهدیدی برای زبان فارسی برشمرد و گفت: رهبر معظم انقلاب نیز نسبت به این موضوع حساسیت نشان داده‌اند و لازم است با جدیت بیشتر نسبت به این مهم تلاش کنیم.
دکتر جهانگیری با تاکید بر ضرورت جلوگیری از رواج واژه‌های بیگانه در زبان فارسی تصریح کرد: صدا و سیما در این زمینه نقشی کلیدی دارد و دستگاه‌های مرتبط دیگر نظیر وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز می‌توانند در این زمینه نقش مؤثری ایفا کنند.
وی با اشاره به قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب سال 1375، لزوم پی گیری اجرای این قانون را مورد تاکید قرار داد و گفت: لازم است شورایی متشکل از دستگاه‌های مرتبط که در این قانون برای آنها تکلیف ایجاد شده تشکیل شود تا هرچند وقت یکبار جلساتی برگزار و روند اجرای قانون را رصد کنند.
در این جلسه که وزرای کشور، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز حضور داشتند، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارشی از سابقه قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه و نیز آیین نامه اجرایی آن ارائه کرد و گفت: در این قانون وظایف متعددی برای دستگاه‌ها و شخصیت‌های اجرایی و قضایی کشور در جهت حراست از زبان فارسی تعیین شده است.
آقای جنتی اظهار داشت : امروز شاهد رشد بی‌رویه و استفاده روزافزون از واژه‌های خارجی و بیگانه در تابلوی مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در سطح کشور هستیم و لازم است دستگاه‌های مرتبط با این موضوع به نحو مقتضی از ادامه این روند جلوگیری کنند.
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم در این جلسه با اشاره به تشکیل دو جلسه در یک هفته با موضوع رسیدگی به امور فرهنگستانها و زبان فارسی در دفتر معاون اول رییس جمهور، از نگاه ویژه و توجه دولت تدبیر و امید به اهمیت و پاسداری از خط و زبان فارسی قدردانی کرد.
دکتر حداد عادل زبان فارسی و دین اسلام را از مهمترین مؤلفه‌های هویت دهنده به ملت ایران دانست و اظهار داشت: اصولا زبان نقش مهمی در هویت بخشی ، امنیت و اقتدار یک کشور دارد و دشمنان نیز یکی از راه‌های ضربه زدن به ملت ایران را رخنه کردن در زبان فارسی می‌دانند.
در ادامه این نشست شهردار تهران نیز در سخنانی با تاکید براینکه برای حراست از زبان فارسی باید اراده‌ای جدی در میان همه مسئولین وجود داشته باشد گفت: باید برای این منظور از کلی گویی پرهیز کرده و تصمیمات جدی اتخاذ کنیم و با اصلاح نوشته تابلوها در خیابان‌های اصلی پایتخت، الگوی مناسبی برای استفاده سایر شهرهای کشور ارایه دهیم.
اعضای حاضر در این جلسه در خصوص راهکارهای حراست از زبان فارسی و ممانعت از ورود لغات و اصطلاحات خارجی به زبان فارسی بحث و تبادل نظر کردند و پس از ارائه دیدگاههای مختلف، مقرر شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهادی را مبنی بر تشکیل یک شورا برای رصد و پیگیری این موضوع به هیات دولت ارائه دهد

شناسه خبر: 86053

- جلسات

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده