دکتر جهانگیری تاکید کرد:

صاحبنظران و دانشگاهیان، دولت را در مدیریت اقتصادی کشور یاری کنند

معاون اول رییس جمهور مهمترین نیاز کشور در مقطع فعلی برای خروج از رکود و تحرک بخشی به اقتصاد را تامین منابع مالی دانست و صاحبنظران اقتصادی کشور را به همراهی با دولت فراخواند و گفت: انتظار داریم صاحبنظران و دانشگاهیان، دولت را در خروج از شرایط رکود و مدیریت شرایط اقتصادی کشور همراهی کنند .

شناسه خبر: 78925 -

چهارشنبه 4 تير 1393 - 18:40

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز(چهارشنبه) در نشست هم اندیشی جمعی از اقتصاددانان با تیم اقتصادی دولت که با موضوع خروج از رکود و رونق اقتصادی در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزارشد به برخی از مشکلات که دولت تدبیر وامید از ابتدا با آن مواجه بود اشاره کرد و سیاستگذاریهای دولت برای حل این مشکلات را بیان نمود.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که اقتصاددانان نیز احساس مسئولیت می کنند گفت: دولت آماده دریافت نقدها و پیشنهادات صاحبنظران اقتصادی است.
دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: دولت یازدهم در شرایط دشواری کار خود را آغاز کرد و لازم بود در خصوص برخی مسائل با سرعت تصمیم گیری کند.
معاون اول رییس جمهور از التهاب در بازار ارز، چند نرخه بودن ارز، محدودیت در فروش نفت و همچنین موانع پیش روی نقل و انتقالات مالی برای خرید کالاهای اساسی بعنوان برخی از معضلات پیش روی دولت تدبیر و امید یاد کرد و افزود: دولت یازدهم با مشکلات متعدد دیگری نیز مواجه بود که از آن جمله طرح مسکن مهر بود که با اتکا به منابع بانک مرکزی به اجرا درآمده بود و هیچ منبع مالی دیگری نداشت و منجر به ایجاد تورم شدید در کشور شده بود.
دکتر جهانگیری افزود: کسری بودجه، مشکلات شدید در نظام بانکی بخصوص پس از وقوع فساد 3000 میلیاردی، آشفتگی در مدیریت مجموعه های بزرگ پس از اجرای نادرست اصل 44و بحران شدید آلودگی هوای کلان شهرها از دیگر مسائلی بودند که دولت تدبیر وامید در آغاز بکار با آنها روبرو شد.
معاون اول رییس جمهور گفت: دولت بلافاصله برای خروج از این شرایط تصمیمات جدی اتخاذ کرد و برای کاهش تحریم های ظالمانه یک تیم قوی از دستگاه دیپلماسی مامور شد تا با رعایت تمام خطوط قرمز، سیاستهای مقام معظم رهبری و منافع ملی کشور با کشورهای 1+5 وارد مذاکره شود و خوشبختانه این مذاکرات تاکنون با موفقیت هایی همراه بوده است.
معاون اول رییس جمهور در ادامه به سیاست دیگر دولت تدبیر وامید برای حل مشکلات اشاره کرد و گفت: تیم اقتصادی دولت برای رفع مشکلات مربوط به طرح مسکن مهر بر عدم استفاده از منابع بانک مرکزی تاکید کرد و اجازه نداد بدهی‌های بانکهای عامل به بانک مرکزی افزایش پیدا کند.
دکتر جهانگیری همچنین به برنامه ریزی دقیق دولت تدبیر وامید برای اصلاح ایرادات طرح هدفمند سازی یارانه ها نیز اشاره کرد و افزود: دولت تلاش نمود با توجه به رکود تورمی حاکم در کشور مرحله دوم طرح هدفمندی را به گونه ای اجرا کند تا بر مشکلات افزوده نگردد.
معاون اول رییس جمهور از ساماندهی به بخش بهداشت ودرمان و امنیت غذایی بعنوان برنامه های دیگر دولت تدبیر وامید در همین مدت سپری شده یاد و خاطر نشان کرد: دولت در بودجه سال 93 از مجلس شورای اسلامی مجوز گرفته تا برای اصلاح شیوه های مصرف انرژی 100 میلیارد دلار از منابع وزارت نفت اختصاص دهد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به مشکلات موجود در بازار سرمایه وکمبود منابع مالی برای خروج از شرایط رکود تصریح کرد: علی رغم اینکه بودجه دولت در سال 93 وضعیت بهتری پیدا کرد، نمی توان انتظار داشت این بودجه بتواند کمک شایانی به شرایط رکود اقتصادی داشته باشد.
دکتر جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود از اقتصاددانان و صاحب نظران دانشگاهی خواست با ارائه پیشنهادات، انتقادات و نظرات کارشناسی، دولت را برای برنامه ریزی مناسب جهت خروج از رکود یاری کنند.
در این نشست که همچنان در حال برگزاری است و وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، رییس کل بانک مرکزی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، دبیر هیات دولت، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی، مشاور اقتصادی رییس جمهور و رییس مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نیز حضور دارند، پس از سخنان دکتر جهانگیری، اساتید و صاحبنظران اقتصادی کشور در حال ارائه نظرات، دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود برای رفع مشکلات اقتصادی کشور هستند.
صاحبنظران اقتصادی کشور در این جلسه راهکارهایی را برای برون رفت از شرایط رکود و رونق بخشیدن به اقتصاد کشور مطرح و انتقادات و پیشنهادات خود را نسبت به سیاستگذاری‌های دولت بیان خواهند کرد.

شناسه خبر: 78925

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- معاون اول