معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

دستگاههای اجرایی برنامه خود را برای اجرای سیاست‌های کلی جمعیت ارائه دهند

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، از دستگاه‌های مرتبط با این سیاستها خواست برنامه‌های اجرایی خود را تهیه و به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبری رییس جمهور ارائه دهند.

شناسه خبر: 79268 -

سه شنبه 24 تير 1393 - 13:53

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه‌شنبه) در جلسه مربوط به سیاست‌های کلی جمعیت اظهار داشت: همه سیاست‌های کلی که ازسوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ می‌شود، مبانی اصولی و پراهمیتی برای توسعه و حل مشکلات کشور است که باید به دور از شعارزدگی و اقدامات عجولانه، با رویکردی عاقلانه و عالمانه اجرای این سیاست‌ها را دنبال کنیم.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: هرکدام از بندهای سیاست‌های کلی جمعیت نقش مهم و اثرگذاری در توسعه شاخص‌های انسانی کشور دارد که قوای سه‌گانه و همه بخش‌ها باید به صورت ملی و فرابخشی به آن پرداخته و از اقدامات و تصمیماتی که در تضاد با این سیاست‌ها باشد پرهیز کنند.
در این جلسه بندهای چهارده‌گانه سیاست‌های کلی جمعیت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و دستگاه‌های مرتبط با هر بند به عنوان متولیان اصلی مشخص شدند و مقرر شد دستگاه‌های اصلی طی جلساتی با حضور سایر دستگاه‌های مرتبط، برنامه‌های اجرایی خود را تدوین کنند و این برنامه ها را برای یکپارچه‌سازی، جمع‌بندی، تعیین اعتبار مورد نیاز و برنامه زمانبندی اجرایی در اختیار معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور قرار دهند.
دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در این جلسه با تاکید براینکه باید ابعاد مختلف سیاست‌های کلی جمعیت به درستی تحلیل شود، خواستار تدوین طرحی جامع به همراه برنامه‌ اجرایی به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای اجرای این سیاست ها شد.
دکتر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور هم با بیان این که سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی ، سیاستهای کلی جمعیت و سیاست های اصلاح نظام اداری کشور به عنوان محورهای اصلی برای تدوین برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده، بر لزوم تدوین برنامه ای جامع و دقیق برای اجرای سیاستهای کلی جمعیت با کمک همه دستگاههای اجرایی کشور تاکید کرد.
در این جلسه نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از هرم سنی جمعیت کنونی کشور، تغییرات جمعیت و شاخص مرگ کشور در صد سال گذشته و همچنین روند ازدواج ، طلاق و میزان باروری در فاصله سالهای 85 تا 92 ارائه کرد و پیشنهاداتی را برای بهبود نرخ باروری کشور و اجرای سیاست‌های کلی جمعیت مطرح نمود.
وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاداسلامی و راه و شهرسازی نیز در این جلسه نظرات خود را در خصوص اهمیت و اجرای مناسب این سیاست ها ارائه کردند .

شناسه خبر: 79268

- جلسات

- معاون اول