متن سخنان رییس‌ جمهوری در مجلس در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم

رییس جمهور در مراسم دفاع از وزیر پیشنهادی علوم در مجلس تصریح کرد که پیام مردم به دولت و مجلس تلاش برای خدمت و تعالی کشور است.

شناسه خبر: 82541 -

سه شنبه 27 آبان 1393 - 10:54

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

برای درخواست رأی اعتماد جهت وزیر علوم پیشنهادی خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌رسم.
البته تماس و نزدیکی مجلس و دولت همواره مطلوب است و فرصتی که بنده هم در خدمت نمایندگان محترم باشم مغتنم است. اما امیدوارم فرصت‌های آینده عمدتاً برای همفکری و تعاون برای رفع مشکلات اساسی مردم، بویژه در زمینه مسایل اقتصادی مردم، اشتغال، رشد و توسعه کشور و تعالی اخلاق و فرهنگ در جامعه باشد.
وزارت علوم، وزارت بسیار حائز اهمیتی است از این دیدگاه که میلیون‌ها دانشجو و ده‌ها هزار عضو هیأت علمی، اساتید، محققین و پژوهشگران، در چارچوب قوانین و مقررات این وزارتخانه، سرنوشت فعالیت علمی آنها با این وزارتخانه در ارتباط است، آنچه برای ما مهم است، پیشرفت علم و دانش و پژوهش در کشور است. ما در پی آنیم که ایران عزیز اسلامی، به عنوان مرجع علمی بزرگ در این منطقه و حتی ان‌شاء الله در آینده در سطح جهان باشد.
همانطور که امروز در برخی از موارد علوم جدید ما در رده‌ای هستیم که می‌توانیم در آینده نزدیک با کشورهای پیشرفته و بزرگ در صحنه رقابت قرار گیریم.
دغدغه همه ما دولت و مجلس بی‌تردید یک دغدغه است هدف ما هم یکی است، هدف ما آن است که علم و دانش ، در خدمت مردم و فرهنگ اسلامی و ایرانی ما باشد.
هدف ما این است که دانشگاههای ما، مراکز فعالیت علمی و پژوهشی باشند و ضمن اینکه با سیاست‌های داخلی، منطقه‌ای و جهانی کاملاً آشنا هستند، فضای دانشگاه، عمدتاً فضای علمی و فرهنگی باشد و نه آنکه عمدتاً فضای سیاسی و یا خدای ناکرده، فضای سیاسی‌کاری باشد.
برخلاف آنچه که برخی از رسانه‌ها شایع می‌کنند من در انتخاب وزیر تحت فشار هیچ گروه سیاسی و یا هیچ شخصیتی نبودم و نه هستم و نه من کسی هستم که در این زمینه‌ها فشار پذیر باشم و بخواهم به خاطر نظر و فشار گروهی انتخابی را انجام دهم.
همه ما در پیشگاه خداوند بزرگ، ملت عزیز ایران و وجدانمان مسئولیم و این سه دادگاه هیچ زمان ما را رها نخواهد کرد. در دوره انتخابات به مردم وعده دادم در اداره کشور و در انتخاب افراد بدون مشورت با صاحبنظران قدمی برندارم و تا امروز در تمام مسایل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی بدون مشورت با صاحبنظران و متخصصان به نام آن رشته، تصمیمی اتخاذ نکرده‌ام.
در زمینه انتخاب وزیر همانطور که قانون اساسی به صراحت می‌گوید رییس‌ جمهور فردی را به عنوان وزیر تعیین می‌کند و برای اخذ رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کند. آنجا که حق و وظیفه من است تعیین یک فرد برای پذیرش مسئولیت وزارت است.
این نکته را بگویم که ما در شرایط سختی برای اداره کشور هستیم، آنچنان نیست که تعداد داوطلبین برای به دوش گرفتن بار مسئولیت زیاد باشند. ما گاهی برای برخی از مسئولیت‌ها در رده پایین‌تر از وزیر با تعدادی از افراد صحبت می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم که مسئولیت را بپذیرند البته پذیرش مسئولیت آن کسی که توانمند است به عنوان وظیفه است و همه ما افتخار می‌کنیم که در این نظام، خادم نظام و خادم مردممان باشیم.
نسبت به وزارت علوم، اعتقاد بر این است که فردی اولاً مسئولیت این وزارتخانه را بپذیرد که از لحاظ علمی و دانشگاهی در یک سطح قابل قبول باشد، عالم به معنای واقعی کلمه باشد در رشته خودش صاحبنظر باشد به تعبیر ما در رشته تخصصی خود مجتهد باشد و رده های علمی لازم را طی کرده و مقالات علمی لازم را نوشته باشد و یک چهره علمی باشد. برای این وزارتخانه مهم شخصیتی می‌تواند این مسئولیت را بپذیرد که از دید دانشگاهیان و از دید جامعه یک عالم فرهیخته و صاحبنظر در رشته مورد نظری که تحصیل کرده و آن را در دوران آموزشی دنبال کرده، باشد.
ثانیاً معیار و شاخص ما برای معرفی و انتخاب وزیر آن است که فردی باشد که در دانشگاه و در میان اساتید و مجموعه دانشجویان، چهره مقبول و قابل قبول باشد شما خودتان هم قبول دارید چهره مقبول راحت‌تر مدیریت می کند و می تواند حرف حق خود را به کرسی بنشاند و همچنین مسیر تعالی آن دستگاه را آماده بکند.
از طرف دیگر قولی که به مردم در انتخابات 24 خرداد داده شد این بود که برای دانشگاه و محیط دانشگاه ما دنبال قانونگرایی و نشاط علمی با تعالی بیشتر فرهنگ اسلامی و اخلاق اسلامی هستیم. البته که ما باید به همه وعده خود عمل کنیم و آن وعده‌ای که به مردم دادیم عامل باشیم.
اینکه برخی از رسانه‌ها کلمه لجبازی را برای رییس‌ جمهوری و مجلس به کار می‌برند به نظر من این واژه، وژاه مناسبی نه برای مجلس شورای اسلامی و نه برای دولت است. اینجا جای دعوا به آن مفهوم و تنازع نیست ما دو قوه‌ای نیستیم که بخواهیم با هم تنازع کنیم و روبه‌روی هم بایستیم هر دو اهل تعامل هستیم و می‌خواهیم مسایل کشور را حل کنیم.
فکر نمی‌کنم پیام مردم برای دولت و مجلس دو نوع پیام باشد. یک نوع پیام مردم برای مجلس داشته باشند و یک نوع پیام برای دولت داشته باشند.
ملت پیام واحدی را برای منتخبین و نمایندگان خود ارسال می‌کند. این پیام برای دولت و مجلس که منتخب مردم است، یکی است.
مردم از ما خدمت و تعالی کشور را می‌خواهند. مردم می‌خواهند دانشگاهی باشد که از لحاظ فرهنگی و اخلاقی برای فرزندان عزیزشان دانشگاه امنی باشد، مردم می‌خواهند دختران و پسرانشان در دانشگاهها علم، اخلاق و فرهنگ بیاموزند و با سیاست جهانی آشنا باشند. مردم می‌خواهند فرزندانشان عالم شوند. مدرک‌گرایی مورد هدف خانواده‌های ما و نظام نیست باید دانشگاه‌ها را از مسأله مدرک‌گرایی و اینکه هرکسی دنبال کاغذی باشد به عنوان مدرک جدا کنیم. ما دنبال عالم و محقق هستیم عالم و محققی که هنوز ترم آخر تحصیل کارشناسی‌اش تمام نشده،‌ ده‌ها مؤسسه دنبال جذب او باشند.
بی‌تردید در کشور ما در آینده رونق اقتصادی ایجاد خواهد شد و ما هر چه زودتر منتظر لایحه‌ای هستیم که برای خروج از رکود تقدیم کردیم که اگر هرچه زودتر به دست ما برسد ما در این راه بسیار مهم که خواست ملت ما است، می‌توانیم قدم سریعتری برداریم چون مسایل کشوری از جمله خروج از رکود و از جمله رسیدن به رونق کار هر دو قوه و همه مسئولین کشور است. همه باید دست به دست هم دهیم تا این امر هم محقق شود تا ما به نقطه‌ای برسیم که برای مردم ما یک زندگی توأم با رفاه و باعزت همراه داشته باشد.
اگر ما می‌خواهیم به آن نقطه و به توسعه و رونق برسیم، باید علم و دانشگاه‌های ما پایه اقتصاد باشد .در دنیای امروز اقتصاد سنتی، قدرت رقابت با منطقه و جهان را ندارد ما باید بتوانیم با منطقه و جهان از لحاظ اقتصادی رقابت کنیم و پیشتاز باشیم ان شاء الله این در صورتی امکانپذیر است که اقتصاد ما دانش بنیان باشد. اقتصاد ما زمانی دانش بنیان است که نیاز به مدرک نداشته باشد و محیط دانشگاه ما آرام باشد.
بسیار مفتخرم به مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کنم در طول یک سال و چندماهی که از عمر دولت گذشته باوجود اینکه جلسات، سمینارها، کنفرانس‌ها و نشست‌ها در دانشگاه‌های ما به مراتب از سال‌های پیش، بیشتر شده به همان نسبت هم آرامش بیشتر بوده برای ما افتخار است که انواع سمینارها در مسایل فرهنگی، سیاسی و علمی برگزار شود همه به هم احترام بگذارند و اخلاق حاکم باشد. آنچه برای ما در زندگی ما در جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین خط قرمز مطرح است، اخلاق است، همه خط قرمزهایی که ما در سیاست خارجی، هسته‌ای و غیره مطرح می‌کنیم. در برابر این خط قرمز که خط قرمز اخلاق است، این خط قرمز بالاترین است.
برای ما مهم‌تر از اینکه وزیر چه مقدار رأی بیاورد اینکه همه ملت ما شاهد آن باشند که دولت و مجلس و سایر مسئولین در سراسر کشور معیارهای دینی و اخلاقی را همواره مد نظر دارند و ما نخواهیم گذاشت این خط قرمز خدشه‌دار شود، آنچه که اسلام به ما گفته این است که ما نسبت به افراد، احترام آنها، شخصیت آنها و کرامت آنها حساس باشیم.
تجسس‌هایی که در گوشه‌ و کنار، بالا و پایین زندگی فردی را بگردیم به این قصد که حتماً یک نقطه ضعفی را در گوشه‌ای بیابیم و پیدا کنیم و بعد ذره‌بین را بیاوریم و آن نقطه ضعف را بزرگ و بزرگتر کنیم. که چه بکنیم آخرش؟
بحث این است که همه باید به وظیفه خودمان عمل کنیم، کشور ما اسلامی است و ما باید کاری کنیم که تریبون مجلس و دولت ، همه تریبون‌های کشور، خیابان، بازار، مدارس و دانشگاه‌های همه جا ببینند که کشور اسلامی است.
کشور اسلامی به ظاهر و لباس نیست. کشور اسلامی اساسا بر اخلاق، قانون، رفتار و اصول استوار است و این مهم‌ است که همه ما وفا دار به اخلاق و اصول باشیم و مردم ما این انتظار را دارند که ان‌شاء الله خدا به همه ما توفیق دهد در این مسیر کامل‌تر و دقیق‌تر مسیر را طی کنیم و بتوانیم انجام وظیفه کنیم.
اولین کسانی که آقای دکتر دانش آشتیانی را برای این وزارتخانه به ما معرفی کردند دوستان قدیمی ایشان بودند که اتفاقاً از دوستان پروپاقرص اصولگرای ما هستند اصلاً در مرحله اول هیچ فردی اصلاح‌طلبی با من صحبت نکرد گرچه اصولگرا و اصلاح‌طلب هر دو فرزندان انقلاب و خادمان انقلاب هستند هیچ فرقی بین این حزب و آن حزب نیست مهم این است که به جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی، رهبری و همچنین به خدمت به مردم، منافع ملی و مصالح ملی معتقد باشند که ما به همه آنها احترام می‌گذاریم.
این حزب و آن حزب اینها همه برای آن است که تنور و صحنه گرم شود و در آن نان در بیاید و آن هم نانی که ملت بتواند با آن ارتزاق کند و زندگی بگذراند و این جناح و آن جناح فرقی نمی‌کند همه ما افتخار می‌کنیم مسلمان و ایرانی هستیم و در صندلی قرار گرفتیم که مردم ما را برای خدمت فرستادند برای ما واقعاً افتخار است.
من یادم آمد که خود من با ایشان آشنایی‌ام به دوران دفاع مقدس برمی‌گردد، شما می‌دانید از سال 1365، شورای عالی پشتیبانی جنگ که بنده هم یکی از اعضای شورای عالی بودم، تشکیل ستاد یا کمیسیونی را به عنوان ستاد پشتیبانی جنگ تصویب کرد و بنده را آن زمان به عنوان رییس ستاد پشتیبانی جنگ برگزید.
به طور طبیعی ما با همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها در ارتباط بودیم و هر وزارتخانه‌ای یک معاونی را معرفی کرد که آن وقت معروف به معاونت در جنگ بود و جناب آقای دکتر دانش آشتیانی که آن زمان احتمالاً در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خدمت می‌کرد و از آنجا آمده بود به وزارت علوم و فعالیت در دانشگاه‌ها داشت، آن زمان ایشان به عنوان رابط بین جنگ و دانشگاه به آن ستاد رفت و آمد داشت.
ما دوستانی که برای اولین بار در جبهه و دوران دفاع مقدس با آنها آشنا شدیم یا در دوران انقلاب در مبارزات در خدمتشان بودیم آنها در دل آدم یک احترام ویژه‌ای دارند. هم انقلاب اسلامی و نهضت اسلامی و هم دفاع مقدس عطر و بوی خاص خودش را دارد و بسیاری از نمایندگان محترمی که اینجا نشستند به عنوان نماینده خیلی‌هاشان در جنگ و جبهه بودند و مسئولیت داشتند و خدمت کردند و خیلی‌ از آنها در دانشگاه بودند و امروز در دانشگاه به عنوان استاد، معلم، مربی هستند که فرهنگی و جبهه‌ای هستند و آنها هم عطر دانشگاه و جبهه را استشمام کردند.
من خوشحال شدم شخصیتی که در دوران دفاع مقدس خدمتگزار این نظام بوده، کسی که سال‌ها در یک نهاد انقلابی مثل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خدمت کرده و تلاش کرده و کسی که تمام مدارج علمی را طی کرده و در دوران مسئولیت‌های مختلفش چه در وزارتخانه علوم اگر مسئولیت داشته، چه در گروه‌ها و ستادهای مختلف از جمله شورایی که برای اسلامی‌ کردن دانشگاه‌ها فعال و عضو بوده، ایشان در شورای گسترش، هیات امنای دانشگاهها سرپرستی برخی از دانشگاه‌ها را در مقاطعی بر عهده داشته و کسی که همه تحقیقات این را به من گفت که آقای دکتر دانش آشتیانی قبل از آنکه یک عنصر سیاسی باشد، یک مدیر اجرایی است و سوابق او هم همین را نشان می‌دهد و وقتی با ایشان من صحبت کردم گفت سیاست به این مفهوم این جناح و آن جناح را که من سالهاست کنار گذاشتم و نیستم و بیشتر در کارهای فرهنگی، اجرایی و عملیاتی هستم.
برای من مهم نیست که فرد سوابق سیاسی‌اش در کدام حزب و جناح بوده، مهم وفادار بودن به انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، رهبری انقلاب، قانون اساسی و خدمت به مردم است. اینها برای ما اهمیت دارد و کسی که سوابق انقلابی اش نشان می‌دهد، بعضی از نمایندگان قدیمی مجلس که یادشان باشد که پدر بزرگوار ایشان هم از علما و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود و ما سال‌ها در مجلس شورای اسلامی در خدمتشان بودیم خداوند روح او را قرین رحمت کند.
یک عالم فرهیخته متواضع، پخته، و از یک خانواده عالم و روحانیت است کسی که از جوانی در مدارس و دبیرستان‌هایی که عمدتاً آن مدارس و دبیرستان‌ها فعال مذهبی بوده و رشد پیدا کرده و در انقلاب و دفاع مقدس بوده و در سپاه خدمت کرده است.
با این وزارتخانه کاملاً آشنا است. مسئولیت‌های فراوانی داشته خدمات فراوانی به دانشگاه و دانشجو کرده در رشته علمی خودش تجربیات بسیار فراوانی دارد. مجموعه اینها به ما نشان می‌دهد که یک شخصیتی است که دل ما کاملاً قرص است که دانشگاه ما اسلامی‌تر و اخلاقی‌تر شود و فرهنگ اسلامی و انقلابی در دانشگاه ما توسعه پیدا کند، همچنین دانشگاه ما آرام‌تر و پرنشاط‌تر و از کمیت به سمت کیفیت حرکت کند، کیفیت‌ فعالیتهایش افزایش پیدا کند، دانشگاه ما به تولید متصل شود و بتواند دانشگاه کاری بکند که رشد اقتصادی و اجتماعی و این همه نیازهایی که ما امروز داریم، محقق شود.
به هرحال ما در دانشگاه نشاط دانشجو می‌خواهیم و آزادی علم و پژوهش برای اساتید می خواهیم و باید فضایی درست کنیم هم دانشجو از آن فضا لذت ببرد و هم استاد بتواند در آن فضا خدمت کند و همه اینها ویژگی‌هایی است که از نظر من آقای دکتر دانش آشتیانی می‌تواند آن را به خوبی برآورده کند.
از طرف دیگر آن دوران سه ماهه‌ای که ما می‌توانستیم با سرپرست این وزارتخانه را اداره کنیم آن هم رو به اتمام است و من امیدوارم، برای وزیر علوم ما را دعوت به مجلس نکنید و امروز با کمک همدیگر جناب آقای دکتر دانش آشتیانی رأی لازم را از شما کسب کند و دانشگاه ما منتظر است برای اینکه از این حالت اداره توسط سرپرست ولو اینکه سرپرست بسیار خوب و دردآشنا و علم‌آشنایی مثل آقای دکتر نجفی باشد، تغییر یابد زیرا می‌خواهد یک وزیر دائم داشته باشد تا استقرار آرامش بیشتر ‌ و قلب‌ها مطمئن‌تر شود. مجلس و دولت دست به دست هم دهیم تا مسئول و وزیر اصلی‌ این وزارتخانه تعیین شود.
ما بتوانیم نشاط بیشتری را در دانشگاهها شاهد باشیم همه نظرسنجی‌ها در دانشگاه‌ها و نامه‌هایی که اساتید به من نوشتند نشان می‌دهد آقای دکتر آشتیانی مقبول در دانشگاه‌ها و در میان دانشجویان و اساتید است و من مطمئن هستم حضور این شخصیت بی‌حاشیه در داخل مجلس برخی از حاشیه‌هایی را هم که مطرح می‌‌شود آن حاشیه‌ها را هم به کنار براند و دانشگاه ما بهتر از گذشته بتواند ادای وظیفه کند و خادم مردم باشد و دانشجویان ما و ملت ما را خوشحال‌تر از گذشته کند.
با تشکر از صبر و حوصله همگی، با تشکر از ریاست مجلس شورای اسلامی، هیأت رییسه و همه عزیزانی که در این مدت کار و تلاش کردند و بررسی کردند برای ویژگی‌های وزیر معرفی شده و با تشکر پیشاپیش از رأیی که ان شاء الله به وزیر خواهید داد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 82541

- جلسات

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده