متن کامل مصاحبة پایان سفر به عمان

-

شناسه خبر: 82226 -

پنحشنبه 22 اسفند 1392 - 16:43

گزارشگر:

در این دیدار رسمی که داشتید، علاوه بر گفتگوهای دو جانبه، اسنادی هم بین مقامات دو کشور امضا شد. خواهش می‌کنم در مورد جزئیات توافقات و همچنین تأثیرات منطقه‌ای و بین‌المللی این سفر توضیح بدهد.
رئیس‌جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
دیدار از کشور عمان از نظر روابط دو جانبه دو کشور اهمیت دارد. توافقات و مسائل سفرِ پادشاه عمان به ایران در شهریور ماه گذشته در این سفر پیگیری شد و تفاهماتی نیز بین دو طرف امضا گردید که مهم‌ترین آنها در زمینة گاز و حمل و نقل بود؛ همچنین اقدامات مشترک در زمینة کشتی‌رانی و تفاهماتی در زمینه‌های زیست محیطی انجام گرفت. در زمینة اشتغال و کار، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، سرمایه‌گذاری در عمان به صورت مشترک در داروسازی، بحث گردشگری مخصوصاً گردشگری در بحث سلامت نیز مورد توافق دو جانبه قرار گرفت. البته این به غیر از بحث‌های سیاسی بود که با وجود وزیر امور خارجه در این سفر انجام شد.
علاوه بر مسائل و توافقات دو جانبه، دیداری هم با تجار، سرمایه‌گذاران و اتاق بازرگانی عمان و همچنین سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی فعال در عمان داشتم که مفید بود و شرایط کشور برای گسترش تجارت و سرمایه‌گذاری و مسائل اقتصادی برای آنها توضیح داده شد.
همچنین با استادان دانشگاه مسقط دیداری برگزار شد که هم در رابطه با تشریح دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینة سیاست خارجی و منطقه‌ای و هم در روابط علمی و فن‌آوری بین دو کشور و زمینه‌ها و ظرفیت‌هایی که وجود دارد و قابل گسترش است، مفید بود و جلسات بسیار خوبی از نظر ایجاد روابط نزدیک‌تر در بخش آموزش عالی، تحقیقاتی، علمی و فن‌آوری بود.
گزارشگر:
آقای رئیس جمهور، سفر به عمان چهارمین سفر خارجی شما در دولت تدبیر و امید است، سه سفر قبلی جناب‌عالی برای شرکت در اجلاس مختلف بود و این اولین سفر مستقل شما برای دیدار با مقامات یک کشور بود. سؤال بنده این است که تأثیرات منطقه‌ای این سفر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
رئیس‌جمهور:
از آغاز این دولت اولین مقام خارجی که بعد از مراسم تحلیف برای روابط دو جانبه به تهران سفر کرد پادشاه عمان بود و به همین خاطر اولین دیدار دو جانبة من نیز به این کشور انجام گرفت.
منطقة خلیج فارس و کل منطقة خاورمیانه از حساسیت ویژه‌ای برخوردارند. در این دیدار بخش مهمی از مباحث ما به شرایط و مسائل منطقه و اینکه برای امنیت خلیج فارس و ثبات بیشتر این منطقة حساس چه اقداماتی باید بین هشت کشور ساحلی انجام گیرد، اختصاص داشت. بین این هشت کشور باید همکاری صورت بگیرد تا ما بتوانیم شاهد آینده‌ای بهتر با توسعة بیشتر در این منطقه باشیم.
همچنین یکی از اهدافی که این دولت دنبال می‌کند، مسئلة شکوفایی سواحل جنوب ایران چه در خلیج فارس و چه در دریای عمان و مخصوصاً سواحل مکران است. دولت تصمیم دارد این سواحل آباد شده و جایگاه شایستة خود را پیدا کنند. بنابراین، خود به خود ضرورت دارد که با کشورهای آن سوی دریای عمان و خلیج فارس هم بحث و مذاکره شود. در این مذاکرات، طرف عمانی از تصمیماتی که ایران نسبت به سواحل مکران دارد خیلی استقبال کرد و برای سرمایه‌گذاری در قسمت جنوب به خصوص بندر بسیار مهم چابهار و تحولاتی که این منطقه برای توسعه باید شاهد باشد، بحث شد.
علاوه بر این، مسائل خاورمیانه هم مورد بحث و بررسی قرار گرفت. تحولات کل خاورمیانه، سوریه، لبنان، مصر، لیبی و نیز منطقه خودمان مانند بحرین، یمن و مسائلی که مردم ما و این کشورها در منطقه با آن روبه‌رو هستند مورد بحث قرار گرفت. همچنین روابط بین‌المللی مورد علاقة دو طرف هم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
من فکر می‌کنم در این فرصت دو روزه مباحث مورد نظر ما و آنها مطرح گردید. عمان کشور همسایه و دوست ماست و ما در طول 40 سال گذشته همیشه روابط خوبی با این کشور داشته‌ایم که در سال‌های اخیر این روابط نزدیک‌تر شد و این دولت مصمم است با همة همسایگان به ویژه کشورهای منطقة حساس خلیج فارس، روابط نزدیک‌تری داشته باشیم. ما فکر می‌کنیم روابط نزدیک با کشورهای همسایه به نفع همه، کشورهای منطقه و ثبات جهانی خواهد بود؛ به خصوص در آب راه بسیار مهم خلیج فارس و دریای عمان و تنگة هرمز که همگی برای ما و دنیا استراتژیک هستند. در این دیدار فرصتی بود که این موارد را مرور کنیم و با کشور عمان در بسیاری از این مسائل، دیدگاه‌ها و تفکرات بسیار نزدیکی داریم.
موفق باشید.

شناسه خبر: 82226

- سفرهای خارجی

- متن کامل مصاحبه ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده