رییس دفتر رییس جمهوری در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی:

اهتمام دولت تدبیر و امید گسترش فرهنگ ایرانی و اسلامی است

رییس دفتر رییس جمهوری در مراسم تودیع و معارفه رییس جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی، بر همکاری جدی کتابخانه ملی و وزارت امور خارجه برای حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی کشور تأکید کرد.

شناسه خبر: 75398 -

دوشنبه 5 اسفند 1392 - 16:20

دکتر نهاوندیان در این مراسم ضرورت حفظ هویت فرهنگی ملت ایران را یادآور شد و گفت: حفظ و نگهداری میراث فرهنگی از وظایف مهم کتابخانه ملی است و همه دست‌اندرکاران آن باید با عزم و تلاشی نو مایه عزت بخشی به هویت فرهنگی ایران شوند.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تلاش برای مقابله با عوارض دنیای ارتباطات که در آن داده‌های اطلاعاتی جای دانش را گرفته از وظایف همه دستگاه‌های فرهنگی کشور دانست و خواستار تدوین سیاست‌هایی جامع در این خصوص شد.
رییس دفتر رییس جمهوری یکی از مسئولیت‌های دست‌اندرکاران کتابخانه ملی را قرار دادن اسناد و کتاب در دسترس همه محققان، دانش‌پژوهان و دانشجویان دانست و از تهیه آیین‌نامه معطل مانده مربوط به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شش ماه گذشته خبر داد.
دکتر نهاوندیان افزود: با تصویب و ابلاغ این آیین‌نامه دسترسی آزاد به اطلاعات، مورد حمایت جدی قرار خواهد گرفت و اسناد از حالت انحصار خارج خواهد شد.
وی تجهیز کتابخانه ملی و دیجیتال شدن داده‌ها و اسناد را ضرورت دسترسی آزاد به اطلاعات از گوشه و کنار جهان دانست و تصریح کرد: کتابخانه ملی باید به همکاری همه محققان و انعقاد قراردادهای بین‌المللی زمینه دسترسی آزاد به اسناد مربوط به ایران را فراهم آورد.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در پی دیپلماسی دولت تدبیر و امید، تحریم‌های سیاسی کشور با شکست مواجه شده است اظهار کرد: اکنون که دیپلمات‌های کشور راه را باز کرده‌اند این وظیفه نیروهای فرهنگی است که به سرعت از فضای باز ایجاد شده برای معرفی چهره واقعی ملت و انقلاب ایران بهره‌برداری کنند و بدانند که دیپلماسی فرهنگی معجزه‌گر است.
دکتر نهاوندیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع «اقتصاد کتاب» گفت: باید اهل اقتصاد را به میدان فرهنگ آورد. فعالان اقتصادی باید بدانند که عرصه فرهنگی مکانی مناسب برای ادای دین به کشور است و باید باور کنیم که سخن گفتن جماعت فرهنگی و اهالی اقتصاد مشکلات را حل می‌کند.
وی تأکید کرد: دولت تدبیر و امید با جهت‌گیری‌هایی که رییس جمهوری فرهیخته آن ترسیم کرده است، اولویتش فرهنگ و اهتمامش گسترش فرهنگ ایرانی و اسلامی است و امیدواریم سال آینده و همزمان با رونق و شکوفایی اقتصادی شاهد رونق بوستان کتاب هم باشیم.

دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی:
اسناد و اطلاعات باید از حالت محرمانه خارج و منتشر شود

دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در مراسم تودیع و معارفه روسای سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تأکید بر ضرورت انتقال اسناد از دستگاه‌های دولتی به کتابخانه ملی گفت: اسناد باید بر اساس ضوابط قانونی از حالت محرمانه خارج و منتشر شود.
حجت الاسلام علی یونسی با اشاره به برخی مقاومت‌ها در دستگاه‌های مختلف به منظور انتقال اسناد و اطلاعات در کتابخانه ملی، اظهار داشت: نباید پژوهشگران و محققان کشور را از اسناد تاریخی به صرف داشتن مهر محرمانه و سری محروم کرد.
وی افزود: باید کاری کرد که سازمان اسناد و کتابخانه ملی بیش از پیش به جامعه معرفی شود و به عنوان مرجعی ذی‌صلاح خانه انس و الفت همه محققان و اسلام پژوهان شود بطوریکه هر فرد علاقمندی در هر ساعتی از شبانه روز بتواند به این مرکز مراجعه کرده و از خدمات آن بهره‌مند شود.
یونسی از رییس جدید کتابخانه ملی خواست تا تمام مساعی خود را برای خریداری و انتقال اسناد و کتب مربوط به فرهنگ ایرانی که در کشورهای دیگر نگهداری می‌شود به این مرکز بکار گیرد زیرا این اسناد میراث ملی کشور و در برگیرنده هویت تاریخی و فرهنگی ایرانیان است.

دکتر نوبخت: دولت در جهت تعالی فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی گام بر می‌دارد
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور نیز در این جلسه گفت: رویکرد دولت تدبیر و امید بسترسازی برای رشد و تعالی فرهنگی کشور است.
دکتر محمد باقر نوبخت با اشاره به نگاه ویژه دکتر حسن روحانی به مقوله فرهنگ، از تلاش برای تأمین منابع مالی مورد نیاز سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای صیانت از میراث فرهنگی کشور خبر داد و اظهار امیدواری کرد در سال آینده کمبودهای این سازمان مرتفع شود.

رییس جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی:
سازمان اسناد و کتابخانه ملی اتاق فکر و کرسی آزاداندیشی می‌شود

دکتر سید رضا صالحی امیری رییس جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مراسم معارفه خود ضمن تجلیل از همه نیروها و روسای این سازمان گفت: دولت تدبیر و امید دولتی ملی و فراجناحی است و سازمان اسناد و کتابخانه ملی باید به کرسی آزاد اندیشی مبدل شود و در اختیار همگان قرار گیرد.
دکتر صالحی امیری گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی باید به مرکزی برای گفت و گو و تقاطی اندیشه و اتاق فکر مبدل شود و همه اندیشمندان با هر گرایش سیاسی باید این سازمان را خانه خود بدانند.
وی با اشاره جایگاه ویژه ایران در خلق میراث بشری؛ ضرورت عزم ملی به منظور نمایش ایران فرهنگی را یادآور شد و گفت: بیش از 400 میلیون نفر در سرتاسر جهان از میراث فرهنگی ایران بهره‌مند هستند و ظرفیت میراث معنوی و مادی ایران جزو سه ظرفیت میراثی در دنیاست.
همچنین دکتر اسحق صلاحی رییس پیشین سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مراسم تودیع خود ضمن بر شمردن فعالیت‌های انجام شده در سال‌های اخیر گفت: با نگاهی تحول‌گرا، نظام‌مند، آینده‌نگر و راهبردی تلاش کردیم تا از میراث فکری و فرهنگی کشور صیانت و حفاظت کنیم.
دکتر صلاحی همچنین خواستار اصلاح ساختار و تأمین بودجه بیشتر سازمان اسناد و کتابخانه ملی به منظور تسریع در دستیابی به اهداف آن شد.

شناسه خبر: 75398

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- مراسم تودیع و معارفه

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده