دکتر جهانگیری در دیدار رییس دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین:

جمهوری اسلامی ایران به دنبال گسترش همه جانبه مناسبات با چین است

معاون اول رییس جمهور روابط ایران و چین را روابطی بسیار مهم، تاریخی و راهبردی توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به روابط خود با چین به عنوان روابطی سازنده نگاه می‌کند و به دنبال گسترش مناسبات در زمینه‌های اقصادی، سیاسی و فرهنگی می‌باشد.

شناسه خبر: 82531 -

دوشنبه 26 آبان 1393 - 13:17

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار «منگ جیان جو» رییس دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، با تاکید بر اینکه گسترش تجارت با چین از اهمیت فراوانی برای ایران برخوردار است، اظهار داشت: مسئولان جمهوری اسلامی ایران نگاه بلندمدتی به بازار انرژی چین دارند و تهران ضمن استقبال از حضور شرکت های چینی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز ایران، علاقمند است روابط تجاری خود را با پکن توسعه دهد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اعلام استقبال ایران از ایده رییس جمهور چین با عنوان کمربند اقتصادی جاده ابریشم، زمینی و دریایی تصریح کرد: ایران در این زمینه برای همکاری با طرف چینی به طور کامل آمادگی دارد.
معاون اول رییس جمهور همچنین از بندر آزاد چابهار به عنوان بندری مهم یاد و بر لزوم همکاری دو کشور برای سرمایه‌گذاری مشترک در این بندر تاکید کرد.
دکتر جهانگیری با قدردانی از مواضع مثبت چین در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5، بر ضرورت ایفای نقش فعال‌تر این کشور برای حل مسئله و دستیابی به توافق نهایی تاکید کرد.
معاون اول رییس جمهور به مسائل و مشکلات منطقه خاورمیانه نیز اشاره کرد و با بیان اینکه خاورمیانه امروز گرفتار افراطی گری شده افزود: امروز خشونت در بدترین شکل آن در عراق و سوریه جاری است و ایران آمادگی دارد در کنار چین برای حل مسائل منطقه همکاری کند.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به ملاقات روسای جمهور دو کشور و مذاکرات انجام شده درخصوص توسعه روابط همه جانبه، بر لزوم پیگیری وزارتخانه‌های دو کشور برای نهایی‌ شدن تفاهم نامه‌های همکاری میان تهران و پکن تاکید کرد.
رییس دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کومونیست چین نیز در این دیدار با بیان اینکه چین همواره در خصوص حقوق هسته‌ای ایران در سطح بین الملل مواضع مثبتی اتخاذ کرده، گفت: پکن بر این موضوع پایبند است که حقوق ملت ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای باید تامین شود.
منگ جیان جو با اشاره به نگاه مثبت چین به توسعه روابط فیمابین، به حجم مبادلات دو کشور در یک سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: حجم مبادلات تجاری روبه افزایش بوده و همکاریهای تهران ـ پکن در حال طی کردن روندی روبه رشد است.
وی با بیان اینکه رییس جمهور چین اهمیت فراوانی برای توسعه همکاریهای دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران قائل است گفت: چین از مشارکت فعال طرف ایرانی برای همکاری در زمینه کمربند اقتصادی جاده ابریشم استقبال می‌کند.
رییس دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کومونیست چین، همچنین روابط دو کشور را تاریخی و دیرینه دانست و افزود: تهران و پکن در مسائل مختلف و به خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی از دیدگاه‌های نزدیکی برخوردار هستند.
وی خواستار گسترش بیش از پیش روابط دو کشور در بخشهای مختلف سیاسی،‌اقتصادی و فرهنگی شد و گفت: اراده سیاسی در چین این است که روابط راهبردی خود را با جمهوری اسلامی ایران توسعه دهد.

شناسه خبر: 82531

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده