- سخنرانی در مراسم طرح تحول گمركی
چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۴
فارسی | اردو | العربية | English | Français | Deutsch
اخبار برگزیده

بسم الله الرحمن الرحیم

سخنرانی در مراسم طرح تحول گمركی

بسم الله الرحمن الرحیم

شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۰

اللهم‌ عجل‌ لولیك‌ الفرج‌ والعافیة والنصر واجعلنا من‌ خیرانصاره‌

واعوانه‌ والمستشهدین‌ بین‌ یدیه‌خدای بزرگ را سپاسگزارم كه توفیق زیارت جمعی از همكاران خدوم، دلسوز و فداكار را عنایت فرمود. اهمیت گمرك را شما بیشتر از من می دانید و اشارة خوبی در این متن داشتید. من فكر می كنم مرزبانی گمرك فراتر از مرزبانی اقتصادی است؛ یك وجه آن اقتصادی است و وجه دیگر آن مرزبانی سلامت، بهداشت، فرهنگ و امنیت است كه همه با هم گره خورده اند.

در واقع، مرزبانی استقلال و پیشرفت كشور، وظیفة گمرك است. گمرك همیشه در طول تاریخ، از زمانی كه مرزبندی تعریف و مستقر شد، مهم بوده و تا به امروز هرچه زمان گذشته، مهم تر شده است.

چرا مهم است؟ برای اینكه تبادل مهم است. مگر می شود یك ملت بدون تبادل بتواند زندگی بكند؟ حالا اسم آن صادرات و واردات شده است و نشان دهندة وزن فعالیت اقتصادی است. یكی از معیارهای سنجش تولید ناخالص ملی و میزان پیشرفته بودن، تبادل تجاری است.

بعضی فكر می كنند تبادل تجاری فقط صادرات است. می گویند ما فقط صادر می كنیم و فكر می كنند كه واردات جرم و یك عمل منفی است. بالاخره هرچه صادر می شود، باید وارد بشود. اگر دویست كشور همه صادركننده باشند كه نمی شود. البته صادرات و واردات یكی از عوامل اصلی پیشرفت جهانی، تأمین صلح و امنیت و توسعة عدالت و رفاه در جهان است.

خداوند به هر ملتی سرمایه هایی داده، اینها را با هم تبادل می كنند، با هم دوست و آشنا می شوند، فرهنگ هایشان با هم نزدیك و صمیمی می شود، ضمناً اقتصادها می چرخد و اشتغال و امنیت درست می شود، پس صادرات و واردات با هم است.

اما صادرات و واردات اگر براساس نظم، دقت و حساب نباشد، حتماً به ضرر است. باید دقیق بدانیم چه حجمی از كالا، چه كالایی و چقدر وارد كشور و چقدر خارج می شود. فرض كنیم كل كشور یك مؤسسه و بنگاه است، یك حسابداری دقیق می خواهد كه بداند چقدر وارد و چقدر خارج می شود تا بتواند اداره كند.

نقش گمرك بسیار بسیار مهم و حساس است. تمام سیاست های اقتصادی دولت در اجرا و عمل به نوعی با گمرك برخورد می كند. فرض كنید ما می خواهیم از تولید كشور حمایت كنیم. سیاست های حمایتی تنظیم می شود، اگر گمرك كاملاً هماهنگ نباشد و نقش خود را به دقت ایفا نكند، فایده ای ندارد.

گمرك بسیار مهم است. كسانی كه در گمرك كار می كنند، كاری بسیار ارزشمند و مهم انجام می دهند. من از همة شما به خاطر همة زحماتتان تشكر می كنم. بالاخره، در نقطة صفر مرزی زندگی نكردیم، اما دیدیم. در اطراف كشور ۷۰ گمرك مرزی داریم. بالاخره استقرار در آنجا یكی دو روزه نیست، بلكه هر روز است.

من صمیمانه تشكر می كنم. كارهای خوبی، به خصوص در سال های اخیر كردید. شاخص ها نشان داد كه تغییرات اساسی و تحول اتفاق می افتد. در كار قانون گمركی، یعنی این لایحه خیلی زحمت كشیدید. من یادم هست كه آقای نادری آمد در كارگروه تحول اقتصادی و از اهالی گمرك و زحمات همكاران در گمرك و تلاش هایشان دفاع جانانه-ای انجام داد و آن گره ها را مطرح كرد و گفت زحمات آن طور كه می-خواهیم نتیجه نمی دهد. اینها به لایحه تبدیل شد و به مجلس رفت و به یك قانون تقریباً به روز و برای نیازهای امروز و فردا تبدیل شد.

من چند نكته را می خواهم خدمت شما، دولت، مردم و همه اهالی اقتصاد عرض كنم؛ اول به دولت. دولت باید پشتیبانی كامل بكند كه این قانون به سرعت عملیاتی بشود. حتماً انشاءالله ما این كار را می كنیم. خود شما، آقای معمار نژاد و همة دوستان پیگیری كنید. باید به نقطه ای برسیم كه گمرك شسته و رفته و تمیز باشد و هیچ كس چه در حجم و چه در قیمت نتواند كم اظهاری كند. كسی نتواند از این مرزها، خلأ ها و پیچ و خم های مقررات و سازمانی فرار كند. طوری این را مستقر كنیم كه به قول آقای دكتر حسینی كسی احتیاج پیدا نكند كه تخلف كند یا دنبال قاچاق برود. زمان را پایین بیاوریم، دقت را بالا ببریم به خصوص در ترانزیت. باید در كل گمرك یك مدیر حاكم باشد. سازمان های مختلف و كشاكش به طرف های مختلف و باز و بسته شدن چندین باره كالاها و تداوم مشكلات درست نیست.

گمرك به این معنایی كه عرض كردم، مسئول مرزبانی است و همه حتی استاندار باید با آن هماهنگ باشند. استاندارد كارش را انجام می-دهد، اما تصمیم گیری با مدیر گمرك است و باید پاسخگو هم باشد. این اصلاً منطق مدیریت است.

گفتید چهار پنج سال طول می كشد، ما چهار پنج ساله نیستیم. دولت، دولت ضربتی است، البته با دقت. حالا این را هم بگویم كه در اوایل بعضی ها دولت را متهم می كردند كه كار عالمانه نمی كند، از ظرفیت علمی كشور استفاده نمی كند و شتابزده است. نمی خواهم بگویم اینها كسانی بودند كه خودشان كار انجام نداده بودند، یعنی چون بلد نبودند یك لیوان آب جابه جا كنند، فكر می كردند دو تریلی آب جابه جا كردن در عالم كار مهمی است.

بلی، می شود كارهای تحولی و اساسی را به سرعت در كشور انجام داد. علم، نیروی انسانی و همت اش در كشور هست. مردم همراه هستند و بهترین مردم را داریم. زمانی بود ساختن یك ساختمان دو طبقة ۲۰۰ متری در این كشور سه سال طول می كشید. الان در سه چهار ماه می توان همه چیز را تمام كرد. الان ظرف ۴ ماه ساختمان های ۲۰ طبقه در دنیا می سازند. همه چیز را آماده از كارخانه می آورند و می سازند. پس می-شود كارها را سریع انجام داد.

كارها را فشرده و سریع بكنید. هر روزی كه می گذرد، منافع ملی از دست می رود. اگر لولة آب تركیده باشد، آب به پی ساختمان می رود. اگر تعلل كنیم آسیب می بیند؛ پس هرچه زودتر بهتر. كارها را تعریف و موازی كنید. الحمدلله در گمرك نیروهای خوب، دلسوز و فداكار زیادند، همه را به كار بگیرید و زود همین هفت هشت محوری را كه خودتان گفتید، چه اصلاحات ساختاری و چه عملیاتی، همه اینها را اعمال بكنید. من فكر می كنم آن كار پنج ساله در دو سال قابل اجراست. ما هم در خدمت شما هستیم، لازم شد كمك تان می كنیم. هر مقرراتی لازم باشد، آیین نامه را ارائه بدهید بلافاصله در كارگروه تحول اقتصادی بررسی و تصویت می كنیم و ۱۵ روزه بر می گردانیم. بروید انشاءالله اینها را اجرا بكنید.

كار دیگری كه باید بكنید، بحث رسیدگی به همكاران، طبقه بندی مشاغل و دریافتی هاست. بالاخره كسانی كه در گمرك كار می كنند باید به آنها توجه كنید. بودجه شان را زیاد كنید و به آنها برسید.

گمرك ها را كمی جمع و جور كنید. همان طرحی كه گفتید خوب است. در همین امسال شما پیشنهاد بدهید دولت سطح آن را پایین می آورد. همان شصت، پنجاه چهل گمرك كافی است.

گفتید ۹۰ درصد مبادلات اصلی در ۲۰ گمرك است. معنایش این است كه تخلفات در بقیة گمركات انجام می شود. یعنی آنهایی كه گزارش نمی دهند و رد می كنند. یعنی چون حجم اینجا بالاست و شما هم نیروی تخصصی دارید، متمركز هستید و كارتان را انجام می دهید، بعضی از گمركات سطحشان پایین می آید و به دفتر تبدیل می شوند.

حجم را در نظر بگیرید. بگویید مثلاً در این گمرك محموله ای بیش از این مقدار وارد یا صادر نمی شود. اگر هم شبكة اطلاعاتی داشته باشید، قابل كنترل است. كاری بكنید كه وقتی وزن شد، بتوانید در تهران هم كنترل كنید. نظر همة همكاران را بگیرید و طرح را كامل كنید. اگر كسی الان مدیر گمرك است فردا شد رئیس دفتر، حقوقش را حفظ كنید. افزایش حقوق هم به او بدهید. یعنی این تغییر ردة سازمانی تأثیری در حقوق دریافتی همكاران نداشته باشد، اما این سازماندهی را انجام بدهید.

مورد بعدی كه هم به شما می خواهم بگویم و هم اهالی اقتصاد، اعمال كامل قانون و رعایت قانون است. بعضی آدم ها منافع خودشان را در راستای منافع ملی تعریف نمی كنند. بهترین ملت و بهترین اقتصاد جایی است كه آحاد مردم منافع شخصی خودشان را در راستای منافع ملی تعریف كنند، نه زاویه دار. كسی ممكن است كالایی را وارد بازار كند، خودش سود ببرد، ولی سلامت ملت به خطر می افتد و ملت ضرر می-كند. ملتی موفق است كه همه هم افزا و در یك راستا باشند. هزاران راه برای كسب درآمد حلال و درست وجود دارد.

اصلاً خود تجارت درست در كشور ما را در نظر بگیریم. كسی كالا می آورد مقدار و قیمت واقعی اش را دقیق ثبت كند. اگر صادر هم می كند به همین ترتیب باشد. بین خود و خدا سود آن كم است؟ سود زیاد است.

آنهایی كه دنبال دور زدن قانون و فشار آوردن هستند، بالاخره گمرك است كه ده ها هزار مراجعه كننده، ده ها میلیون تن كالا و سایر مسائل وجود دارد. ممكن است كارمندی نتواند كنترل كند. مثلاً در یكی از گمركات جنوب دستگاهی نامه می نوشته كه می خواهیم تجهیزات محرمانه وارد كنیم، اجازة ورود بدهید. هفته ای چهل پنجاه كانتینر وارد می شد، رئیس گمرك هم فكر كرده بود كه این به نفع كشور و امنیت ملی است و موافقت می كرد. بعد از مدتی حساس شده بود و یكی از بارها را بازكرده بودند، دیده بودند لوازم آرایشی است. البته گفتند این برای رد گم كنی بوده است. ولی دوباره تكرار شد. آن مدیر متعهد اعلام كرده بود كه من نیستم، چون تخلف می كنید. یا من شنیدم كه افرادی شركت باز می كنند- البته نمی گویم تعدادش زیاد است، ولی یك موردش هم بد است- بیچاره ای را هم به عنوان كارمند می آورند و ماهی هم یك میلیون تومان حقوق می دهند. این هم كه مستضعف بوده خوشحال می شود و كارت بازرگانی را هم به نام او می گیرند. واردات و صادرات هم به نام او انجام می شود. وقتی گمرك گزارش می دهد كه مالیات واردات و صادرات را بگیرید، می روند می بینند كه یك كارگر بیچاره ای است كه كارها به نام او انجام می گرفته است. این كارها زشت است. حقوق گمركی را نمی پردازی، از جیب كی بر می داری؟ یك موقع است كه آدم در زندگی به یك نفر یا ده نفر بدهكار است كه قابل جبران است. اما وقتی آدم به ۷۵ میلیون نفر بدهكار می شود كه هر روز عده ای از آنها از دنیا می روند و اصلاً دیگر امكان جبران وجود ندارد و جزو محالات می-شود. كسی كه از قانون تخلف می كند و قاچاق می كند، از جیب ملت بر می دارد.

من متأسفم، بعضی ها تخلفات را تزئین كرده اند و اسم های دیگری بر آن گذاشته اند. مثل آنهایی كه رشوه را تحت عنوان پورسانت می گیرند. تطهیرش كرده اند. رشوه، رشوه است.

آقایی یك زمانی گفت كه یك پولی هست اجازه بدهید من خرج كنم. گفتم پول چی هست؟ گفت ربطی به دولت ندارد. گفتم اگر ربطی به دولت ندارد، پس چرا از من اجازه می گیری؟ گفت بعضی از این دوستان ما رفته اند از طرف دولت جنس وارد كرده اند. بعد از این كه جنس را وارد كردند و تمام شد، فروشنده مبلغی به اینها داده است. تأثیری در كالا، قیمت و كیفیت نگذاشته است. گفتم اگر تأثیر نگذاشته چه ربطی به ما دارد؟ گفت نه تو باید اجازه بدهی تا من این را خرج كنم. گفتم اگر هیچ ارتباطی به دولت ندارد پس به ما چه ربطی دارد؟ بعد از هم جدا شدیم. رفتم نشستم و فكر كردم مگر می شود اصلاً به دولت هیج ربطی نداشته باشد؟ نامه ای به وی نوشتم كه به این نتیجه رسیدیم كه این پول بیت المال است و باید به بیت المال برگردانده شود. تو را دوست دارم اما بیت المال را از تو بیشتر دوست دارم. بعد دوباره آمد و گفت كه من اینها را به فقرا می دهم. گفتم لیست فقرا را بدهید، ما به نام شما همان پول را به آنها می دهیم.

