دکتر نهاوندیان در نخستین همایش جهت‌گیری‌های اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

اقتصاد کشور با کمک و حضور همه بخش‌ها از جمله بنگاه‌های اقتصادی متحول می‌شود

رییس دفتر رییس‌جمهوری در نخستین همایش جهت‌گیری‌های اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر تعامل سازنده کل جامعه اقتصادی کشور با جهان تأکید کرد.

شناسه خبر: 74435 -

پنحشنبه 10 بهمن 1392 - 13:44

دکتر محمد نهاوندیان روز پنجشنبه در این همایش با اشاره به اینکه نجات اقتصاد کشور، تعامل سازنده با جهان و احیای اخلاق، شعارهایی بودند که ملت در انتخابات از آنها حمایت کردند، اظهار داشت: شایسته ایران بزرگ، صاحب پیام و عزتمند نیست که بدخواهان در اطراف و اکناف عالم توطئه تحمیل انزوا را علیه آن اعمال ‌کنند.
وی افزود: ایران با توجه به ظرفیت‌ها و استعدادهایش باید در کانون مناسبات بین‌المللی قرار گیرد و شعار عزت، هنگامی تجلی می‌یابد که در این عرصه خوش بدرخشیم. ما می‌توانیم با کسانی که اختلاف منافع داریم بر سر یک میز بنشینیم و با قدرت منطق حقانیت خود را به اثبات برسانیم.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه بنگاه‌های اقتصادی و موسسات فرهنگی کشور نیز باید حضور عزتمندانه در عرصه بین‌المللی داشته باشند، گفت: وظیفه مدیران است که با شناخت قواعد بین‌المللی، حضور خود را در بازارهای جهانی تحمیل کرده و در نخستین گام برای کسب سهم بیشتر از بازارهای منطقه تلاش کنند.
رییس دفتر رییس‌جمهور، آثار بحران جهانی و چرخش سرمایه‌گذاران به سمت بازارهایی که بازگشت سرمایه در آنها قطعی است را خاطرنشان ساخت و گفت: در مجمع جهانی اقتصادی که در «داووس» سوئیس برگزار شد بسیاری از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران به دنبال امکان حضور در اقتصاد ایران بودند که به نوشته «وال استریت ژورنال» از آخرین اقتصادهای نوظهور و بزرگ جهان و افق سودآوری در آن روشن است.
وی با اشاره به تلاش دولت برای رفع موانع مالی و تجاری با دنیا، از مدیران بنگاههای اقتصادی کشور خواست تا از یک سو با نمایاندن ظرفیت‌های بالفعل اقتصادی کشور به جهانیان و از سوی دیگر با ارتقاء بهره‌وری و نوآوری به بازسازی و توسعه کشور کمک کنند.
رییس دفتر رییس‌جمهور افزود: اکنون فرصت برای خدمت به کشور و ملت فراهم شده و این وظیفه سرداران عرصه اقتصادی است که در این میدان به زنده نگه داشتن امید مردم کمک کنند.
وی در بخش دیگر از سخنانش، به تشریح شعار دولت تدبیر و امید برای نجات اقتصاد کشور از وضعیت خطرناک رکود، عقبگرد اقتصادی و تورم بالای 40 درصد پرداخت و اظهار داشت: فقط با کمک و حضور همه بخش‌ها و ارکان کشور از جمله بنگاه‌های اقتصادی، می‌توان اقتصاد کشور را دچار تحول کرد.
دکتر نهاوندیان با انتقاد از نحوه مدیریت متکی به انحصار و رانت آشکار و پنهان حکومتی، گفت: مدیران اقتصادی کشور وظیفه دارند، زیرمجموعه‌هایشان را به سمتی هدایت کنند که آنها با بهره‌وری و نوآوری در شرایط رقابت، سودآور شوند.
رییس دفتر رییس‌جمهور در عین حال تصریح کرد: همه کشور و مردم باید از سودآوری بنگاه‌های اقتصادی منتفع شوند. هنر این است که یک بنگاه سودآور شود و در عین حال، هم حقوق کارمندان و مردم را رعایت کند و هم در جهت سیاست‌های کلی نظام حرکت کند و در این باره وظیفه مدیرانی که سرمایه آنها با پول مردم و مستمری‌بگیران تامین شده، سنگین‌تر است.
وی همچنین به شعار احیای اخلاق از سوی دولت اشاره کرد و گفت: باید همه کسانی که کار می‌کنند احساس عزت کرده و از انجام کار لذت ببرند. متأسفانه در این شاخص ما وضعیت خوبی نداریم و مجموعه فرایند کاریابی، اشتغال و مدیریت منابع انسانی ما با مشکل جدی روبروست.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: کار کردن باید باعث افتخار باشد و وظیفه همه دستگاه‌ها به ویژه صدا و سیماست که در زمینه نهادینه شدن فرهنگ کار تلاش کنند. هر کس که به جامعه خدمت می‌کند باید هنگامی که احتیاج دارد، نیازهایش برآورده شود.
رییس دفتر رییس‌جمهوری اظهار داشت: در یک نگاه جامع، صرف سود مادی یک بنگاه ملاک توفیق نیست. رشد و تولیدی که در کنارش محیط زیست آسیب ببینید، پیشرفت نیست. سود بالا در کنار نارضایتی کارگران، به رضایت اجتماعی لطمه می‌زند. باید ایمان داشت که سودآوری توام با ملاحظات اجتماعی به نفع جامعه است.
وی دیدگاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر رعایت مسئولیت اجتماعی و شفافیت در اداره بنگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه را قابل تمجید خواند و گفت: اخلاق امری کلیشه‌ای و اندرزگونه و مخصوص مجالس وعظ نیست، بلکه احیای اخلاق باید در گرماگرم رقابت‌های اقتصادی صورت بگیرد.
دکتر نهاوندیان گفت: تدبیر درباره نحوه برخورد با کارکنان، چگونگی تعامل با رقبا و ذینفعان و پاسخگویی به حقوق مصرف‌کنندگان نظیر ارائه خدمات پس از فروش، اخلاق است و البته رعایت اخلاق هزینه دارد و توقع از مدیران در نظام اسلامی این است که به دنبال مطلوبیت حداکثری باشند.


شناسه خبر: 74435

- دیدارهای داخلی

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده