در نخستین جلسه هیات دولت در سال 94؛

رییس جمهوری از ابراز همدردی مردم و مسوولان تشکر کرد/ گزارش عملکرد بودجه سال 1393 به هیات وزیران ارایه شد/ تاکید بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب

نخستین جلسه هیات دولت در سال جدید، روز چهارشنبه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری برگزار شد و اعضای دولت پس از دیدار نوروزی با یکدیگر، به بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل و مباحث روز کشور پرداختند.

شناسه خبر: 85627 -

چهارشنبه 5 فروردين 1394 - 13:40

دکتر جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری در ابتدای جلسه، به نمایندگی از هیات دولت، ضمن تسلیت به رییس‌جمهور و حسین فریدون دستیار ارشد رییس‌جمهور ، علو درجات برای مرحومه مغفوره را از درگاه خداوند متعال مسئلت نمود.
رییس‌جمهوری نیز با تشکر از همه کسانی که به اشکال گوناگون با ایشان ابراز همدردی نموده و در مراسم تشییع و ترحیم شرکت کردند، اظهار داشت: مادر من نیز همانند همه مادران انقلاب و دفاع مقدس، معلم ایثار و ایمان بود و از همان سال 1341 با دشواری‌ها و دلهره و اضطراب ناشی از مبارزه آشنایی داشت.
در ادامه جلسه، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گزارشی از عملکرد بودجه سال 1393 به هیات وزیران ارایه دادند.
براساس این گزارش، کل پرداخت‌‎های جاری در سال 1393 با 20 درصد رشد و اعتبارات عمرانی با 34 درصد رشد نسبت به سال 1392 همراه بوده است.
رشد درآمدهای مالیاتی با 40 درصد، گمرک 65 درصد و سود سهام 94 درصد افزایش نسبت به سال 1392 گزارش شد. در این گزارش همچنین میزان تورم سال، نقطه به نقطه و اسفند ماه سال 1393 به ترتیب 8/14، 2/14 و 6/0 درصد عنوان شد.
رییس‌جمهور از تلاش‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور قدردانی نمود.
همچنین وزارت نیرو گزارشی از میزان بارندگی‌ها و مقایسه آن با سال گذشته و متوسط سال‌های قبل ارایه داد که براساس این گزارش، میزان بارندگی در برخی مناطق کشور با کاهش شدید نسبت به سال قبل و در برخی مناطق مانند استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان با افزایش مواجه بوده است و بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب تأکید شد.
در ادامه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیات وزیران رسید.
دولت اصلاحات وارد شده به ضمایم کنوانسیون بین‌المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی‌ها 1973
(مارپل 8/7/1973) موضوع قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل 1978 مربوط به کنوانسیون بین‌المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی‌ها 1973 (مارپل 78/1973، مصوب 1380 و الحاقات و اصلاحات بعدی آن را به تصویب رساند.
لایحه معاهده میان جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در زمینه انتقال محکومین به حبس، از دیگر مصوبات جلسه روز چهارشنبه هیات دولت بود.
هیات وزیران به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجازه داد نسبت به انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه همکاری دو جانبه برای استرداد، جلو گیری از ورود، صدور و انتقال غیر قانونی اموال فرهنگی – تاریخی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ترکیه ظرف مدت سه سال از تاریخ ابلاغ این تصویب‏نامه، اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری نماید.

شناسه خبر: 85627

- جلسات

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده