رییس جمهوری در همایش مدیران ارشد وزارت دفاع:

آنچه ما را در برابر دشمن پیروز می‌کند نیروی انسانی با روحیه بالا و انگیزه ایمان به خدا است

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود در جمع مدیران وزارت دفاع با تأکید بر اینکه نیروهای مسلح و بخش دفاع کشور باید بازدارنده باشند و کاری کنند که هیچ تهدیدی عملی نشود، گفت: در برابر دشمن باید به دو وجه حواسمان باشد، ممکن است ما احتیاط لازم را داشته باشیم، اما طرف مقابل دچار اشتباه محاسباتی شود.

شناسه خبر: 75592 -

شنبه 10 اسفند 1392 - 10:57

دکتر روحانی با اشاره به اینکه جنگ وقتی رخ می‌دهد که یا توازن وجود نداشته باشد یا اشتباه محاسباتی رخ دهد، افزود: صدام دچار اشتباه محاسبه شد، هم درباره تجاوز به ایران و هم درباره تجاوز به کویت و هم درباره تجاوز به ملت خودش؛ در همه این موارد دچار اشتباه محاسباتی شد.
رییس جمهوری اظهار کرد: اشتباه محاسبه مشکل بزرگی است. اینکه فرد نتواند درست بیندیشد و درست تجزیه و تحلیل کند. ممکن است گاهی دشمن دچار اشتباه محاسبه شود، لذا باید در قدم اول بازدارندگی را به وجود بیاوریم. یک بخش بازدارندگی تامین تجهیزات است، همه اینهایی که وزیر محترم دفاع در این جلسه به آن اشاره کردند، همانی که قرآن می‌فرماید است: وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ.
دکتر روحانی در اهمیت تجهیزات دفاعی تصریح کرد: درست است که می‌گویند دنیای امروز دنیای سخت افزار نیست، اما اینها نباید حواسمان را پرت کند، اینکه گفته شود نرم افزار مهم‌تر از سخت‌افزار است، معنی آن این نیست که سخت‌افزار را کنار بگذاریم.
رییس جمهوری تصریح کرد: از تجهیزات مهم‌تر نیروی انسانی است. در جنگ تجهیزات پیروز نمی‌شود. تجهیزات مهم است ولی آنچه که ما را پیروز می‌کند نیروی انسانی است. انسان‌ها هستند که پیروز خواهند شد و البته نیروی انسانی نیز به تجهیزات نیازمند است و تجهیزات آنها را باید تأمین کنیم.
دکتر روحانی به عنصر روحیه در جنگ اشاره کرد و گفت: باید بهترین آموزش‌ها را داشته باشید، نفر شما آموزش ندیده باشد، همه زحمات شما را هدر می‌دهد. اگر آموزش خوب دیده باشد، تجهیز هم خوب باشد، ولی روحیه نداشته باشد، به درد نمی‌خورد.
رییس جمهوری با اشاره به جان برکفی‌ها و شجاعت‌های در دوران دفاع مقدس گفت: موضوع مهم دیگر انگیزه است. آن انگیزه‌ای که می‌تواند ما را در برابر دشمن پر قدرت، پیروز کند انگیزه الهی، ایمان و اتکا و امید به حق و امید به خداوند است.

شناسه خبر: 75592

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده