ظهر امروز صورت گرفت؛

تشکیل جلسه شورای اقتصاد به ریاست دکتر جهانگیری

جلسه شورای اقتصاد صبح امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد و وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی گزارشی از برنامه های عملیاتی خود برای اجرای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی ارائه کردند.

شناسه خبر: 82534 -

دوشنبه 26 آبان 1393 - 15:16

دکتر اسحاق جهانگیری گزارشات ارائه شده از سوی این دو دستگاه اجرایی را خوب و مثبت ارزیابی کرد و افزود: خوشبختانه برنامه‌های دقیق و جامعی تدوین شده و بخصوص بانک مرکزی علی رغم نقدهایی که نسبت به عملکرد آن مطرح می شود، جهتگیری مناسبی در کنترل تورم داشته و امیدوارم با برنامه ریزی‌های آتی، بتوانیم در سال 95 به نرخ تک رقمی در تورم دست پیدا کنیم.
در این جلسه رییس کل بانک مرکزی گزارشی از اهداف و اقدامات صورت گرفته در راستای اجرای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی ارائه کرد و در خصوص اهداف اصلی نظیر ثبات قیمتی و مهار تورم، ایجاد ثبات پایدار در نظام مالی اقتصاد ، کاهش دامنه نوسان نرخ ارز و ارتقای شفافیت و کارایی بازار ارز توضیحاتی ارائه کرد.
وزیر جهاد کشاورزی هم در این نشست به ارائه گزارشی از برنامه اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی و منابع طبیعی پرداخت و افزایش تولید محصولات راهبردی و ارتقای ضریب خود اتکایی آنها، افزایش تولید داخلی نهاده های کشاورزی، تامین ذخایر مطمئن راهبردی، تنظیم بازار داخلی و حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی و پایه را به عنوان اهداف اصلی این وزارتخانه مطرح کرد.
در این گزارش همچنین برنامه های اصلی این وزارتخانه مطرح شد که عبارتند از: افزایش کمی و کیفی تولید به ویژه در محصولات راهبردی و ارتقای ضریب خودکفایی، افزایش تولید و ارتقای بهره وری منابع و عوامل تولید، تأمین ذخایر مطمئن راهبردی و تنظیم بازار داخلی، توسعه صادرات محصولات کشاورزی ، گیاهان دارویی، صنعتی، خوراکی ، فرآورده ها و حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی و پایه.
در ادامه این نشست که وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز حضور داشتند، با درخواست‌های وزارتخانه‌های نفت و نیرو مبنی بر طرح جایگزینی 17هزار اتوبوس فرسوده دیزلی درون شهری با اتوبوس‌های تمام گاز سوز و استفاده از تسهیلات مالی خارجی برای افزایش قرارداد «طرح نیروگاه آبی رودبار لرستان» موافقت شد.
براساس گزارش معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، نوسازی ناوگان اتوبوس‌های درون‌شهری، کاهش مصرف سوخت، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و صوتی، صرفه جویی 4300 میلیون لیتر در مصرف نفت گاز و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان حدود 4.5 میلیون تن از فواید جایگزینی 17 هزار دستگاه اتوبوس فرسوده دیزلی است.
زمان‌بندی اجرای این طرح 42 ماه از تاریخ تصویب است و وزارت نفت براساس بند ق تبصره 2 قانون بودجه سال 1393 کل کشور مجاز است طی 8 سال و در مجموع تا سقف حدود 1.8 میلیارد دلار یا معادل ریالی آن برای این طرح هزینه نماید. علاوه بر این سازمان شهرداری‌ها و دهیاریها موظفند در قبال شماره‌گذاری هر دستگاه اتوبوس جدید یک دستگاه اتوبوس دیزلی بالای 10 سال را از رده خارج نمایند.

شناسه خبر: 82534

- جلسات

- معاون اول

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده