- استفاده از انرژی هسته ای حق مسلم ایران است و تحقیقات هسته ای را ادامه خواهیم داد
پنج‌شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۵
فارسی | اردو | العربية | English | Français | Deutsch
اخبار برگزیده

-

استفاده از انرژی هسته ای حق مسلم ایران است و تحقیقات هسته ای را ادامه خواهیم داد

شنبه ۲۴ دی ۱۳۸۴ - ۱۵:۱۶

gn=""justify"">تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی ۲۴/۱۰/۸۴


  .


سیاستهای داخلی


دکتر احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران در دومین کنفرانس مطبوعاتی با خبرنگاران داخلی و خارجی شرکت کرد و به پرسشهای گوناگون خبرنگاران پاسخ داد." محمود احمدی نژاد " رییس جمهوری تصریح كرد :" برپایی جامعه نمونه اسلامی جزبا استقرار عدالت ، تقویت مهرورزی ، توسعه خدمت رسانی و جهت‌گیری به سمت تعالی مادی و معنوی كشور امكانپذیر نیست." به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ، رییس جمهوری بعدازظهر شنبه در كنفرانس خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی، گفت:" ملت ایران ، طعم استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را چشیده است و مصمم‌است كه جامعه نمونه اسلامی را برپا كند." رییس جمهوری‌كه قبل از پاسخ به پرسشهای خبرنگاران سخن می‌گفت،با اشاره به‌نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری‌از این انتخابات به عنوان یك انتخابات بی نظیر یاد كرد و گفت : " امسال ملت ایران برای چندمین بار به صحنه آمد و در یك انتخابات كاملا آزاد و جدی دست به انتخاب زد و سرنوشت قوه مجریه را برای چهار سال تعیین كرد. وی گفت : " در این انتخابات كه در نوع خود در دنیا بی‌نظیر بود متن مردم به صحنه آمدند و بدون سازماندهی حزبی و بدون كمك گرفتن از منابع حزبی ، گروهی ، سیاسی و تشكلها وارد شدند و اراده خود را به منصه ظهور رساندند." احمدی نژاد گفت : در این انتخابات یك دموكراسی ناب به ظهور رسید. جایی كه مردم خودشان وارد صحنه شدند و دست به دست هم دادند و دست به یك انتخاب بزرگ زدند و برگزیده خود را به صحنه اجرای كشور گسیل كردند. وی با بیان این مطلب كه در انتخابات گذشته جهت گیریهای دولت كاملا مشخص بود ، گفت : منتخب مردم از قبل دیدگاههای خود را درباره مسائل داخلی و جهانی به طور شفاف مطرح كرده بود و مردم با همین نگاه در صحنه‌ها حاضر شدند و دست به انتخاب زدند. رییس جمهوری گفت : در عرصه داخلی ، اعتقاد ما بر این بود و هست كه ما باید به سرعت به سمت برپایی جامعه پیشرفته و مقتدر و نمونه‌اسلامی برویم این آرمان انقلاب اسلامی است و این همان چیزی است كه ویژگی‌های آن در سند چشم انداز بیان شده است . " دولت تا امروز تلاش كرده است كه در این جهت حركت كند." احمدی نژاد با اشاره به نحوه انتخاب وزرا و مدیران كشور گفت كه در گزینش همكاران به سمتی رفتیم كه خارج از همه ملاحظات گروهی و دسته‌ای، صرفا عناصری كه دل به كار و فداكاری در راه ارمانهای انقلاب بسته‌اند ، انتخاب شوند. وی همچنین به سفرهای استانی رییس‌جمهوری و تشكیل جلسات هیات وزیران در مراكز استانها اشاره كرد و گفت : سفر به استانها رابطه دولت و ملت را مستحكم و ادبیات دولت و ملت را یكسان می‌كند و تصمیم گیریها را در مسیر واقعی قرار می‌دهد. رییس جمهوری افزود : سفر هیات دولت به استانها همچنین كار نظارت را آسان و نظارت مردمی را برمی‌انگیزد و دولت را از نتیحه تصمیمات خود عینا مطلع می‌كند. وی ، دولت را متعلق به همه ملت دانست و گفت : دولت باید به همه جای كشور برسد و همه مناطق كشور باید با هم رشد پیشرفت و كنند و تك تك ایرانیان از حقوق مساوری برخوردارند. وی گفت : دولت تاكنون به ‪ ۵‬استان كشور سفر كرده است و این روند ادامه خواهد یافت و تلاش می‌كنیم تا پایان دوره مسئولیت ریاست جمهوری به هر استان سه بار مسافرت رسمی سازمان یافته داشته باشیم .


 


سیاستهای خارجی


  محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری در ادامه‌ گفت وگوی مطبوعاتی خودبا خبرنگاران داخلی و خارجی افزود:سیاست خارجی ما در عرصه جهانی بسیارفعال، هماهنگ و پرنشاط عمل می‌كند و در مسایل منطقه‌ای و جهانی از منطق بسیار روشن، منطق آرامش و صلح برای همه بر پایه عدالت و معنویت دنبال می‌شود. رییس جمهوری با تاكید براینكه‌ما دنبال بسط ارتباطات هستیم، گفت: تحرك اصلی سیاست خارجی ما در جهت توسعه ارتباطات با هدف صلح و آرامش برای همه ملت‌ها است و به لطف خدا تا امروز در همین جهت حركت كرده‌ایم. وی اضافه كرد: امروزبشریت دچار برخی سردمدارانی است كه نه تنها بویی ازمعنویت نبرده اند، بلكه اعتقادی به معنویت ندارند. احمدی نژاد خاطرنشان كرد : عده‌ای پرخور و مستكبر كه تنها چیزی كه ذهنشان را آرام می‌كند بهره برداری بیشتر و تسلط بیشتر بر ملت‌ها است، حاكم هستند. رییس جمهوری تصریح كرد: امروز بشریت گرفتار برخی حكومت‌ها است كه جدای ازعدالت و معنویت می‌خواهند صلح مصنوعی را بر جامعه جهانی تحمیل كنند. ما معتقدیم چنین صلح و آرامشی به وجود نخواهد آمد، زیرا پایه‌های صلح در آن ملاحظه نشده است. اگر هم در گوشه‌ای محقق شود حتما پایدار نخواهد بود. احمدی نژاد اضافه كرد:امروز بشریت گرفتار حاكمانی است كه با تحمیل جنگ بر سایر ملت‌ها می‌خواهند برای مردم خود امنیت ایجاد كنند. به گفته وی، شرایط امروز، همه ملت‌ها را به هم متصل كرده است. اقتصاد فرهنگ و سیاست نمی‌تواند در جزیره‌های مجزا از جهان راه خود را طی كند. رییس جمهوری تصریح كرد: كسانی كه فكر می‌كنند با تحمیل جنگ و ناامنی و خشونت به برخی ملت‌ها می‌توانندبرای خود آرامش به ارمغان بیاورند در اشتباه هستند. احمدی نژاد گفت: امروز آتش تنش، تبعیض، ظلم در هر نقطه‌ای از جهان بر افروخته شود زبانه‌های آن دامان برافروزندگان اصلی را خواهد گرفت واین سنت الهی است. وی تصریح كرد: ما گفتیم كه خواهان صلح و آرامش و كرامت انسانی برای همه هستیم و با همه دنیا می‌خواهیم با صلح و آرامش برابر و عادلانه زندگی كنیم. وی ابراز امیدواری كرد دولت با همكاری ملت در كنار ملت و پشتیبان ملت بتواند در طول دوره‌ای كه مشغول خدمت است آرمان‌ها و اهدافی را كه ملت در این انتخابات به آن رای دادند، تحقق بخشد. "محمود احمدی‌نژاد" رییس جمهوری روز شنبه در دومین نشست مطبوعاتی خود در تشریح سیاست خارجی دولت ، گفت: ما به دنبال صلح و آرامش برای همه در سایه "عدالت" و "معنویت" هستیم. احمدی نژاد افزود: ما به دنبال سیاست خارجی "فعال " هستیم و این امر را دولت ، دنبال می‌كند. رییس جمهوری خاطرنشان كرد: اگر بناست جهان به صلح و آرامش پایدار برسد، جز بر پایه عدالت و معنویت ، امكان‌پذیر نیست. احمدی نژاد تصریح كرد: صلح تحمیلی در زیر سایه شمشیرها و زرادخانه‌های هسته‌ای ، شیمیایی و میكروبی ، پایدار نخواهد بود. رییس جمهوری تاكید كرد: صلح مبتنی بر چپاول و تصمیمات تبعیض آمیز و همچنین پیشرفت بدون عدالت، معنا ندارد. احمدی نژاد گفت: كسانی كه در ‪ ۲۰۰‬سال اخیر بدون عدالت ، معنویت و خداپرستی درپی این بودند كه به رفاه و پیشرفت دست پیدا كنند ، هدفشان محقق نشده است. وی با بیان اینكه " كمال جامعه انسانی در سایه عدالت و معنویت تحقق می‌یابد"،تاكید كرد: سیاست ، اقتصاد و فرهنگ منهای اخلاق ، دنیا را به جهنمی برای بشریت تبدیل می‌كند. احمدی نژاد خاطرنشان كرد : اینكه هر روز در هر نقطه جهان شاهد جنگ ، ظلم و بی‌عدالتی هستیم، ناشی از چنین رویكردی است.


 


قانون بودجه ۸۵


رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به جهت‌گیری قانون بودجه سال ‪ ۱۳۸۵‬اشاره كرد و خبر داد كه مجموع هزینه‌های جاری دولت، ‪ ۱۰/۳‬درصد رشد داشته است. وی به جهت‌گیری اصلی دولت در بخش اعتبارات عمرانی اشاره كرد و گفت كه در راستای اجرای عدالت ، این رقم نسبت به پیش بینی عملكرد سال ‪،۱۳۸۴‬ ‪ ۷۴/۲‬درصد و نسبت به رقم بودجه مصوب مجلس ‪ ۶۳/۴‬درصد افزایش یافته است. احمدی نژاد تصریح كرد: بر این اساس ، دولت از هزینه‌های مصرفی و تشریفاتی كم كرده و امكانات را در بخش عمرانی متمركز كرده است. رییس جمهوری تمركززدایی را یكی از محورهای برپایی عدالت عنوان كرد و گفت كه در این راستا اعتبارات استانی نسبت به سال ‪ ۱۸۰ ،۸۴‬درصد رشد داشته است. احمدی نژاد سهم اعتبارات استانی نسبت به كل اعتبارات را در سال جاری ‪ ۱۹/۸‬درصد ذكر كرد و گفت كه این سهم در بودجه سال آینده ‪ ۳۴‬درصد است. رییس جمهوری همچنین با بیان اینكه كل اعتبارات عمرانی در سالجاری نسبت به رقم بودجه ‪ ۲۰/۶‬درصد است ، خاطرنشان كرد كه در سال آینده این رقم به ‪ ۳۱/۳‬درصد افزایش یافته است.


 


دانشگاه


رییس جمهوری در ادامه پاسخ به پرسشهای خبرنگاران داخلی و خارجی گفت : دولت هیچ محدودیتی برای بحث و گفت و گوی دانشجویان در دانشگاهها قائل نیست. به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، " محمود احمدی نژاد"كه ‌به پرسش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) درباره نقش دولت برای فعالیت تشكلهای دانشجویی پاسخ می‌داد، گفت : جوانان ما و دانشجویان جزو بهترین افراد روزگار هستند. رییس جمهوری ، جوانان ایران و بویژه دانشجویان را جوانانی مومن پاك و آرمانخواه توصیف كرد و گفت : فضای دانشگاهها باید پر نشاط ، دوستانه و عاطفی باشد . باید فرصت‌ها را در اختیار جوانان قرار دهیم. وی با تاكید براین مطلب كه گروهها و احزاب باید چشم طمع را از دانشگاهها بردارند و فضای بحث و گفت و گوی آزاد برای دانشجویان و اساتید فراهم باشد ، گفت : هیچ محدودیتی برای گفت‌و گو و بحث در دانشگاهها نداریم . دانشگاهیان باید درباره‌ همه مسائل داخلی وخارجی بحث كنند و خودشان را برای ساختن ایران سربلند آماده كنند. وی همچنین درپاسخ به سئوالی درباره بودجه پژوهشی دانشگاهها ، از افزایش بودجه تحقیقات و پژوهش در كشور خبر داد و گفت : مهم تر از رشد اعتبارات پژوهشی، جهت گیریهاست . رییس شورایعالی‌ انقلاب فرهنگی‌ افزود : پژوهش باید در خدمت حل مسائل كشور باشد و امیدواریم با تحقق آن شاهد پیشرفت كشور وحل مشكلات و بازشدن گره‌های علمی و فنی از بخش‌های فرهنگ ، صنعت و اقتصاد باشیم. احمدی نژاد همچنین از تلاش دولت برای متمركز كردن پژوهشكده‌های متفرقه در دانشگاهها خبر داد و گفت : تلاش می‌كنیم با ایجاد ارتباط میان بخش پژوهش با بخش صنعت ، نیازهای كشور را پاسخ دهیم. وی درخصوص لزوم ایجاد و بسط جنبش نرم افزاری و ایجاد كرسی‌های نظریه پردازی ،گفت : درباره نهضت كرسی‌های نظریه پردازی در شورایعالی انقلاب فرهنگی بحث كردیم و سال آینده این كرسی‌ها دایر خواهد شد. رییس جمهوری افزود : در ارتباط با جنبش نرم افزاری اعتبارات دانشگاهها افزایش یافته است . دولت برای آموزش و پرورش و دانشگاه برنامه ویژه دارد و معتقدیم دانش ، علم و خلاقیت است كه كشور را برپایه معنویت جلو می‌برد. وی گفت كه كشور در آینده شاهد تحركات جدید در عرصه علمی خواهد بود


