- سخنرانی در دیدار با مردم اردستان
چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۴
فارسی | اردو | العربية | English | Français | Deutsch
اخبار برگزیده

بسم الله الرحمن الرحیم

سخنرانی در دیدار با مردم اردستان

بسم الله الرحمن الرحیم

شنبه ۵ خرداد ۱۳۸۶ - ۱۳:۰۸

اللهم‌ عجل‌ لولیك‌ الفرج‌ والعافیة والنصر واجعلنا من‌ خیر اعوانه‌ وانصاره‌ والمستشهدین‌ بین‌ یدیه‌خدای بزرگ را سپاسگزارم كه توفیق داد امروز به زیارت شما مردم عزیز، جمعی از بهترین ملت ایران نائل بشوم. منطقه اردستان دیار عالمان و مجاهدان و نیكان است. دیار تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر و دیار فرهنگ و تمدن است. اگر مردم این دیاردر طول تاریخ پر افتخار خود هیچ خدمتی به ایران عزیز نمی كردند جز اینكه توانستند در دامان پاك خود شخصیتی بزرگ و جاویدان مانند مرحوم شهید مدرس را تربیت كنند، جا داشت كه ملت ایران تا ابد خود را مدیون مردم این منطقه بشناسند. چه برسد به اینكه در گذشته و امروز علما، مجاهدان، اندیشمندان و بزرگان فراوانی از این دیار به بشریت عرضه شده اند. من شخصاً همه ایران عزیز را دوست دارم، اما یك علاقة مضاعفی به اردستان دارم. اولاً به خاطر همین ویژگیهای بسیار برجسته و ارزشمند، ثانیاً به خاطر یك مقدار حس وطن دوستی و ناسیونالیستی، چون بنده یك مقدار، ریشه در اردستان دارم. مرحوم پدر مادر بنده از سادات این منطقه است.

سلام خدا بر مردم عزیز اردستان و بر اجداد و بزرگان این دیار.

سلام خدا بر علما و مجاهدان و بزرگان.

سلام خدا بر سختكوشی كشاورزان و كارگران و دامداران و اصناف.

سلام خدا بر شهیدان، جانبازان و آزادگان.

سلام خدا بر فرهنگیان، اساتید، دانشجویان و دانش آموزان اردستانی و سلام خدا بر جوانان خوب، صمیمی و مؤمن اردستان، دختران عفیف، هنرمند و مؤمن و پسران شجاع، غیرتمند و انقلابی.

عزیزان، در حضور شما دو مطلب را عرض خواهم كرد؛ مطلب اول درسی از مكتب پیامبر عزیز اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و مطلب دوم دربارة سازندگی و كارهایی كه باید در این شهرستان سرافراز اردستان و زواره و مهاباد انجام شود.

اما عنوان درس، خطاب به همه بشریت این است، فقط و فقط خداست كه انسان را از خطرها و مهلكه ها نجات می دهد.

عزیزان من، همه عالم با اراده خداوند تبارك و تعالی خلق شده است. ادامه حیات عالم هم با اراده خداست، هیچ حركتی در عالم ایجاد نمی شود. مگر با قدرت و ارادة خدای عزیز حكیم. همه خوبیها و زیباییها به دست خدای متعال است. اگر خدا برای كسی یا ملتی خیر یا ضرری را اراده كند، هیچ قدرتی و هیچ كسی نمی تواند آن ضرر یا خیر را مانع بشود یا برطرف كند. همه اسباب، واسطة ها و علتها هم باز از ناحیه خداوند متعال و با اراده خدا مؤثر هستند. نه زمان، نه مكان و نه هیچ علتی

نمی تواند از جاری شدن اراده خدا در همه هستی جلوگیری كند. متأسفانه بعضی مواقع بعضی از افراد و قدرتها دیگران را یعنی غیر خدا را مؤثر در عالم می شناسند. در گرفتاریها و سختیها اگر به واسطه یك اسبابی یا عمل فردی برای آنها رفع مشكلی بشود، رفع مشكل را از ناحیة آن فرد یا آن سبب می دانند. در حالی كه این گشایش و این رفع گرفتاری به اراده خدای متعال است و اگر كسی هم این وسط سبب یا واسطه شده است باز هم اراده الهی است و مخلوقات همه از ناحیه مسبب عامل و سبب اند.

اجازه بدهید یكی دو تا اشاره از ناحیه خدا داشته باشم. خدا

می فرماید: بگو چه كسی شما را از وحشتهای خشكی و دریا می رهاند و نجات می دهد. خدا را با تضرع صدا می كنید و می گویید ای خدا اگر ما را از این مهلكه نجات بدهی ما از شاكران و سپاسگزاران خواهیم بود. بگو خداست كه شما را از آن مهلكه و از هر اندوهی نجات می دهد و

می رهاند، اما شما باز هم برای خدا شریك قرار می دهید. یعنی عوامل دیگر و دیگران را در اتفاقاتی كه افتاده است سبب می شناسید. باز جایی دیگر خدا می فرماید: قل الله ینجیكم منها ، بگو آن خداست كه شما را از آن نجات می دهد و من كل كرب و خداست كه از هر گرفتاری شما را نجات می دهد. ثم انتم تشركون. بعد از آن شما دوباره مشرك می شوید، شرك می ورزید و برای خدا شریك قرار می دهید. دیگران را در امورات عالم مهم و اثرگذار می دانید. این درس پیامبر و درس توحید است. این به ما می آموزد كه دائماً متوجه خدای متعال باشیم و بدانیم كه همه چیز از ناحیه خداست و خداست كه پیروزیهای مكرر در طول ۲۸ سال نصیب ملت ایران كرده است و خداست كه به ملت ما ایمان، استقامت، وحدت و ایستادگی در مقابل قدرتها را عنایت كرده است. خداست كه این همه نعمت به ما داده است. این سابقة ارزشمند، این فرهنگ غنی، این ایمان زلال، این استعدادهای خلاق، این دلهای نورانی، این روحیه های بلند و این روحیة فداكاری و ایثار كه در ملت ما و در مردم عزیز شهرستان اردستان هست، همه و همه لطف خدا و از ناحیه خداست . این همه انسانهای پاك، این همه انسانهای مؤمن، این همه عارف، این همه زاهد و این همه مجاهد و این همه نعمتهای طبیعی در همه جای ایران در جنگل و در كوه و دشت و كویر همه و همه از ناحیه خداست.

عزیزان، این خدای بزرگ است كه درطول تاریخ ملت ما را از پیچ و خم حوادث مهلك نجات داده است و امروز ایران عزیز است، اردستان عزیز است و دشمنان ملت ذلیل اند و آن خداست كه این همه جوانهای مؤمن و انقلابی و مصمم را به ملت هدیه كرده است. عزیزان من، همین خدا همه بلاها و همه مشكلات را از جامعه ما برطرف خواهد كرد. شرطش این است كه ما یاد خدا باشیم برای خدا باشیم، برای خدا عمل كنیم، متكی به خدا باشیم و متوكل به خدا باشیم.

ما خدا را سپاسگزاریم كه ملت ایران و مردم اردستان نماد ایمان به خدا و توكل به خدا و توجه به خدا هستند. ملت ما می داند كه باید وظیفه خود را انجام بدهد و خدای متعال است كه او را یاری خواهد كرد و از پیچ و خم مشكلات با سرافرازی و پیروزی عبور خواهد كرد.

من به مناسبت اینكه در این شهرستان مجاهد پرور هستیم می خواهم دو تا نكته مختصر را خدمتتان اشاره بكنم.

می خواهم درس آموزی كنیم از مرحوم شهید مدرس. شهید مدرس در یك دوران خفقان و دوران حاكمیت انسانهای جاهل و قداره بند یك تنه هم در مقابل دنیای استعمار و هم در مقابل انسانهای فاسد ایستاد. در مقابل استعمار انگلیس و روس ایستاد و زمانی كه به او فشار آوردند حاضر نشد به یكی آنها متكی بشود، جلوی آنها ایستاد و گفت ما هستیم و در وسط صحنه هستیم تا بساط استعمار را از جامعه اسلامی بیرون كنیم و در مقابل قلدر زمان هم ایستاد.

می خواهم یك خاطره بگویم كه به درد امروز ما هم می خورد. می دانید كه یكی از وظایف دولت امروز مبارزة با مفاسد اقتصادی است. مفاسد اقتصادی استعدادها را می خشكاند، فرصتها را از ملت می گیرد و انگیزة كار و تلاش را از بین می برد. بسیار مطلب روشن است. وقتی یك جوان، یك متخصص، یك كارگر، یك انسان كارآفرین و توانمند می بیند یك نفری، یك گروهی، یك حزبی، یك دسته ای با زد و بند، با سوء استفاده، با امتیاز ویژه یك شبه و یك ساله به ثروت و دارایی فراوان می رسد و آن كسی كه می خواهد سالم كار بكند با دهها مانع مواجه است، طبیعی است كه انگیزه كار از بین می رود، طبیعی است كه رشد اقتصادی كشور به اندازه مطلوب نخواهد رسید.

فساد اقتصادی مانع حركت سالم جامعه است، اما می بینیم بعضیها وقتی با فساد مقابله می كنیم فریادشان بلند می شود. اینها دو دسته اند، یك دسته آدمهایی هستند كه كج فهم هستند. خیال می كنند كه رشد اقتصادی و آبادانی با فساد و با تقلب لازم و ملزوم همدیگر هستند. می گویند اگر پیشرفت اقتصادی می خواهید این چیزها را هم باید قبول كنید، باید سوء استفاده ها را هم قبول كنید. اینها كج فهم اند، اینها یك دانش مختصر ناقصی را از این طرف و آن طرف جمع كرده اند خیال می كنند خیلی

می فهمند، در صورتی كه فساد اقتصادی مثل آفت می ماند. وقتی آفتی به جان یك درخت بیفتد، محال است آن درخت رشد بكند، شكوفا بشود و به نقطه كمال برسد. و اما گروه دومی هستند كه خودشان ریشة همه این مفاسد و پشت همه این مفاسد هستند. هر جا كه ما می رویم سراغ یك فساد ریشه دار و گسترده تر، برمی خوریم به یك مشت گردن كلفت. من هرموقع كه سراغ اینها می روم اینها پیغام می دهند. می گویند آقا دست بردارید، مواظب باشید اینجا حریم فلان آقاست، اینجا حریم فلان حزب است، اینجا حریم فلان دسته و فلان خانواده است.

من یاد مرحوم شهید عزیز مدرس می افتم. وقتی كه رضاخان قلدر به او پیغام داده بود كه آقای مدرس پایت را از روی دم ما بردار. پاسخ شهید چه بود؟ گفت آقا شما محدوده دمتان را معلوم كنید. ما هر جا كه

می رویم با یك فسادی برخورد كنیم شما می گویید اینجا دم ماست، پایت را روی دم ما نگذار، بدانید اصلاً ما آمده ایم كه یكی از كارهای اصلی ما این باشد كه پا را روی دم شماها بگذاریم. اگرخیال می كنید با جو سازی و با فریاد می توانید مانع این اقدام اصلاح گری بشوید، بدانید كه شكست خواهید خورد.

من نمی خواهم حالا كام شما را تلخ كنم كه چه حرفهایی از كجاها در

می آید. عده ای كه یك موسسات مالی اعتباری انحصاری و مؤسسات پولی انحصاری درست كرده اند با امتیازات ویژه سراغ هر كدام می روی می بینی همه شان به یك گروه برمی گردند، پولهای فراوانی را جمع

كرده اند، از مردم سود ۳۲ درصدی می گیرند.خب! معلوم است كه وقتی دولت می خواهد سود را كاهش بدهد منافع اینها به خطر می افتد شروع می كنند به گفتن و نوشتن. می گویند كاهش سود بانكی كار غیر كارشناسی است و بعد برای اینكه كار دولت با شكست مواجه بشود شروع می كنند به دروغ پردازی و می گویند اگر سود بانكی پایین بیاید مردم پولهایشان را از بانكها بر می دارند می برند بازار و این باعث تورم می شود. در حالی كه دولت آن سودی را كه به سپرده های مردم می دهد آن را كه كاهش نداده است آن سر جایش هست. یعنی پول مردم كه در بانكها هست هم امن و هم بحمدالله سودی كه بانكها می دهند به اندازه سالهای قبل است، بنابراین دلیلی ندارد كه مردم پولهایشان را از بانكها بردارند. ما گفته بودیم آن سودی كه از یك كشاورز، از یك صنعتگر، از یك آدمی كه می خواهد خدمت بكند یا یك خانه ای بخرد می خواهید بگیرید، آن را بیاورید پایین. برای اینكه بانكها پولی كه در دستشان است در طول سال بیش از یك بار می چرخانند، یعنی دو بار می چرخانند، یك و نیم بار می چرخانند، دو ونیم بار می چرخانند و از هر كدام كه دوازه درصد بگیرند اوضاع درست شود.

ضمن اینكه بانكها به همه پولی كه مردم در بانك دارند سود

نمی پردازند و آن كسی كه قرض الحسنه می گذارد و اعتقاد دارد و اعتقاد درستی هم هست كه پولش باید برود و در اختیار مردم و جوانان قرار بگیرد یا آن كسی كه پولش را به عنوان امانت در حساب قرض الحسنه می گذارد بانكها كه به آنها سود نمی دهند یا آن كسی كه حساب جاری دارد، دسته چك دارد، آن كه دیگر از بانك سود نمی گیرد. تقریباً كمتر از نصف پول مردم، سپردة سرمایه گذاری است كه بانكها به آنها سود

می دهند. اما بانكها می توانند ۸۳ درصد پولی را كه مردم در اختیار آنها قرار می دهند این را وام بدهند، بچرخانند.

هنر یك مدیر بانك این است سودی كه از مردم می گیرد كاهش دهد، سودی كه به مردم می دهد افزایش دهد. این می شود مدیریت. آمده اند مؤسسات پولی را درست كرده اند و اسمش را بخش خصوصی

گذاشته اند. می گویند این بخش خصوصی شما كاری به آن نداشته باشید، از آن حمایت كنید. ما می گوییم بخش خصوصی آن جایی است كه انحصار نباشد و همه مردم بتوانند چنین چیزی را داشته باشند یا در اختیار یك گروه نباشد. وقتی كه از یك موضوعی به تعداد محدود و در اختیار گروه خاصی است این می شود انحصار، چه دست دولت و چه دست بعضی از گروهها باشد و انحصار منشأ فساد است.

به ما می گویند آقا كاری به اینها نداشته باش، بگذار آزاد باشند.

می گوییم بسیار خوب آزاد باشند اما تا كجا آزاد باشند؟ ۳۲ درصد، یك معلمی آمد پیش من گفت آقا ما خواستیم دو سه تا اتاق به مدرسه مان اضافه كنیم. یك طبقه اضافه كنیم. رفتیم مراجعه كردیم ۸۰ میلیون تومان وام گرفتیم، به ما گفتند خانم (این معلم خانم بود) اگر می خواهی ۸۰ میلیون تومان بگیری، ۳۲ درصد سودش است. این هم از استیصال رفته بود امضا كرده بود. ۳۲ درصد در سال یعنی ۸۰ میلیون گرفته و ظرف پنج سال باید نزدیك به یك درصد و پنجاه میلیون تومان برگرداند. خوب این پولها دارد كجا جمع می شود؟ این فساد نیست؟ پس فساد چیست؟ خوب معلوم است یك گروهی كه چند تا مؤسسه درست كرده و در سال پانصد، ششصد میلیارد تومان ته كار سود خالص برایش می ماند این دو میلیاردش را كه بیاورد وسط، ده تا روزنامه راه می اندازد. دهها قلم به دست درست می كند كه آقا این تصمیمات كارشناسی نیست، اجازه بدهید ما همان ۳۲ درصد و ۳۶ درصد را از مردم نیازمند و مستأصل بگیریم. هر جا می رویم صدای همین گروه درمی آید.

ما می خواهیم از زبان شهید مدرس بگوییم بابا، بالاخره شما دایره دمتان را معلوم كنید تا مردم بدانند باید با شما چه كار بكنند.

عین همین حرف را خطاب به بعضی از قدرتها باید بزنم. ملت ایرن می رود با بلاروس كه یك كشور مستقلی است یك قرارداد اقتصادی

می بندد، صدای یكی دو تا قدرت در می آید. می گویند ما مخالفیم، این به ضرر ماست. اینكه دو كشور مستقل با هم قرارداد می بندند می گویند ما مخالفیم. ما می رویم با لبنان همكاری فرهنگی و سیاسی می كنیم ـ به عنوان دو كشور مستقل ـ می گویند ما مخالفیم. می رویم با عراق همكاری كنیم می گویند ما مخالفیم. می رویم با سودان همكاری كنیم می گویند ما مخالفیم. با اندونزی قرار می بندیم می گویند ما مخالفیم و اینها مخالف منافع ماست. ما در پزشكی و ترمیم ضایعات نخاعی پیشرفت می كنیم، در هسته ای پیشرفت می كنیم می گویند ما مخالفیم. آخر شما كی هستید كه

می خواهید در تمام امور عالم دخالت كنید و هر ملتی هرجا می خواهد كار مثبتی بكند، قراردادی ببندند، توافقی بكند، با كمال گستاخی می آیند پشت دوربین و می گویید ما مخالف هستیم. شما چه كاره عالم هستید كه مخالفید. پیشرفت ملتها چه ربطی به شما دارد؟ ما سفر می كنیم به كشورهای خلیج فارس، آنها قبل از ما می روند به آنجا می گویند نه خیر آقا ما مخالفیم. آنها می خواهند سفر كنند، می گویند ما مخالف هستیم. ما

می خواهیم قراردادهای همكاریهای امنیتی و اقتصادی ببندیم، می گویند مخالف منافع ماست. آقا این دم شما چقدر دراز است كه هر جای عالم كه می رویم با دم شما برخورد می كنیم!!

اما می خواهم از زبان مردم اردستان شما را نصیحت كنم. بدانید دوره قلدر مابی و زورگویی تمام شده است. دوره این چیزها تمام شده است. اینكه بلند شوید بیایید از ده هزار كیلومتر آن طرف تر لشكركشی كنید یك ملتی و كشوری را تحت اشغال در بیاورید و آن را جز افتخار خود بدانید و شروع كنید ملتهای دیگر را تهدید كردن و منتظر باشید سایر ملتها بترسند، این دوره به پایان رسیده است. اگر خیال می كنید كه با جنگ روانی، با این حركات سیاسی، به قول خودتان تحریم كه ۲۸ سال ملت ما را تحریم كردید می توانید مانع از ادامه حركت ملت ایران در استفاده كامل از همه ظرفیت انرژی هسته ای بشوید اشتباه می كنید. این ملت ایستاده است و تا آخر و با شجاعت از حقوق خود دفاع خواهد كرد.

بدانید فناوری هسته ای، تولید صنعتی سوخت كه امروز بحمدالله ما آن را آغاز كردیم، این متعلق به همه ملت است. تك تك ملت ایران اعم از شهری و روستایی، كوچك و بزرگ، پیر و جوان، زن و مرد در این مسئله شریك اند. این متعلق به همه ملت است. احدی حق ندارد از این حق ملت سر سوزنی عقب نشینی كند. این ملت در هر اجتماعی با مشتهای گره كرده و با فریاد بلند بر این حق مسلم خودش پافشاری می كند.

و اما درباره سازندگی و كارهایی كه باید در اردستان عزیز انجام بشود. دولت در جلسه فردا شب به فضل الهی و ان شاء الله تصمیمات خوب و مهمی و برای شهرستان شما خواهد گرفت. یكی از مهم ترین تصمیمات، سازماندهی امكانات و تلاشها برای ایجاد اشتغال و رفع بیكاری جوانان عزیز است. اجازه بدهید من دو سه تا از كارهایی كه باید در این زمینه انجام بشود خدمتتان عرض كنم. سهم جوانان برومند اردستان از تسهیلات ارزان قیمت و زود بازده اقتصادی در سال جاری بیش از ۴۰ میلیارد تومان خواهد بود كه امیدوارم مسئولین استان و شهرستان به سرعت این اعتبارات را در اختیار جوانان عزیز قرار بدهند تا آنها هم همت كنند آستینها را بالا بزنند، كارگاهها، مزارع و خدمات را بر پا كنند و اردستان عزیز را بسازند و بر بام سازندگی ایران بنشانند.

موضوع دیگری كه در دستور كار دولت است ان شا‌ء الله تصمیم گیری برای ایجاد یك شهرك جدید صنعتی در شهرستان اردستان خواهد بود. و همین طور تكمیل و توسعه زیرساختهای شهرك موجود صنعتی و

ان شاءالله یك ناحیه صنعتی هم برای زواره خواهد بود. دولت ان شاء الله موضوع انتقال آب از غرب به دشت مركزی، اردستان، نائین و اصفهان را تصویب خواهد كرد.

ان شاء الله دولت برای تسریع در تأمین آب آشامیدنی این شهرستان تصمیم قاطع خواهد گرفت.

ان شاء الله برای این شهرستان یك منطقة نمونة گردشگری هم تصویب خواهد شد.

ان شاء الله دولت احداث یك نیروگاه پانصد مگابایتی برای اردستان را تصویب خواهد كرد.

ان شاء الله دولت بودجه خواهد داد برای احیا و مرمت قنوات به خصوص قنوات مهاباد.

راجع به راهها و بقیه مسائل بهداشتی و درمانی، مجتمع فرهنگی و هنری و مسكن روستایی و مسكن شهری و غیره از خبر دولت خواهید شنید.

دو مورد مربوط به جوانهاست ان شاء الله دولت برای تكمیل و تجهیز دانشگاههای پیام نور اردستان و زواره بودجه خواهد داد. مهاباد هم می خواهد؟ آقای فرماندار، مهاباد چقدر جمعیت دارد؟ اشكال ندارد در دولت مطرح خواهم كرد.

اما برای دانشگاه علمی كاربردی، همین جایی كه ایشان نماینده محترم گفتند همان لحظه به فضل الهی تائیدش هم آمد. ان شاء الله یك واحد دانشگاه علمی كاربردی هم برای جوانان تأسیس خواهد شد.

یك مورد هست برای جوانان و تمام می شود. ان شاء الله یك مجموعه ورزشی مجهز مخصوص دختر خانمهای عفیف و مؤمن و یك مجموعه هم مخصوص آقا پسرهای شجاع و غیرتمند خواهد بود.

اما ما می خواهیم این شهرستان را مقداری ویژه هم ببینیم. ان شاء الله یك مجموعه هم برای مهاباد و زواره به تصویب دولت خواهد رسید. ببینید اینهایی كه من عرض كردم و آنهایی كه بعداً از خبر دولت می شنوید اینها در گروههای كارشناسی ماهها در تهران با حضور وزرا، معاونین رئیس جمهور، كارشناسان، مدیران استان بحث و تصویب شده الان خدمتتان اعلام می كنم.

این طوری نیست كه شما از آنجا بگویید یك اتوبان می خواهیم و ما بگوییم بسیار خب چشم!

می خواهم از شما تشكر كنم در این هوای گرم آمدید یك بار دیگر اصالت و عزت اردستان را به رخ جهان كشاندید.

ای خدای بزرگ، روز به روز بر عزت این مردم بیفزا!

ای خدای مقتدر عزیز، این مردم را بر بام عزت جهان بنشان!

ای خدای مقتدر، این جوانان خوب ما را حفظ كن! آنها را به اوج پیشرفت ایمان و عمل صالح برسان! موانع پیشرفت جوانان ما را برطرف كن!

ای خدای مقتدر كریم، همه آرزوهای خوب جوانان ما را برآورده ساز!

دشمنان ملت ما را منكوب كن!

دلهای ما را متحد تر كن!

لطفت را بر ما مستدام بدار!

ای خدای رحمان و رحیم، ای ارحم الراحمین، ای رازق كریم، باران رحمتت را بر این مردم خوب و مؤمن و صمیمی ببار!عزیز و سربلند و پیروز باشید

شناسه خبر: ۷۹۰۰  

- سفرهای استانی دور اول

, سخنرانی ها

, متن کامل سخنرانی

, -

  -