در جلسه هیات وزیران و به ریاست دکتر روحانی؛

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اجرایی شد / گزارش وزیر خارجه از مذاکرات با 1+5 در عمان

هیأت دولت در جلسه ای به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهوری و با تصویب آیین نامه ای، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را پس از گذشت 5 سال از تصویب آن، اجرایی کرد.

شناسه خبر: 82377 -

چهارشنبه 21 آبان 1393 - 13:22

در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت، کمیسیون فرهنگی دولت گزارشی در خصوص «آیین‌نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» ارایه کرد. با تصویب این آیین‌نامه، اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پس از گذشت 5 سال بعد از ابلاغ قانون به دولت (1388) آغاز می‌شود.
هیات وزیران به دنبال بند 11 منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید و پیرو تأکیدات منشور حقوق شهروندی و با هدف شفاف‌سازی فضای فعالیت‌های دولتی و عمومی، پاسخگو ساختن دولت و نهادهای عمومی، فراهم نمودن زمینه‌های انتخاب آگاهانه، ایجاد بستر نظارت عمومی و کشف و مقابله با فساد و واسطه‌گری و کاهش رفت و آمدهای غیرضرور، موسسات خصوصی و عمومی مشمول قانون و آیین‌نامه را موظف نموده است ذخایر اطلاعاتی خود را از سال اول ابلاغ مصوبه به تدریج طی سه سال به صورت رقومی تبدیل و در دسترس کاربران قرار دهند.
این موسسات موظف شده‌اند امکان ارتباطی امن برای انجام رویه‌های اداری برقرار کنند تا کاربران بتوانند با استفاده از ابزارهای دسترسی و ارتباطی نظیر تلفن و رایانه ، با موسسه مربوط ارتباط برقرار کنند و انجام این قبیل امور نمی‌تواند منوط به مراجعه حضوری شهروندان شود.
براساس این آیین‌نامه، موسسات مشمول باید حداقل 16 گروه از اطلاعات اعلام شده را در درگاه دستگاه خود طراحی و درج نمایند و امکان دسترسی بر خط 24 ساعته را برای مراجعان فراهم کنند.
در ادامه، گزارش معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی، از اولویت‌ها، جهت‌گیری‌ها و گزینه‌های مختلف بودجه سال 1394 کشور به هیأت وزیران ارایه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
همچنین وزیر امور خارجه گزارشی از مذاکرات با 1+5 در عمان را به هیأت وزیران ارائه کرد.

شناسه خبر: 82377

- جلسات

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبط

اخبار برگزیده