معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در چهارمین نشست مشاوران وزرا و دستگاه های اجرایی با اعلام تدوین بسته اجرایی اشتغال پایدار در شورای عالی اشتغال تصریح کرد که در این مصوبه وظیفه تدوین بسته اشتغال پایدار در حوزه زنان، به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری محول شده که این بسته تا پایان شهریور آماده شده و به مرحله اجرا در می آید.|>"> معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در چهارمین نشست مشاوران وزرا و دستگاه های اجرایی با اعلام تدوین بسته اجرایی اشتغال پایدار در شورای عالی اشتغال تصریح کرد که در این مصوبه وظیفه تدوین بسته اشتغال پایدار در حوزه زنان، به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری محول شده که این بسته تا پایان شهریور آماده شده و به مرحله اجرا در می آید.|>" /> معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در چهارمین نشست مشاوران وزرا و دستگاه های اجرایی با اعلام تدوین بسته اجرایی اشتغال پایدار در شورای عالی اشتغال تصریح کرد که در این مصوبه وظیفه تدوین بسته اشتغال پایدار در حوزه زنان، به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری محول شده که این بسته تا پایان شهریور آماده شده و به مرحله اجرا در می آید.|>" />

مولاوردی در نشست مشاوران وزرا و دستگاههای اجرایی:

بسته اشتغال پایدار در حوزه زنان تا پایان شهریورماه تدوین و اجرایی می شود

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در چهارمین نشست مشاوران وزرا و دستگاه های اجرایی با اعلام تدوین بسته اجرایی اشتغال پایدار در شورای عالی اشتغال تصریح کرد که در این مصوبه وظیفه تدوین بسته اشتغال پایدار در حوزه زنان، به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری محول شده که این بسته تا پایان شهریور آماده شده و به مرحله اجرا در می آید.

شناسه خبر: 79276 -

سه شنبه 24 تير 1393 - 23:45

شهیندخت مولاوردی که عصر سه شنبه در سالن ستاد مرکزی کمیته امداد امام خمینی(ره) در تهران صحبت می کرد ، با اشاره به اینکه در آستانه سالگرد استقرار دولت تدبیر و امید هستیم، گفت: دولت تمام تلاش خود را برای بهبود و ارتقاء وضعیت زنان سرپرست خانوار در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بکار خواهد گرفت.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در ادامه افزود: گزارش عملکرد حوزه زنان و خانواده از ۱۷ دستگاه و سازمان اجرایی کشور که چکیده ای از فرصت‌ها، موانع، چالش‌ها و تهدیدها است ، بزودی در اختیار رییس جمهوری قرار می گیرد.
وی در ادامه اظهارداشت: با توجه به اینکه در دوره آزمایشی اجرای قانون مدیریت کشوری قرار داریم، باید از این فرصت برای بازنگری این قانون در حوزه‌های مختلف از جمله استخدام زنان شاغل استفاده کنیم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به هماهنگی با معاون توسعه مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری برای توانمندسازی زنان روستایی و عشایر، خاطر نشان کرد: در این زمینه بنا شد به یک برنامه‌ و پروژه‌ مشترکی با توجه به ظرفیت‌های موجود برسیم.
مولاوردی گفت: یکی از مهمترین دستور کار جلسه چهارمین نشست مشاوران وزرا و دستگاههای اجرایی، موضوع ساختار مناسب و موثر امور خانواده در دستگاه‌های اجرایی و سازمان ها است که طبق مصوبه سومین نشست مشاوران وزرا و دستگاه‌های اجرایی قرار بر این بود که گروه کاری تشکیل و وظایف عمومی دستگاه‌ها مشخص شود.
وی در ادامه به تفاهم‌نامه‌ این معاونت با صندوق جمعیت ملل متحد در خصوص اجرای برنامه حمایتی نهاد خانواده و همچنین سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: ان‌شاء الله با کمک وزارت امور خارجه و مرکز آمار ایران این برنامه را به اجرا در خواهیم آورد تا از ظرفیت های بین‌المللی برای پیشبرد این هدف استفاده کنیم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ، برگزاری سومین نشست با فراکسیون زنان مجلس را نیز در چارچوب نشست‌های نوبه‌ای و تعامل با مجلس شورای اسلامی دانست و ابراز امیدواری کرد این تبادل نظرها در پیشبرد سریع مباحث زنان و همچنین موارد تأکید شده در سند ۲۰ ساله در مورد حقوق شرعی زنان در همه زمینه‌ها، موثر باشند.
مولاوردی ادامه داد: با توجه به وضعیت موجود و آسیب‌شناسی فرارو، فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از اصلاح قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، استقبال می‌کند تا نهایتاً با ارائه لایحه ای از طرف معاونت حقوقی ریاست جمهوری به مجلس ، این موضوع در قالب قانون در آید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به خبری که در برخی از رسانه‌ها مبنی بر ازدواج و ثبت غیرقانونی ازدواج دختران زیر ۱۵ سال، منتشر شده ، اشاره کرد و گفت: در جلسه اخیر هیأت دولت گزارش مربوط به این ثبت غیرقانونی ارائه و مقرر شد وزیر دادگستری از نحوه ثبت این ازدواج ها در سازمان ثبت احوال کشور پیگیری و گزارشی به هیأت دولت ارائه دهد.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده به دستور رییس‌ جمهوری در خصوص ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و پوشش‌های مناسب برای بانوان اشاره و خاطر نشان کرد: مقرر شد با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت امور زنان و خانواده و اتحادیه‌های صنفی اقدامات و پیگیری‌های لازم انجام گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تکمیل گزارش ارائه شده و وظایف اختصاصی دستگاه‌های اجرایی پرداخت و اظهار امیدواری کرد که دستگاه‌های ذی‌ربط در تکمیل، تجمیع و تدوین چارچوب راهبردهای حوزه زنان و خانواده هر یک در حوزه تخصصی خود و با بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود از جمله بهره‌گیری از اساتید دانشگاه‌ها بتوانند در پیشبرد امور مفید و مثمرثمر باشند.
معاون رییس‌ جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه داد: برای برنامه‌ریزی و تصمیماتی که در حوزه زنان و خانواده گرفته می‌شود، صاحبنظران و شاغلان در دستگاه‌‌ها می‌توانند در این کارگروه‌ها فعال بوده و بنا به موضوعات از جمله در قانون مدیریت خدمات کشوری کمک کنند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در پایان از تلاش‌ها و اقدامات کمیته امداد امام خمینی(ره) برای ارتقاء و بهبود شرایط زنان سرپرست خانوار تشکر کرد.
حسین انواری سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز در این نشست با اشاره به اینکه در زمینه زنان سرپرست خانوار دچار نگاه چالشی سنتی و مدرن شده‌ایم، تصریح کرد: هنوز نتوانسته ایم، در صحنه عمل بگوییم زن مسلمان و معتقد در جامعه اسلامی و ولایی چگونه باید در جامعه حضور و فعالیت داشته باشد چرا که زنان در عرصه‌های مختلف از جمله در دانشگاه، زندگی و بویژه اشتغال با چالش‌های متعدد روبه‌رو هستند.
سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) خاطر نشان کرد: انسان‌ها در درونشان اتاق فکر دارند و اگر انسانها در تعادل مناسب قرار داشته باشد و ورودی‌های اتاق فکرشان هم تنظیم شود، تصمیمات و اعمال رفتاری درست از آنها سر می‌زند، در زنان این اتاق فکر ویژگی استثنایی دارد، که آن «عاطفه» است که بسیار ارزشمند و ودیعه الهی است.
انواری دو عنصر سرمایه زنان را «جمال» و «عاطفه» دانست و گفت: اسلام تلاش می کند دو ویژگی «جمال» و «عاطفه» که هدیه الهی به زنان است را در خدمت رشد و تعالی خود قرار دهد. اگر زن در یک شرایط و تعادل مناسب قرار گیرد، می‌تواند درست تصمیم گرفته و به آن تعالی و رشد خواهد رسید.
سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره)اظهار داشت: باید رویکردمان رفع مشکلات 15 میلیون زنان سرپرست خانوار باشد که جزو قشر محرومین جامعه نیز هستند و این محرومیت به آنان تحمیل شده است.
وی با اشاره به اینکه مشاورین و مسئولان نظام باید در رفع مشکلات زنان سرپرست خانوار تلاش کنند و حق را مطالبه کنند، گفت: اگر حقوق اینها احیاء نشود، قادر به حل مسایل و مشکلات جاری کشور نخواهیم بود.
سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) خاطر نشان کرد: حدود ۴۰۰ هزار کودک تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) داریم که در آینده، اهداف و آرمان‌های انقلاب را تأمین می کنند و اگر این سرمایه عظیم را هدایت نکنیم در جامعه ضرر خواهیم کرد و به تخریب و چالش نزدیک می‌شویم.
در ابتدای جلسه خانم اسماعیلی معاون اداره کل حمایت های اجتماعی و مشاور امور زنان و خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) به تبیین و تشریح دغدغه‌ها و مشکلات پیش روی زنان سرپرست خانوار پرداخت و گفت: ان شاء الله با رفع مشکلات زنان سرپرست خانوار در حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی بتوانیم جایگاه، موقعیت و حضور این زنان را در جامعه احیاء و بازسازی کنیم.
اسماعیلی حاشیه نشینی و مشکلات عاطفی و روحی، نگرش‌های نادرست اجتماعی و سوء استفاده توسط افراد فرصت طلب و کاهش اعتماد عمومی، عدم وحدت بینش مسئولین و باورهای نادرست سنتی و کاهش سن طلاق و کاهش سن زنان سرپرست خانوار، کم سواد و بی‌سواد و ازدیاد دختران بازمانده از ازدواج، از کار افتادگی و معلولیت و زندانی شدن، بیماری، مهاجرت، بدسرپرستی، مفقود و متواری بودن سرپرست خانواده را از جمله مشکلات اصلی زنان سرپرست خانوار دانست.
وی با تبیین پنج هدف راهبردی برای خدمت‌رسانی به زنان سرپرست خانوار، اظهارداشت: حفظ کرامت و شأن انسانی زنان سرپرست خانوار، افزایش امید به زندگی و تقویت شاخص‌های بهداشت روح و جسم، امنیت و سلامت خانوار زن سرپرست و توجه به ابعاد رفاهی و معیشتی زنان سرپرست خانوار و فرزندانشان و توسعه و ارتقاء رفاه اجتماعی زنان سرپرست خانوار از جمله راهبردهای خدمت‌رسانی به این زنان است.
معاون اداره کل حمایت های اجتماعی و مشاور امور زنان و خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه اکثر زنان سرپرست خانوار با توجه به آشنایی نداشتن به مقوله بینش اقتصادی در فقر به‌سر می‌برند، افزود: عدم وجود باور عمومی نسبت به زن نان‌آور در جامعه، باعث محدود شدن روابط اجتماعی آنان می‌شود و این امر نیازمند احیا، بازسازی و فرهنگ سازی در جامعه است و نیز باید بسترهای لازم را برای زنان سرپرست خانوار ایجاد کنیم تا آنها با عزت و سربلندی بتوانند در جامعه حضور داشته باشند.
وی با بیان اینکه سامانه روزآمد را برای شناسایی زنان سرپرست خانوار در مناطق محروم ایجاد کرده‌ایم، اظهار داشت:این سامانه قابل نصب در همه دستگاه‌ها است و امیدواریم سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوطه از این سامانه استفاده لازم را برای ارتقاء، تأمین و تحت پوشش قرار دادن زنان سرپرست خانوار در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی انجام دهند.
همچنین در این نشست قمشه معاون امور حقوقی و مجلس کمیته امداد امام خمینی(ره) به تبیین خدمات حقوقی کمیته امداد امام خمینی(ره) و میرشکار معاون امور فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) به تبیین فرآیند اجرایی توانمندسازی فرهنگی خانوارهای زن سرپرست، لکی معاون اداره کل طرح های اقتصادی معاونت خودکفایی اشتغال، به تبیین اشتغال‌زایی و توانمندسازی اقشار کم‌درآمد در زمینه اشتغال بخصوص در زمینه زنان سرپرست خانوار پرداختند.
در ادامه این برنامه ، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با حضور در بازارچه خیریه ستاد مرکزی کمیته امداد خمینی(ره) از بخش‌های مختلف این بازارچه و غرفه‌های‌ تولیدات مددجویان در زمینه‌های صنایع دستی، پوشاک و همچنین طرح‌های مشارکتی کمیته امداد بازدید کرد.

شناسه خبر: 79276

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری