دکتر جهانگیری در نشست فعالان اقتصادی استان مرکزی خبر داد؛

تلاش جدی دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد کشور

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه منابع و ظرفیت‌های فراوانی برای استفاده بخش خصوصی در کشور وجود دارد، گفت: دولت در حد توان همه این منابع را در جهت ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد کشور و حاکم نمودن فضای اطمینان برای مردم به صحنه خواهد آورد.

شناسه خبر: 82181 -

سه شنبه 6 آبان 1393 - 17:05

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز(سه‌شنبه) در نشست فعالان اقتصادی استان مرکزی ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) ابراز امیدواری کرد بتوانیم از رهروان صادق امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان باشیم.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه دولت تدبیروامید مدافع بخش خصوصی است و در صدد است تا فضایی امن برای آنها ایجاد کند، اظهار داشت: همه افراد کابینه دولت به این موضوع اعتقاد راسخ دارند و همواره در عمل آن را اثبات کرده‌اند. البته حمایت دولت شامل بخش خصوصی قانونمند است و دولت کسانی را مورد حمایت قرار می‌دهد که در مسیری قانونمند حرکت کنند.
دکتر جهانگیری از بانکهای عامل خواست فعالان اقتصادی را مورد حمایت قرار دهند و افزود: مطالبات معوق بانکی دو دسته است؛ عده‌ای پول را برده‌اند و برای بازپرداخت آن گردن کلفتی می‌کنند که باید با آنها برخورد شود اما عده‌ای دیگر به دلیل مشکلات اقتصادی کشور دچار مشکل شده‌اند اما سابقه آنها نشان می‌دهد که افرادی مثبت و زحمتکش هستند و نباید آنها را با گروه اول یکی دانست.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: وظیفه بانکها این است که با مشتریان خوش حساب جلسه بگذارند و برای حل مشکلات آنها راه حل ارائه دهند تا بتوانند بدهی خود را به بانک پرداخت کنند.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه مدیران بانکها نباید از تعامل با مشتریان خوش حساب خود واهمه داشته باشند، افزود: یکی از مهمترین مسائل در مدیریت، شجاعت در تصمیم گیری است و از همه مدیران می‌خواهم که بطور جدی به بخش خصوصی کمک کنند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت کشاورزی و صنعت در استان مرکزی خاطرنشان کرد: استان مرکزی از نقاط تکیه گاه کشور در بخش صنعت است و کارهای مهم و سرمایه گذاریهای بزرگی در این استان ایجاد شده که به اهمیت این استان افزوده است.
وی با تاکید براینکه استان مرکزی از پتانسیل فراوانی در بخش نیروی انسانی، شخصیت‌های برجسته و فرهنگ غنی برخوردار است، گفت: وجود شخصیتهای بزرگی همچون امام خمینی(ره) در طول تاریخ در استان مرکزی برگ زرینی برای این استان محسوب می‌شود.
دکترجهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازدیدهای امروز خود از چند واحد صنعتی در استان مرکزی گفت: باید با کمک همدیگر مشکلات را از پیش روی برداریم و این یک عزم جدی است که بخشی از مسئولیت آن بر دوش دولت و بخشی دیگر بر دوش مدیران واحدهای تولیدی و عامه مردم و نخبگان جامعه است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه فعالان بخش خصوصی که در این شرایط سخت اقتصادی نسبت به راه اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی اقدام می‌کنند در حقیقت درحال انجام جهادی مقدس هستند، تصریح کرد: باید به این افراد کمک کنیم و موانع را از پیش روی آنها برداریم.
وی با اشاره به شرایط دشوار اقتصادی که دولت تدبیر و امید از روز نخست با آن مواجه بود، گفت: دولت تدبیر وامید در چنین شرایطی این موضوع را رسالت خود می‌دانست که تلاطم‌های لحظه‌ای و جهش های ثانیه‌ای در اقتصاد را از بین برده و شرایطی با ثبات برای فعالان اقتصادی فراهم کند.
وی با بیان اینکه پس از انتخابات 24 خرداد و آغاز بکار دولت تدبیر و امید ،‌ خود به خود یک امید جدی در مردم، نخبگان و فعالان اقتصادی ایجاد شد، افزود: با تدابیری که دولت در این مدت اندیشیده امید مردم بیشتر شده و فضای بین المللی، فضایی آرام است . تلاش دولت این است که با گروه 1+5 به توافق خوبی دست یابد؛ به گونه‌ای که هم حقوق ملت ایران تثبیت شود و هم تحریم‌های ظالمانه از پیش رو برداشته شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به سیاست گذاریهای دولت در بخش اقتصاد، به هدف‌گذاری تورم 25 درصدی تا پایان سال جاری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه امروز تورم 19 درصد است و دولت توانسته نسبت به تعهدات خود جلوتر حرکت کند.
وی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزیهای دولت برای خروج از شرایط رکود ،خاطر نشان کرد:‌ دولت بسته کاملی برای این منظور تهیه کرده که اطمینان دارم با اجرای این بسته، بخش زیادی از دغدغه‌های فعالان اقتصادی برطرف خواهد شد.
وی افزود: دولت بخشی از این بسته را به شکل لایحه به مجلس شورای اسلامی فرستاده و از آنان انتظار می‌رود تا هرچه سریعتر بسته خروج از رکورد را تصویب کرده و آن را در اختیار دولت قرار دهد.
دکتر جهانگیری گفت: بخش دیگری از مصوبات که جزو اختیارات دولت بود تصویب و ابلاغ شده و بخشی نیز که از وظایف ذاتی دستگاه‌های اجرایی است برای تاکید به آنان ابلاغ شده تا آن را در دستور کار خود قرار دهند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در سخنانی با بیان اینکه روند توسعه اقتصاد کشور رو به بهبود است، گفت: با کمک دولت و مجلس سال آینده وضعیت صنعت و معدن بهتر خواهد شد و در تلاش هستیم شرایطی فراهم کنیم تا مردم به استفاده از کالاهای داخلی افتخار کنند.
در این نشست شماری از مدیران بخش صنعت و فعالان اقتصادی استان مرکزی نیز در سخنانی به تشریح موانع و مشکلات پیش روی بخش خصوصی پرداختند و ضمن قدردانی از سیاست‌ گذاری‌های دولت تدبیر وامید، پیشنهادات خود را برای بهبود فضای اقتصادی کشور مطرح کردند.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز در این جلسه تلاش برای تحقق سند چشم انداز بیست ساله را مورد تاکید قرار داد و بر لزوم برنامه ‌ریزی حکیمانه با استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور تاکید کرد.

شناسه خبر: 82181

- سفرهای داخلی

- معاون اول

فیلم مرتبطاخبار برگزیده