دکتر جهانگیری در مراسم روز ملی اصناف:

دولت در سیاست های خود از مشورت اتاق اصناف استفاده خواهد کرد

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه دولت قطعاً برای برنامه های اجرایی و سیاست های خود از مشورت اتاق اصناف استفاده خواهد کرد گفت: امکان ندارد دولت تصمیمی درباره صنوف بدون حضور نماینده آنان اتخاذ کند.

شناسه خبر: 78791 -

يکشنبه 1 تير 1393 - 13:57

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز(یکشنبه) در مراسم روز ملی اصناف با قدردانی از همکاری تشکل های صنفی در همراهی با برنامه های دولت تدبیر و امید، اصناف را یکی از مهمترین تشکلها برای همراهی با دولت در جهت خروج از رکود و کنترل تورم دانست و افزود: تشکلهای صنفی جزو بسترسازان نهادهای مدنی کشور بوده اند و بعنوان یکی از گسترده ترین تشکلها از روستاها تا پایتخت کشور با حجم زیادی از افراد جامعه در ارتباط هستند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: بی تردید تشکلهای صنفی تاثیرگذاری فراوانی در اقتصاد کشور دارند و دولت تدبیر وامید معتقد است باید کارها را با کمک نهادهای تخصصی و صنفی به انجام برساند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید برلزوم ساماندهی در نظام توزیع کشور گفت: قیمت محصولات از زمان تولید تا لحظه ای که به دست مصرف کننده می رسد تفاوت فراوانی دارد و لازم است با ساماندهی نظام توزیع و فعال شدن شرکتهای پخش، زمینه ای فراهم شود تا مردم هزینه های کمتری بپردازند.
وی افزود: صنوف باید به شبکه های توزیع مجهز گردند و ضمن برخورداری از برندهای معتبر، فروشگاه های مشخصی داشته باشند تا هزینه ها برای مصرف کنندگان کاهش یابد.
دکتر جهانگیری با اشاره به درپیش بودن ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: دولت در بخش تامین کالا مشکلی ندارد و محصولات و کالاهای مورد نیاز به قدر کافی در اختیار است که امیدواریم با سیاست هایی که دولت اتخاذ خواهد کرد و با همکاری صنوف شاهد برقراری ثبات و آرامش در بازار در تمامی ایام سال باشیم.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهتمام دولت تدبیر وامید برای خروج از رکود تورمی تصریح کرد: دولت از همه فعالان اقتصادی و صاحب نظران انتظار دارد برای عبور از مشکلات و پشت سر گذاشتن چالش های اقتصادی دولت را یاری کنند.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود یکی از مشکلات و معضلات اصلی اقتصاد کشور را متکی بودن به درآمدهای نفتی دانست و افزود: در سالهای گذشته اقدامات خوبی در زمینه کاهش اتکا به درآمدهای نفتی صورت گرفت و در برنامه سوم توسعه تصمیم گرفته شد حسابی تحت عنوان حساب ذخیره ارزی گشایش یابد و درآمدهای ارزی در این حساب متمرکز گردد تا در مواقع لزوم صرف توسعه و نیازهای اساسی کشور گردد.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: دولت های بعدی از این منابع به شکل غیراصولی استفاده نمودند و اگر این اتفاق نمی افتاد هم اکنون حدود 300 یا 400 میلیارد دلار اعتبار در این حساب وجود داشت و کشورهای غربی نمی توانستند مسائل تحریم و تهدید را در برابر ایران مطرح کنند.
وی افزود:‌ متاسفانه نحوه استفاده و بهره برداری بی رویه از منابع ارزی ، آسیب های جدی به اقتصاد کشور وارد کرد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تاسیس صندوق توسعه ملی و اینکه قرار است همه ساله 29 درصد از درآمدهای ارزی کشور به این صندوق واریز شود گفت: دولت باید به سمتی پیش رود که استفاده خود از درآمدهای نفتی را به حداقل ممکن کاهش دهد.
معاون اول رییس جمهور از دولتی بودن اقتصاد و نقش پررنگ دولتها در اقتصاد کشور بعنوان چالشی دیگر در اقتصاد ایران نام برد و گفت: در این شرایط آسیب هایی بوجود می آید که یکی از آنها رانتی بودن اقتصاد است والبته رانت اطلاعاتی و سیاسی هم ایجاد می شود.
دکتر جهانگیری تاکید کرد: متاسفانه افرادی که رانت بیشتری در اختیار دارند، صدایشان در مبارزه با رانت از سایرین بلندتر است تا رقبا را از صحنه خارج کنند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه در سالهای اخیر برخی افراد ارز با نرخ مرجع برای واردات کالاهای اساسی دریافت نمودند اما در حقیقت کالایی وارد کشور نشد و یا وارد شد اما با قیمت آزاد عرضه گردید گفت: مصمم هستیم در دولت تدبیر و امید با شفاف کردن سیاست ها و قانونمند کردن برنامه ها بسیاری از چالش ها را از پیش روی برداریم .
وی افزود: شفاف سازی، اطلاع رسانی دقیق و نظارت مستمر می تواندچالش ها و مشکلات اقتصاد را به حداقل برساند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در طول یک و نیم سال از سال 89 تا 90 بیش از 20 میلیارد دلار از منابع ارزی این کشور به عده ای داده شد تا در بازار ارز مداخله کنند و قیمت ارز را کاهش دهند خاطر نشان کرد: البته در زمینه مسائل ارزی حرفهای ناگفته فراوانی وجود دارد که باید در زمان دیگری به آن پرداخته شود.
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: دولت تدبیر وامید مصمم است با پرهیز از شعار و سیاسی کاری به مبارزه با فساد بپردازد چرا که یکی از آسیب ها در کشور این است که مبارزه با فساد همواره با شعار و سیاسی کار همراه بوده اما با توجه به اینکه امروز در کشور فساد به شکل سیستمی است، باید برای مقابله با آن نیز از روشهای سیستمی و علمی استفاده شود.
دکتر جهانگیری ادامه داد: دولت در راستای شفاف سازی و جلوگیری از رانت، مصوبات جلسات هیات وزیران را پس از تصویب به جز مصوباتی که محرمانه هستند در پایگاه اطلاع رسانی دولت و دراختیار رسانه ها قرار می دهد.
در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از 12 برگزیده فعالان حوزه های صنفی قدردانی شد و همچنین از دو خانواده شهید نیز تجلیل به عمل آمد.

شناسه خبر: 78791

- سخنراني ها

- دیدارهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده