معاون اول رییس جمهورتاکید کرد:

لزوم گسترش فعالیت بخش خصوصی در زمینه توسعه معادن

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران از پتانسیل و توانمندی خوبی در بخش معدن برخوردار است بر لزوم گسترش فعالیت بخش خصوصی در این بخش تاکید کرد و گفت: باید شرایط بسترهای لازم برای اکتشاف و بهره برداری از معادن کشور فراهم شود تا مردم از مزایا و دستاوردهای آن بهره مند شوند.

شناسه خبر: 82494 -

شنبه 24 آبان 1393 - 15:55

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز( شنبه) در مراسم افتتاح مجتمع معدنی و صنعتی طلای زره شوران ضمن قدردانی از دست اندرکاران و تلاشگران احداث این مجتمع اظهار داشت: طراحی این پروژه با استفاده از دانش بومی اجرا شده که کاری بزرگ و پراهمیت برای یک کشور محسوب می‌شود
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: ایران در برخی مواد معدنی بخصوص مواد فلزی نظیر سنگ آهن، مس ، روی و سرب از جایگاه ممتازی برخوردار است و می تواند در این بخشها زمینه رشد و توسعه صنایع معدنی را فراهم کند.
وی افزود: ایران در بخش سنگ آهن از معادن فراوانی برخوردار است و امروز برنامه های وسیعی در سطح کشور برای توسعه این معادن در حال اجراست و خوشبختانه کشور از ذخایر گازی که انرژی مورد نیاز این گونه صنایع می باشد نیز به قدر کافی برخوردار است.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به معادن فراوان مس در ایران خاطر نشان کرد: همان طور که از گذشته مطرح بوده ایران بر روی کمربند مس قرار گرفته و با توجه به معادن خوبی که در این زمینه وجود دارد، زمینه های سرمایه گذاری برای توسعه معادن مس در کشور نیز مهیاست.
دکترجهانگیری در ادامه با بیان اینکه براساس مطالعات انجام شده ایران دارای ذخایر فراوانی است اما در بخش معادن طلا، به نظر می رسد بزرگترین معدن، معدن زره شوران باشد که با تولید 3 تن طلا در سال یکی از معادن مطرح در سطح منطقه خواهد بود.
معاون اول رییس جمهور افزود: با دانشی که در طراحی مجتمع زره شوران وجود دارد انتظار می‌رود سایر معادن طلای کشور با سرمایه گذاری بخش خصوصی فعال شوند و مراحل بهره برداری خود را سپری کنند.
دکتر جهانگیری در ادامه با بیان اینکه صنایع معدنی بی تردید یکی از رشته های مهم توسعه صنعتی ایران به حساب می آیند، تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم همه ظرفیت ها و پتانسیل های کشور را در جهت توسعه، اشتغال و پیشرفت ایران بکار گیریم و شاهد آبادانی کشور باشیم.
وی اظهار داشت: معمولاً معادن در مناطق دورافتاده واقع شده اند که از نظر عمران و آبادانی در شرایط مساعدی نیستند که در این شرایط اکتشاف و بهره برداری از معادن فرصت مناسبی است تا این مناطق دورافتاده بتوانند از عمران و آبادانی برخوردار شوند.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت باید زیرساخت های لازم را در اطراف معادن فراهم کند و مطمئنا اگر این زیرساختها فراهم شود گام موثری در جهت توسعه و بهره برداری از معادن کشور خواهد بود و برکات آن نصیب این مناطق محروم خواهد شد.
دکتر جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود از مسئولین مجتمع طلای زره شوران خواست مسیر توسعه این مجتمع را با جدیت دنبال کنند و در کنار آن دغدغه های مردم منطقه در خصوص مسائل زیست محیطی را مدنظر قرار دهند تا نگرانی در این زمینه وجود نداشته باشد.

شناسه خبر: 82494

- سفرهای داخلی

- معاون اول