 


بحث های علمی و مذهبی


 رییس جمهوری در مورد برخی مباحث مربوط به عوام گرایی در مباحث مذهبی گفت: پیش از روز انتخابات و مخصوصا پیش از برگزاری مرحله دوم انتخابات، جنگ تبلیغاتی سنگینی علیه من به راه افتاد كه سبب شد تعبیر ورود به محدوده ممنوعه قدرت را بكار ببرم. "احمدی نژاد" افزود: این جنگ روانی هنوز هم ادامه دارد. بعضی‌ها مطالب قاطی پاتی مطرح می‌كنند و داستان می‌سازند و به حساب ما می‌گذارند. وی گفت: من حرفهایم خیلی روشن است و خیلی صریح حرف می‌زنم و همه اعتقاداتم را با مردم در میان می‌گذارم،دولت بنا ندارد وارد مسایل حاشیه‌ای شود، دولت وظایفی دارد و باید با سرعت آنها را انجام دهد. رییس جمهوری افزود: من متاسفم از بعضی ها، با حقیقتی دشمن هستند كه یك بحث جهانی است. ما معتقدیم فرزندی از سلاله پیامبر منجی نهایی است و این را با افتخار فریاد می‌زنیم. نام این خرافه نیست، بلكه آخر ترقی است. رییس جمهوری گفت: ما به دنبال جهان پر از علم، انسانیت و عدالت هستیم و اعتقاد به امام زمان نیز اعتقاد به آن جهان است. وی افزود: از باور خودمان با قاطعیت دفاع می‌كنیم و تصمیمات ما كاملا علمی است. اعضای دولت ما نیز نسبت به دولتهای قبل از سطح علمی بالاتری برخوردارند. بسیاری از همكاران من بالاترین سطوح علمی را طی كرده‌اند و در مجامع علمی صاحب سبك و نظریه هستند. این دولت، یك دولت دینی، عدالت خواه و علمی است.


 


 حقوق بشر


احمدی نژاد در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار واحد مركزی خبر مبنی بر پیشنهاد رییس جمهوری در خصوص نظارت بر رعایت حقوق بشر در كشورهای اروپایی گفت: سیاست خارجی ما بر مبنای عدالت است. نه به كسی ظلم می‌كنیم و نه زیر بار ظلم می‌رویم. از كرامت انسانی دفاع می‌كنیم و در همین زمینه اعلام كردیم، آماده گفتگوی علمی هستیم. رییس جمهوری افزود: گفتیم كه حاضریم در جلسات علمی، دانشمندان روی اصول و مبانی حقوق بشر بحث كنند و دو طرف هیات‌هایی را بفرستند تا در این زمینه گزارش‌هایی تهیه كنند و این پیشنهاد منصفانه‌ای است. احمدی نژاد با بیان انیكه برخی از شعار حقوق بشر بعنوان چماق استفاده می‌كنند، گفت: ما حاضریم گروههایی را به كشورهای شما بفرستیم تا از زندانهای مخفی، شكنجه‌هایی كه در زندانها هست، تبعیض ها، نوع انتخابات ، وضعیت اقلیت‌های مذهبی، از تصمیماتی كه برای حمایت از تروریست ها در صحنه بین‌المللی می‌گیرند،، سیستم مجلس ، سیستم قضایی و سیستم اداری گزارشهایی را تهیه و منتشر كنند و آنها نیز این كار را انجام دهند. ما می‌رویم از رابطه دولتهای آنها با ملت هایشان گزارش تهیه و منتشر می‌كنیم آنها هم بیایند گزارش تهیه و منتشر كنند. وی تصریح كرد: این كار خوبی است و اگر بین همه دولتها برقرار شود، نظارت عمومی بر اجرای حقوق بشر شكل می‌گیرد و عنوان حقوق بشر از یك چماق و اهرم فشار خارج خواهد شد. احمدی نژاد گفت: متاسفانه تا امروز هنوز هیچ پاسخی دریافت نكرده‌ایم. البته مهم نیست. بیش از ‪ ۲۰‬پیشنهاد تهیه كرده‌ام كه به مرور مطرح خواهم كرد كه تاكنون دو تا پیشنهاد را مطرح كردم. وی افزود: در عوض دیدیم برخی مدعیان حقوق بشر وقتی این طرح منصفانه مطرح شد، به جای اینكه بگویند یا می‌آیند یا نمی‌آیند یا آن را نقد و اصلاح كنند و یا پیشنهاد جدیدی بدهند، طبق معمول شروع كردند به فریاد زدن و متهم كردن . رییس جمهوری اضافه كرد: متاسفانه امروز بشریت گرفتار بعضی حاكمان خود ناساخته است. حاكمانی كه افق نگاهشان فقط اطراف خودشان را می‌بیند. كسانی كه فكر می‌كنند اگر زراد خانه‌هاشان از سلاح هسته‌ای و میكروبی و شیمیایی انباشته شد، آنها حق بیشتری نسبت به سایر ملت‌ها دارند و می‌توانند نظرات خودشان را بر ملت‌ها تحمیل كنند. رییس جمهوری در پاسخ به سووالی درباره واكنشها به پیشنهاداتش در خصوص حقوق بشر گفت: ما میزان صداقت برخی دولتها در زمینه حقوق بشر، قوانین حقوق انسان و آزاداندیشی را می‌سنجیم. وی افزود: ما پیشنهادهایی را برای حل معضلات جهانی داده‌ایم كه منطبق با قوانین بین‌المللی است كه آنها را تعقیب كرده و در ضمن اعتبارسنجی نیز می كنیم. احمدی نژاد تاكید كرد: كسانی كه در برابر سووال خشمگین می‌شوند نشان می دهند، بنایی كه ساخته‌اند دروغین است.


 


هیات دولت


خبرنگار خبرگزاری مهر از رییس جمهوری در خصوص وعده‌های استانی وی و ضمانت اجرایی آنها سوال كرد و پرسید: گفته می‌شود این سفرها، كلان نگری دولت را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ احمدی نژاد در پاسخ گفت: این سفرها در راستای نگاه كلان به كشور است و زمانی كشور می‌تواند رشد و پیشرفت داشته باشد كه همه مناطق پیشرفت داشته باشند و لازمه آن شعار دولت برای همه است. وی با اشاره به مشكل تمركز گرایی در كشور و بازدهی پایین آن گفت كه برخی وقت‌ها ، تصمیمات وقتی به پایین می‌رسد، جهت و حتی محتوای آن عوض می شود و به مردم مناطق دور دست چیزی نمی‌رسد. احمدی نژاد اضافه كرد: دولت در صدد است این‌ها را بشكند كه كار پرزحمتی است. می‌خواهیم سیستم اجرایی را فعال كنیم و نظارت مستقیم داشته باشیم. وی با بیان اینكه گروههای پیگیری قوی در ریاست جمهوری و استانها برای این امر تشكیل شده است، گفت: دولت در طول هفته چهار جلسه دارد كه یك جلسه آن در استانها تشكیل می‌شود و هیچگاه برنامه ریزی‌های كلان را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. احمدی نژاد تاكید كرد: سفرهای استانی، حركت مكمل، تسهیل‌كننده و شتاب‌دهنده به كل فعالیت‌های دولت است. رییس جمهوری در ادامه نشست مطبوعاتی خود تصریح كرد كه "دولت از حقوق همه ایرانیان در سراسر دنیا دفاع می‌كند." احمدی نژاد گفت: هر ایرانی در هر جای دنیا كه هست، ایرانی است و دولت موظف به دفاع از حقوق اوست. رییس جمهوری با اشاره به اینكه "در برخی كشورهای غربی به ایرانیان اجحاف می‌شود و آنان را از حقوق خود محروم می‌كنند"، از فعال شدن بخشی در وزارت امور خارجه خبر داد كه كار آن رسیدگی به حقوق ایرانیان در خارج از كشور است. به گفته احمدی نژاد "این بخش از وزارت امور خارجه به صورت فعال و در چارچوب قانونی و سیاسی از حقوق ایرانیان دفاع خواهد كرد."


رییس جمهوری در این كنفرانس مطبوعاتی همچنین خبر داد كه برای تسهیل رفت و آمد ایرانیان در مناطقی كه تمركز دارند، امكان پرواز مستقیم به ایران عملی خواهد شد. احمدی نژاد ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی تصریح كرد كه ایران از سرمایه‌گذاریهای خارجی استقبال می‌كند. وی با اشاره به مراجعاتی كه از طرف سرمایه‌گذاران خارجی طی چند ماه گذشته صورت گرفته است، از امضا تفاهمنامه‌هایی در این زمینه خبر داد و گفت كه "ما از سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه از سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از كشور استقبال می‌كنیم." یكی از خبرنگاران با اشاره به شعار رییس جمهوری در زمینه مبارزه با مافیای نفتی از وی خواست كه برنامه‌هایش در این زمینه را توضیح دهد. احمدی نژاد نیز به این خبرنگار اینگونه پاسخ داد: بگذارید وزیر نفت مستقر بشود، بند به بند برنامه‌ها اعلام خواهد شد. رییس جمهوری در خصوص هدفمند شدن یارانه‌ها نیز گفت كه از سال آینده این برنامه در مورد كالاها عملی می‌شود. خبرنگاری از رییس جمهوری پرسید كه دولت برای كنترل قیمتها به ویژه میوه، چه كرده است ؟ احمدی نژاد پاسخ داد: مجموعه وزارت بازرگانی دائما نرخها را كنترل می‌كنند و ما نیز در پی این هستیم كه تولید و توزیع را تقویت و سازماندهی كنیم. رییس جمهوری با اشاره به اینكه هر فصلی میوه خود را دارد، نوسان قیمت برخی میوه‌ها را طبیعی دانست و تاكید كرد كه "بر اساس گزارشها، نوسانات غیرعادی نیست ولی اگر نوسانی غیرعادی پیش بیاید، تعادل بازار را از طریق تولید و واردات، حفظ خواهیم كرد." رییس جمهوری در این نشست مطبوعاتی در پی طرح سووالات مكرر از سوی شبكه‌های مختلف صدا و سیما گفت: اینكه همه‌اش شد "جام جم"، صد تا سووال پرسیدید. رییس جمهوری گفت: ما خواهان گسترش روابط عادلانه و صلح‌آمیز با همه كشورها به خصوص كشورهای منطقه هستیم. "احمدی نژاد" تاكید كرد: ما از تمامیت ارضی و استقلال همه كشورها از جمله كشورهای همجوار دفاع می‌كنیم. وی كه به پرسش خبرنگاری درباره روابط ایران با كشورهای منطقه پاسخ می داد، خاطرنشان كرد: كشورهای همجوار و همه كشورها می‌توانند خودشان مشكلاتشان را حل كنند و باید قدرتهای جهانی خود را كنار بكشند.


انرژی هسته ای


"محمود احمدی نژاد" رییس جمهوری گفت: استفاده از انرژی هسته‌ای حق مسلم ملت ایران است و تاكنون نیز در این زمینه بیشترین پایبندی را به مقررات و پادمانها داشته است. وی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فرانسه در خصوص تمهیدات ایران در صورت ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای حكام و شورای امنیت گفت: ملت ایران در چارچوب مقررات بین‌المللی گام برمی‌دارد و بیشترین پایبندیها را به مقررات بین‌المللی داشته است. رییس جمهوری افزود: هنوز هیچ سند و مدركی دال بر تخلف جمهوری اسلامی ایران از مقررات بین‌المللی و استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای یافت نشده است و ایران علاقه ندارد در این زمینه بی‌جهت وارد مباحث جنجالی شود. "احمدی نژاد" با بیان اینكه "جمهوری اسلامی ایران امروز مشغول فعالیت تحقیقاتی در زمینه‌های هسته‌ای است"، اضافه كرد: طبیعی است ملت ایران هیچ تحمیلی را نمی‌پذیرد. حق قطعی ملت ایران استفاده از فن‌آوری صلح‌آمیز است و این حق را به دست خواهد آورد. وی افزود: ما تنها ملتی هستیم كه از همه دعوت كردیم در فعالیتهای هسته‌ای ایران شریك شوند، شما اگر می‌گویید به فعالیتهای ایران مطمئن نیستند، بیایید شریك شوید و ما نیز در فعالیتهای شما شریك شویم. رییس جمهوری اضافه كرد: با این كار، هم ما نظارت بر فعالیتهای شما خواهیم داشت و هم شما به فعالیتهای ما نظارت می‌كنید. این چه منطقی است كه شما زرادخانه‌های خود را از سلاح هسته‌ای پر كردید و ما را متهم می‌كنید، با این منطق نمی‌توان دنیا را اداره كرد. "احمدی نژاد" افزود: ما علاقه نداریم در این مسیر قرار بگیریم اما اگر كسی اصرار دارد كه با این كارها حقوق ملت ما را ضایع كند، بداند این نوع كارها ثمری ندارد. وی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: بنا داریم، با اصلاح مقررات و تقویت نظارت و شكستن انحصارات و امتیازات ویژه با كمك مردم و نظارت دستگاهها از تخلفات جلوگیری كنیم. رییس جمهوری با بیان اینكه "حقوق ملت ایران قابل خدشه و معاوضه یا مبادله نیست"، اظهار داشت: در خصوص تخلفات گذشته، طبیعی است كه در دستگاه قضایی باید پیگیری شود. ما هر جایی كه مشاهده كنیم حقی از ملت ضایع شده است آن را دنبال خواهیم كرد. "احمدی نژاد" در خصوص واریز وجه درآمدهای نفتی در حسابهای بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور گفت: این موضوع قابل بحث است، ما وجه درآمدهای نفتی خود را در حسابهای خودمان در خارج از كشور نگهداری می‌كنیم. وی افزود: اما این نكته كه سود پرداختی به این حسابها كمتر از وام فاینانس دریافتی از خارج از كشور است، قابل بررسی است و تلاش می‌كنیم، مكانیزمی اندیشیده شود كه بتوانیم از ذخایر ارزی خودمان استفاده كنیم تا هزینه‌های كمتری متحمل شویم.


رییس جمهوری در پاسخ به تهدیدات كشورهای غربی در خصوص پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران گفت:امروز ادبیات سلطه، زور، اتكا به سلاح هسته‌ای، شیمیایی و میكروبی گذشته و در معادلات سیاسی جهان تاثیر ندارد. احمدی نژاد این مطالب را در پاسخ به سوال خبرنگار واحد مركزی خبر كه از او در خصوص مساله هسته‌ای و اظهار نظرهای كشورهای اروپایی و آمریكایی در خصوص این پرونده و استفاده آنها از زبان تهدید و تحریم پرسید، بیان كرد. احمدی نژاد تاكید كرد: ملتها بیدار شده‌اند و امروز اراده ملتهاست كه تحولات آینده را رقم خواهد زد. رییس جمهوری اظهار داشت: طبق معاهده ان.پی.تی و مقررات آژانس همه ملتهای عضو حق دارند از فناوری صلح آمیز هسته‌ای برخوردار شوند و هیچ ساز و كاری و هیچ ترتیبات و هیچ بهانه‌ای نمی‌تواند حق ملت‌های عضو را محدود كند و یا مانع تحقق آن شود. وی افزود: حتی بازرسی‌ها نباید مانع از احقاق حق ملتها شود. می‌بینیم چند تا كشور غربی كه خودشان سلاح هسته‌ای دارند، در زراد خانه‌هاشان سلاح اتمی و شیمیایی دارند و هر سال هم دهها نیروگاه جدید اتمی احداث می‌كنند، آنها آمده‌اند مدعی ملت ایران شده‌اند. احمدی نژاد گفت: با اینكه تا كنون علی رغم بازرسی‌ها و نظارت‌های بی سابقه كوچكترین سند و دلیلی بر انحراف ملت ایران و تحقیقات هسته‌ای ایران پیدا نكرده‌اند،اما چون خیال می‌كنند كه خودشان قدرت دارند، می‌خواهند ملت ما را از این حق طبیعی خودش محروم كنند. رییس جمهوری اضافه كرد: اوایل وقتی ما می‌گفتیم شما مخالف پیشرفت ملت ما هستید، می‌گفتند، نخیر ما نگران تولید سلاح هسته‌ای هستیم. اما اخیرا دیدید كه صریحا اعلام كردند كه ما مخالف تحقیقات و كار دانشگاهی هستیم. ما این را از اول می‌دانستیم. وی تصریح كرد: آنها می‌خواهند انرژی بسیار گرانبهای هسته‌ای در انحصار خودشان باشد و دو هدف را دنبال می‌كنند: اول اینكه در وقت نیاز، آن را قطره‌ای و با قیمت‌های گزاف به ملتها بفروشند. دوم انیكه از این ابزار برای تحمیل سیاست‌های خودشان به ملتها استفاده كنند.


احمدی نژاد تاكید كرد: ما بارها اعلام كردیم ملت ما نیاز به سلاح هسته‌ای ندارد. ملت ما یك ملت فرهنگی، متمدن و تاریخی است. ملتی كه فرهنگ دارد، منطق دارد و تمدن دارد نیازی به سلاح هسته‌ای ندارد. وی گفت: سلاح هسته‌ای را كسانی می‌خواهند كه همه معادلات را می‌خواهند با زور بازو و گردن كلفتی حل كنند. رییس جمهوری تصریح كرد: ملت ما نیازی به اینها ندارد. ملت ما یك منطق بسیار روشن در همه عرصه‌های بین‌المللی دارد و باورش این است كه در یك فضای آرام، صلح آمیز ، منطق ملت ایران یك منطق قوی و بسیار روشن و منطبق بر فطرت انسانها است. احمدی نژاد اظهار داشت: ما فكر می‌كنیم چند تا از كشورهای غربی در ادامه خصومت هایشان با ملت ایران، موضوع پرونده هسته‌ای را برپا كردند. وی افزود: همین كسانی كه امروز مدعی ملت ایران هستند، ‪ ۳۰‬سال قبل، وقتی در كشور ما یك حكومت غاصب مستبد، ضد مردمی و وابسته به غرب سركار بود ، همه چیز به او می‌دادند. سلاح می‌دادند. حتی چرخه سوخت دادند، قراردادش را بستند. نیروگاه دادند. هواپیما دادند اما به محض اینكه ملت ایران قیام كرد و بعد از دهها سال تحمل ستم و جور حكومت وابسته به غرب، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی و دمكراسی را تجربه كرد، از همان روز اول این چند تا كشور مقابل كشور ما ایستادند و این ایستادگی‌شان تا امروز ادامه دارد. رییس جمهوری اضافه كرد: این كشورها شروع به تحریم و محاصره كردند، جنگ را تحمیل كردند، صدام را تجهیز كردند و برای جنایات او و استفاده از بمب شیمیایی او، كف زدند و هورا كشیدند. آنها دارند مسیرشان را ادامه می‌دهند. ملت ما نیازی ندارند. وی خاطر نشان كرد: در دفاع مقدس هشت ساله در شرایطی كه علیه ما از بمب شیمیایی استفاده شد، ملت ما هیچگاه اصول اخلاقی و دینی خود را زیر پا نگذاشت و خویشتنداری كرد. احمدی نژاد تاكید كرد: سیاست قطعی جمهوری اسلامی ، حاكمیت معنویت و اصول اخلاقی در همه مناسبات جهانی است و به این پایبند است.


 رییس جمهوری گفت: امروز هم می‌بینید به ما می‌گویند چرا تحقیقات را آغاز كردید؟ می‌گوییم تحقیقات كه محدودیتی ندارد. در معاهده منع گسترش سلاحهای هسته‌ای و در پروتكل منعی نیست و ما هم تعهدی ندادیم. احمدی نژاد تصریح كرد: تحقیقات لازمه حیات و پویایی یك ملت است. مگر می‌شود جلوی فكر و اندیشه و رشد علمی یك ملت را گرفت. وی افزود: اما آنها می‌گویند، شما داوطلبانه این را تعلیق كرده بودید. می‌گوییم داوطلبانه بود حالا نمی‌خواهیم دیگر تعلیق كنیم. می‌گویند نخیر شرط مذاكره ما با شما این است كه این را تعلیق ابدی كنید. می‌گوییم مگر سربچه را می‌خواهید گول بزنید یا فریب بدهید. یك چیزی را ببرید از پشت بچرخانید، بیاورید. رییس جمهوری گفت: بالاخره آیا تحقیقات هسته‌ای، محدودیتی دارد یا ندارد ؟ اگر ندارد كه هیچ، اگر دارد به استناد كدام قانون؟ بفرمایید. وی تاكید كرد: دو سال و نیم دولت جمهوری اسلامی از موضع رحمت و رافت تلاش كرد، اعتمادسازی كند. امروز وقت آن رسیده است كه این چند كشور غربی باید اعتمادسازی كنند. ما مطلقا به صداقت آنها اعتماد نداریم. برای ما مسلم شده كه نمی‌خواهند ملت ایران رشد و پیشرفت علمی داشته باشند و صریحا مخالفت خود را در این زمینه اعلام می‌كنند، به چه حقی شما این حرف را می‌زنید؟ آیا این همان تفكر بنیادگرای ایستای قرون وسطایی نیست. احمدی نژاد گفت: علیرغم پیشرفت‌های تكنولوژیك كه در بخشهایی از دنیا اتفاق افتاده، چند كشور غربی همچنان به لحاظ ذهنی و مبانی فكری در دوران قرون وسطی زندگی می‌كنند به ما می‌گویند حق رشد علمی ندارید. وی افزود: اینكه شما دلتان می‌خواهد به هر كشوری اتهام بزنید زمانش گذشته است. رییس جمهوری گفت: به این چند كشور توصیه می‌كنم بیش از این خودشان را در بین ملت‌ها منزوی نكنند. بهتر است به قانون و مقررات پایبند باشند. وی افزود: خودشان می‌گویند مذاكره. می‌گوییم مذاكره. بعد بهانه درست می‌كنند كه مذاكره نه. می‌گوییم بسیار خوب مذاكره. ما كه اهل گفت و گو با همه هستیم. از گفت و گو هراسی نداریم. منطق ما قانونی است . به مقررات بین‌المللی پایبند هستیم تا امروز بیش از ‪ ۱۴۰۰‬نفر روز از تاسیات ما بازرسی كردند. احمدی نژاد تاكید كرد: از امروز اعلام می‌كنم آنها باید اعتمادسازی كنند. ما پیشنهاد دادیم در سازمان ملل كمیته‌ای برای خلع سلاح هسته‌ای تشكیل شود.


وی تصریح كرد: چند كشور هر روز در مذاكره چماقی را درست كرده‌اند و می‌گویند یا حرف ما را بپذیر یا شما را می‌فرستیم شورای امنیت. رییس جمهوری خطاب به این كشورها گفت: چرا اینقدر حیثیت نهادهای بین‌المللی را خدشه دار می‌كنند؟ چرا اینقدر آژانس را وادار می‌كنید كه وارد كارهای سیاسی شود؟ چرا شورای امنیت را خرج خودتان می‌كنید؟ شورای امنیت برای برقراری امنیت جهانی درست شده است. مگر شورای امنیت ابزار دست شماست كه از آن استفاده می‌كنید و می‌گویید یا حرف زور را بپذیر یا می‌بریمت شورای امنیت. احمدی نژاد تاكید كرد: تلقی ما این است كه شورای امنیت متعلق به همه ملتهاست نه ابزار دست چند تا كشور. چرا از آن استفاده می‌كنید؟ آیا این سیاست یكجانبه گرایی امنیت جهانی را به خطر نمی‌اندازد؟ رییس جمهوری افزود: من بعنوان یك خدمتگزار ملت ایران گرچه از قبل می‌دانستم اما امروز ریشه‌های تنش، ناامنی ، تروریسم و جنگ‌ها را بهتر از گذشته دارم درك می‌كنم. چند تا كشور كه برای خودشان حقی بیشتر از دیگران قائلند، گروههای تروریست درست و حمایت می‌كنند، اعلام می‌كنند كه در سایر كشورها می‌خواهیم مردم را بكشیم . وی افزود: با تصور قرون وسطایی می‌خواهند قرن بیست و یكم را اداره كنند. معلوم است كه انتقال آن مناسبات به قرن ‪ ۲۱‬هیچگاه برای ملت‌ها صلح ، آرامش به همراه نمی‌آورد.رییس جمهوری با اعلام اینكه فعالیت هسته‌ای هیچ كشوری به شفافیت ایران نیست ، گفت : این چند كشور غربی اجازه دهند تا ما تاسیسات آنها را بازرسی كنیم . محمود احمدی نژاد كه در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی سخن می‌گفت ، با طرح سووالی پرسید: آیا این چند كشور غربی اجازه می‌دهند كه ما آنها را بررسی كنیم ؟ وی بابیان اینكه این چه ادبیاتی است كه آنها با ملت ما سخن می‌گویند؟ ، خاطرنشان كرد: آنها با حرفهایشان اعتبار آژانس و شورای امنیت را از بین می برند. رییس جمهوری كه به سووال خبرنگار ژاپنی در خصوص مسایل هسته‌ای پاسخ می داد ، گفت : بارها گفته‌ایم كه ادعای غربیها پایه حقوقی ندارد و توصیه می كنم خودشان را بین ملتها منزوی نكنند . اینكه زور بگویند خود را بین ملتها منفور كرده‌اند . وی افزود: سران این چند كشور منفورترین بین ملتهای مختلف حتی ملت خودشان هستند . در انتخاباتشان هم عده كمی شركت می‌كنند و با زور قوه قضاییه كار را تمام می‌كنند.


 احمدی نژاد توصیه كرد: آنها این ادبیات زورگویی را كنار بگذارند الان قرون وسطی نیست، الان ‪ ۱۰‬سال پیش هم نیست امروز، امروز است و اگر دنبال نقش در معادلات جهانی هستند، اینقدر سازمانهای بین‌المللی را بی اعتبار نكنند . وی در ادامه گفت : ما خواهان گفت و گو هستیم و بوده‌ایم اما توصیه می كنم ملت ، انقلاب و دولت ایران را بشناسند و گرنه ممكن است كاری كنید كه پشیمان شوید و زمانی پشیمان می‌شوید كه هیچ سودی برای شما نداشته باشد. رییس جمهوری افزود: اینكه شما در تلویزیون توهین می‌كنید و حرف یكدیگر را تایید می‌كنید و فكر می‌كنید حقی در دنیا درست شده است . آیااین رفتار متمدنانه است ؟ وی با بیان اینكه ملت ایران ملت متمدن تاریخ ساز دارای سیاست خارجی فعال است ، گفت : شما به مراتب به ما بیشتر نیاز دارید تا ما به شما. چرا قیافه قدرتمندانه می‌گیرید ؟ احمدی نژاد افزود: دوست دارید آنچه شما می‌پسندید ملت ما عمل كند،در حالی كه ملت ما ملت مستقل است و در چارچوب حقوق بین‌الملل عمل می‌كند و راه خودش را دنبال می‌كند . رییس جمهوری درادامه گفت و گوی مطبوعاتی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: هیچ مزیتی برای كشورهایی كه بمب اتم دارند، وجود ندارد جز اینكه چهره آنها را تیره و خشن می‌كند. وی با تاكید بر اینكه "ما اعتقاد داریم كه این سلاحها باید برچیده شود"، اضافه كرد: اگر مدیریت دنیا با ما باشد موشكها را نیز جمع می‌كنیم زیرا معتقدیم بشر یعنی منطق، علم، تعقل و گفت و گو. رییس جمهوری گفت: من سووال می‌كنم كه رژیم اشغالگر قدس كه ‪ ۲۰۰‬كلاهك دارد در چه شرایطی است ؟ وقتی با یك سووال بنیانهایش متزلزل می‌شود چه قدرتی دارد ؟ ما یك سوال كردیم آنجا بر هم ریخت. احمدی نژاد تصریح كرد: در دنیا فكر و اندیشه و عقلانیت در حال حاكم شدن است. كسانی كه در زمینه سلاحهای هسته‌ای سرمایه‌گذاری می‌كنند، بی‌جهت پول ملتهای خود را دور می‌ریزند. وی خاطرنشان كرد: كسانی كه امروز با ادبیات خشن و غیرقانونی با ملت ایران گفت و گو می‌كنند نیازشان به رابطه با ایران دهها برابر نیاز ملت ایران به آنها است. احمدی نژاد در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینكه غرب باید چه تضمینی به ایران بدهد، تا پایبندی آنها به قانون تایید شود ؟ اظهار داشت: باید تضمینهای لازم را بدهند كه حقوق ملت ما را به رسمیت بشناسند و مزاحم ما نشوند. مسایل مربوط به انرژی هسته‌ای خود را شفاف كنند تا آژانس بر آن نظارت داشته باشد و برای آنها محدودیت ایجاد كند و دست از سیاسی بازیهای خود بردارند.


وی تصریح كرد: اینها چیزی‌هایی كه ما از آنها می‌خواهیم تا قبول كنیم كه پایبند به قانون هستند. رییس جمهوری در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه قدس مبنی بر اینكه آیا اعضای شورای حكام می‌توانند درخواست ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت را به طور مستقل مطرح كنند ؟ گفت: این مساله باید به تایید شورای حكام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برسد و شورای امنیت می‌تواند این مساله را بررسی كند. احمدی نژاد تاكید كرد: چون ما منطق داریم و بر اساس قانون عمل میكنیم نگرانی از رفتار دیگران نداریم اما برای دنیا و دیگران متاسفیم كه چند كشور اینگونه قدرت نمایی می‌كنند و آرامش جهانی را بر هم می‌زنند. وی با تاكید بر اینكه "مسیر ما روشن است"، ادامه داد: ما اهل گفت و گو، منطق و قانون هستیم و نمی‌خواهیم تنش ایجاد كنیم اما می‌دانیم چگونه از منافع خود دفاع كنیم. رییس جمهوری در پاسخ به سووال خبرنگار روزنامه اعتماد مبنی بر تهیه لیستی از سوی وزارت كشور برای برخورد با برخی "‪"NGO‬ها، این موضوع را رد كرد. احمدی نژاد در خصوص برخی شایعات در زمینه دیدار وی با آیت‌الله "جوادی آملی گفت: بحثهایی كه در این دیدار داشتیم بحثهای شخصی نبود. مطالبی را ایشان فرمودند مطالبی را نیز بنده گفتم. این مساله كه گفته شده است موضوع بحث ما نبود. خبرنگار شبكه خبری بی.بی.سی از رییس جمهوری پرسید، چرا جمهوری اسلامی ایران نباید حق داشتن بمب اتم را برای خود قایل شود و نتواند از خود دفاع كند كه احمدی نژاد پاسخ داد: ما فكر می‌كنیم بشریت امروز به نقطه‌ای رسیده كه افكار عمومی و اراده ملتها تعیین‌كننده است.


محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری در دومین نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت كه ایران در نظر دارد همكاری‌های خود را در چارچوب مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ادامه دهد. وی در پاسخ به پرسش خبرنگار شبكه العربیه گفت:"فعالیت‌های هسته‌ای ایران در حوزه تحقیقات ادامه دارد و اساسا به لحاظ اعتقادی ما با روش برخی آقایان در انباشت سلاح‌های هسته‌ای مخالفیم." احمدی نژاد با اشاره به كاربردهای متعدد انرژی هسته‌ای در پروژه‌های صلح آمیز، گفت:"امیدواریم مدعیان صلح و آرامش و امنیت، خودشان خلع سلاح شوند و پایبند قوانین بین‌المللی باشند. ماباید مطمئن شویم كه آنها نمی‌خواهند عقیده خود را بر ما و ملت ما تحویل كنند." خبرنگار شرق در خصوص اظهارات آیت‌الله مصباح یزدی كه گفته بود "رای مردم مبنای مقبولیت است و نه مشروعیت" پرسید كه رئیس جمهوری گفت: "این‌ها بحث‌هایی علمی است كه باید مطرح شود و ادامه یابد. نباید جلوی طرح اندیشه‌ها را با ورود به بحث‌های سیاسی گرفت. باید دوستانه بحث كرد كه این بحث‌ها پشتوانه ملت ایران است." وی از گروه‌های سیاسی خواست كه با ورود به این بحث‌های علمی، فضای كشور را دوقطبی نكنند و اجازه دهند بحث‌های علمی آزادانه مطرح شود و موجب رشد كشور شود. رئیس جمهوری همچنین درباره مواضع دولت در خصوص اسرائیل كه پرسش دوم خبرنگار شرق بود، گفت:"هیچ موضع جدیدی اعلام نشده،بلكه دو سئوال روشن و مشخص مطرح شده كه آنها باید پاسخ دهند." وی سئوال اول را چنین طرح كرد:"باید مشخص شود كسانی كه امروز در فلسطین حكومت می‌كنند و به خود اجازه تخریب خانه‌ها و آوارگی هزاران مردم فلسطین را به خود داده‌اند و دارند در آن سرزمین اعمال قدرت می‌كنند، از كجا آمده‌اند؟" احمدی‌نژاد ادامه داد:"چگونه است كه این افراد كه ریشه ندارند و مهاجرانی به این سرزمین هستند، حق تعیین سرنوشت دارند،اما مردم فلسطین كه بومی آن هستند حق تعیین سرنوشت و اعمال حاكمیت ندارند؟" وی گفت كه پیشنهاد روشن ایران این است كه ملت بومی فلسطین اعم از مسلمان یا غیرمسلمان حق تصمیم‌گیری داشته باشند و خطاب به منتقدان سخنان خود گفت:"شما كه مدعی حق تعیین سرنوشت ملت‌ها هستید،چرا به این تقاضا پاسخ نمی‌دهید و مطلب را از چاله به چاه می‌اندازید؟"


رئیس جمهوری سئوال دوم مطرح شده از دولتمردان غربی را این دانست كه "شما كه به بهانه یهودكشی در اروپا از كشتار و اشغال فلسطین حمایت می‌كنید آیا خودتان این مسئولیت را قبول دارید؟ نمی‌شود هر كس در این مورد سئوالی مطرح كرد او را ضد صلح و جنگ طلب خواند!" وی گفت كه " من یك معلم هستم و با این هیاهوها از سئوالم صرف نظر نمی‌كنم" و اضافه كرد:"اگر شما یهودی ستیزی داشته‌اید خودتان آن را جبران كنید و تقاص آن را خودتان پس دهید. نمی‌شود كه شما خطا كنید و دیگران آن را جبران كنند. اگر هم یهودی ستیزی وجود نداشته،پس چرا این همه روی این قضیه هیاهو می‌شود!" احمدی نژاد گفت:"نمی شود كه مساله‌ای درست شود و بر سر آن مانور دهند، ولی بگویند هیچ كس حق ندارد درباره آن حرفی بزند! فكر می‌كنند قرون وسطی است كه دانشمندی را صدا كنند و بگویند نگو كه زمین حركت می‌كند. بگویند یا گیوتین است یا باید از عقایدت دست برداری." وی تاكید كرد:"اینها همان افراد قرون وسطی هستند كه اگر آن زمان گیوتین و شمشیر بود، امروز سلاح‌های هسته‌ای و میكروبی و شیمیایی دارند." رئیس جمهوری یك بار تكرار كرد كه خواسته او پاسخ دادن به دو سئوال مشخص است:"آیا حق تعیین سرنوشت برای مردم فلسطین به رسمیت شناخته می‌شود یا خیر؟، آیا یهودی ستیزی را آنها برپا كرده‌اند یا نه؟ پاسخ آنها هم هرچه بود ما قبول می‌كنیم." وی از دانشمندان اروپایی خواست تا درباره حقایق این موضوع سخن بگویند و افزود:"نمی‌شود جلوی دهان‌ها را گرفت. كشوری كه جلوی دهان دانشمندان خود را بگیرد از بین خواهد رفت. لازمه تلاش دانشمندان این است كه حرف بزنند و با یكدیگر گفت وگو كنند." رئیس جمهوری گفت:"سیاستمداران از حوزه منافع خود ده‌ها دروغ و تهمت درست می‌كنند،اما بحث‌های دانشمندان علمی و برپایه حقیقت است و ملتی موفق خواهد شد كه از گفته‌های دانشمندان تبعیت كند."


  در ادامه نشست خبری رییس جمهوری با خبرنگاران داخلی و خارجی احمدی نژاد در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص به سخنان رئیس جمهوری در شهرهای بندرعباس و میناب پرسید:"آیا دستیابی ایران به فن‌آوری هسته ای شامل غنی‌سازی و تولید بمب هسته‌ای هم می‌شود؟" رئیس جمهوری در پاسخ گفت :"عباراتی چون غنی‌سازی، تحقیقات هر یك معنای حقوقی خاصی دارند و ما مشغول تحقیقات هستیم و این تحقیقات را ادامه می‌دهیم." احمدی نژاد به سئوال خبرنگار فایننشال تایمز كه پرسید "آیا ایران در تحقیقات خود به غنی‌سازی اورانیوم ادامه خواهد داد؟"، چنین پاسخ داد: "در كار تحقیقات این مساله امر جدیدی نیست و جواب آن معلوم است." خبرنگاری به انتقاد رئیس‌جمهوری از رسانه‌ها اشاره كرد كه فعالیت‌های دولت را خوب و مناسب پوشش نمی‌دهند و افزود:"این انتقاد به رئیس‌جمهوری و دولت وی نیز وارد است كه تعامل اندكی با رسانه‌ها دارند!" در پاسخ به این انتقاد رئیس‌جمهوری گفت:"در یك كنفرانس خبری كه صد نفر در آن حضور دارند، كمتر اتفاق می‌افتد كه همه صد نفر بتوانند سئوالات خود را مطرح كنند و جواب بگیرند،ولی معاونان رئیس‌جمهوری، وزرا و سخنگوی دولت جلسات متعددی با نمایندگان رسانه‌ها دارند." وی ابراز امیدواری كرد كه به مرور تعامل با رسانه‌ها بیشتر و بهتر شود و خطاب به غلامحسین الهام، سخنگوی دولت گفت:"آقای الهام طوری تنظیم كنید كه خبرنگاران خارجی هم بیایند و هر كدام خواستند مصاحبه بگیرند و خیلی زیاد هم سئوال بپرسند." خبرنگار شبكه جهانی العالم دو سئوال مطرح كرد:"ایران برای عملی كردن طرح نقض حقوق بشر در غرب چه اقداماتی تدارك دیده‌است؟ آیا شما قصد دارید این بحث را كه كشورهای اروپایی ظلم كرده به یهودیان، خودشان جبران كنند را دنبال كنید؟" پاسخ رئیس جمهوری به پرسش اول این بود:"قرار است در كمیسیون حقوق بشر اسلامی سازمان كنفرانس اسلامی مساله حقوق بشر در همه كشورها بررسی و پیگیری شود. در ایران هم قرار است كمیته‌ای تشكیل شود و وضعیت حقوق بشر را در كشورهای هدف بررسی كند و نتیجه آن را ارائه دهد."وی ادامه داد: این ما هستیم كه باید از زرادخانه‌های هسته‌ای شما نگران باشیم و آنها را بازدید كنیم و یا آنها رامنهدم كنیم و این شما هستید كه باید به دنیا پاسخ دهید كه چرا سلاح هسته‌ای دارد. رییس جمهوری افزود: شما نگران این هستید، كه تحقیقات ما به‌سلاح اتمی منجر شود،اول اینكه ما به لحاظ اعتقادی ، دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم در ثانی معتقد هستیم كه سلاحهای هسته‌ای، شیمیایی و میكربی موجود در دنیا نیز باید نابود شود. احمدی نژاد ادامه داد: در بودجه كشور ما، كمترین نسبت بودجه متعلق به هزینه‌های دفاعی است،البته معنای آن این نیست كه در دفاع از خود ضعیف هستیم، بلكه قدرت دفاعی بسیار بالایی هم داریم اما اعتقاد

شناسه خبر: ۲۰۴۵  

- سخنرانی ها

  -