هركسی رفته موسسة خیریه درست كرده و می گوید ما را معاف كنید. چرا؟ همه چیز باید براساس نظم، حساب كتاب و شفاف باشد. اگر كار خیریه می كنی، چرا از جیب ملت باید این را انجام دهی؟ كار خیریه را باید از جیب خودش بكند. اگر دولت بخواهد خیریه تقسیم كند، می تواند و امكاناتش را هم دارد.

برای دور زدن قانون توجیهات درست می كنند. همة اینها را ببندید. این نهادهای اقتصادی به اصطلاح مردمی كه در كشور درست شده، یكی از كارهایشان همین است. به جای اینكه قانون را دور بزنند و اختیارات حاكمیتی را دستشان بگیرند، خودشان، رفتارشان و ساختار خودشان را درست كنند و قانونمندی را آموزش بدهند.

اگر شما این قانون را همین امسال اجرا بكنید، همین امسال دریافتی های گمرك ما به دو برابر افزایش می یابد. ارتقا پیدا می كند. آقای نادری از شما می پرسم می شود یا نمی شود؟ نقشه می كشند كه چه طوری مأمور گمرك، دولت و بانك را دور بزنند. باید به سرعت با بانك و مالیات حلقه بشوید.

موقعی كه می خواهد از بانك وام بگیرد، می گوید می خواهم صد هزار تن كالا وارد كنم و پانصد میلیارد تومان می شود و این مبلغ را می گیرد. وقتی می خواهد جنس به گمرك وارد بكند می بینی ۵۰۰ میلیارد شد ۱۰۰ میلیارد. چهارصد میلیاردش كجا رفت؟ اینجا كم اظهاری یا كم وارد كردن است و آنجا زیاد اظهاری. هم پول گرفته و هم از گمرك و مالیات فرار كرده است. اینها را با هم حلقه كنید و كنترل كنید.

وقتی ۸۵ درصد كالاهای ورودی از عوارض گمركی معاف اند، این ظلم به ملت ایران است. به خاطر اینكه روی كالاهای وارداتی اسم گذاشته اند؛ یا مواد اولیه است یا كالای واسطه ای است یا كالای سرمایه ای. فرار كردن خیلی بی انصافی است. این امور را محكم بگیرید. جیغ می-كشند، بگذارید بكشند. فردا می بینید ماجرای دیگری درست می كنند. تخلف را خودشان انجام می دهند و شما را مقصر جلوه می دهند. از اینها نگران نباشید كه چهار تا تیتر بزنند، شعار بدهند، از این تریبون و آن تریبون مطرح كنند. كارهای خود را محكم بگیرید.

این سفارش ها و این نامه های محرمانه، خیلی محرمانه و سری را توی خرد كن بریزید. ارزش خردكن هم ندارد، چون خردكردن برق مصرف می كند، توی زباله دانی بیندازید. دولت مصوبه و قانون دارد، فقط و فقط با امضای وزیر اقتصاد، تمام. نه اینكه مأمور گمرك امین نیست، برای اینكه دشمن نفهمد از كجا این چرخید، كجا توقف كرد و ... این موارد محدود است. این طوری نیست كه ۲۵۰۰ تا كانتینر بیاورند یا از گمرك هرمزگان لباس بیاورند و بگویند كه اینها كالاهای محرمانه است. بعد مأمور دلسوزی را كه برخورد می كند، تهدید كنند و سرو صدا كنند. جیغ و داد نكنید. شما مقررات گمرك را اعمال كنید، هر مأموری در هر جا مقررات گمركی را قاطع اعمال كرد بنده احمدی نژاد مخلص و حامی اش هستم. محكم ایستادگی كنید. از شما پشتیبانی می كنم. بگذارید اقتصاد و واردات و صادرات كشور شفاف شود. من از همة شما تشكر می كنم.

طرح تحول گمركی یكی از اركان اصلی طرح تحول اقتصادی است كه این هم دست شما را می بوسد.

من از همة مأمورین و مجموعه گمرك در تمام كشور به خاطر همة تلاش هایشان صمیمانه تشكر می كنم. امیدوارم به سرعت این قانون جدید را- كه از مجلس محترم هم تشكر می كنم- عملیاتی بكنید تا گمرك جزء اولین مجموعه هایی باشد كه طرح تحول در آن اجرا شده است. موفق باشید.

والسلام علیكم و رحمة الله وبركاتهشناسه خبر: ۳۳۶۸۷  

- دیدارهای داخلی

, سخنرانی ها

, متن کامل سخنرانی

  -