رئیس جمهور در جلسه بررسی و رای اعتماد مجلس به دو وزیر پیشنهادی:

استراتژی ما بر مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال استوار است/ با راهبرد صبر انقلابی و تدبیر عقلانی نگذاشتیم ایران تنها بماند/ شاخص های اقتصادی ماههای اخیر ثابت می کند که مقاومت ملت ایران پاسخ داده است/ برخی رسانه ها به تقابل و دوگانگی ها دامن نزنند/نباید صدای دشمن را از عده ای در داخل بشنویم/با کنار هم بودن از مشکلات راحت تر عبور می کنیم/ هیچگاه دروازه دیپلماسی را نخواهیم بست/ مذاکره دوجانبه با آمریکا مطرح نیست/ آقای مونسان عنصری فعال و خوشفکر برای تصدی وزارت جدید است/ آقای حاجی میرزایی متخصص علوم اجتماعی، واجد اخلاقی فوق العاده و رفتاری منظم و دقیق است

رئیس جمهور با بیان اینکه نهضت امام حسین (ع) برای اصلاح امور، اتحاد و نجات جامعه از نفاق بود، تصریح کرد: طبق محاسبات دشمن، هیچ کشوری قادر به تحمیل تحریم های همه جانبه آنها طی ششماه نبود اما ایمان قوی، آرمان بلند و تاسی ملت به سالار شهیدان، محاسبات دشمن را به هم زد.

شناسه خبر: 111099 -

سه شنبه 12 شهريور 1398 - 08:35

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که روز سه شنبه به منظور  منظور دفاع از وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، گفت: نگاه جهان و آمریکا به ایران در پی مقاومت ۱۶ ماهه اخیر عوض شده است و آمریکا فهمید که ملت ایران با فشار حداکثری به زانو در نمی آید.

رئیس جمهور با بیان اینکه، دشمنان ما می دانند که این راه پاسخ نخواهد داد، اظهارداشت: آنها می‌دانند که این جنگ تحمیلی اقتصادی نیز همانند جنگ تحمیلی نظامی 30 سال قبل که هیچ نتیجه‌ای نداد، نتیجه نخواهد داشت.

دکتر روحانی یادآور شد: در جنگ تحمیلی نظامی، ملت ما برغم همه دشواری‌ها در برابر کشوری که به ظاهر خود را به  ایدئولوژی شرق مسلح کرده بود، به سلاح غرب و شوروی و فرانسه خود را مجهز کرده بود و با پول ارتجاع و بویژه عربستان حمایت می شد، مقاومت کرد و پیروز شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: دو ابرقدرت آن زمان یعنی آمریکا و شوروی در کنار دشمنان ملت ایران قرار گرفتند و فکر نمی‌کردند ملت ایران بتواند به تنهایی در این جنگ پیروز شود. آمریکا اطلاعات به بعثی‌ها می‌داد شوروی و فرانسه اسلحه و ارتجاع عرب ، پول و بندر به آنها می‌داد، برخی از کشورهای مرتجع منطقه فرودگاه را در اختیار آنها گذاشته بودند.

دکتر روحانی افزود:  برغم همه این تلاش‌ها و حصری که برای ما بوجود آورده بودند رزمندگان بزرگ و دلاور ارتش و سپاه و بسیج ما و همه مردم، با دادن عزیزترین فرزندان خود پیروزی را به دست آوردند.

رئیس جمهور تاکید کرد: این جنگ تحمیلی دوم نیز که از نوع اقتصادی ، روانی و سیاسی است سرنوشتی بهتر از آن جنگ نخواهد داشت و در این جنگ تحمیلی اقتصادی هم ملت ما پیروز صحنه است.

دکتر روحانی با بیان اینکه، امروز این ادعا نیست، گفت: راهبردی که نظام ما در آغاز در برابر توطئه آمریکا اتخاذ کرد راهبرد صبر انقلابی و تدبیر عقلانی بود و  با صبر و تدبیر عقلانی نگذاشتیم ایران تنها بماند و توانستیم آمریکا را در انزوا قرار دهیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: از زمانی که آمریکایی ها ابرقدرتی خود را شروع کرده اند، برای اولین بار در تاریخ جهان است که  وقتی علیه یک ملت و یک کشور برنامه‌ریزی و توطئه می‌کنند، دنیا به آنها روی خوش و رأی مثبت نشان نمی‌دهد  و راه آنها را نمی‌پذیرد و حداقل در بیان و سیاست با ملت ایران هم‌نواست.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه از لحاظ سیاسی و حقوقی در مجامع حقوقی بین‌المللی و در دادگاه بین‌المللی ملت ایران در برابر آمریکایی ها پیروز این صحنه بوده است، گفت: شما یک نمونه دیگر پیدا کنید که آمریکا در یک توطئه بزرگ جهانی وارد شده و تنها مانده باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز آمریکا و اذنابش یک رژیم منحوس نامشروع و 2 الی 3 "کشورک"   تنها مانده اند و ملت ایران خود را در کنار ملت‌های جهان و حتی دولت‌های بزرگ جهان می‌بیند.

رئیس جمهور اضافه کرد: در این مسیر اولین قدمی که برداشتیم دادن یک فرصت تاریخی به کشورهای 1+4 بود. در این فرصت تاریخی آنها می‌توانستند به تعهدات خود عمل کنند و اگر به تعهدات خود عمل می‌کردند ما هم به کلیه تعهدات‌مان در برجام عمل می‌کردیم. بنابراین آمریکا نه تنها از لحاظ سیاسی و اجتماعی و افکار عمومی بلکه حتی از لحاظ اقتصادی هم شکست خورده است.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: متأسفانه بعد از تخلف و خیانت آمریکا و زیر پا گذاشتن تعهداتش، اروپایی‌ها هم یا به وظیفه خود عمل نکردند و یا نتوانستند و یا هر دو. آنچه می‌فهمیم هر دو است زیرا  جایی که می‌توانستند، انجام ندادند و جایی هم شاید با مشکلاتی مواجه بودند.

رئیس جمهور مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال را دو پایه استراتژی ایران دانست و گفت: بدون مقاومت داخلی راه به جایی نمی‌بریم. بدون دیپلماسی فعال هم مسیر ما دشوار خواهد بود. بنابراین پایه اصلی استراتژی ما این بود که ملت ایران روی پای خود بایستد. امروز باید مجلس ، دولت و قوه قضائیه و همه ارکان نظام دست به دست هم دهند تا بتوانیم معضلات و مشکلات اقتصادی که مردم را تحت فشار قرار داده، بکاهیم .

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: البته در این راستا با تدبیر و رهنمودهای مقام معظم رهبری، جلسه سه قوه و شورای عالی هماهنگی اقتصادی تشکیل شد و خیر و برکات فراوانی هم داشته است و امیدواریم در آینده هم برکات بیشتری را برای کشور داشته باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه  نمایندگان مجلس شورای اسلامی حامیان اصلی دولت هستند، اظهارداشت: شما به وزرا رأی دادید و دولت به پیشنهاد و تعیین افراد توسط رئیس جمهور و رأی اعتماد شما ، کار خود را آغاز کرد و بنابراین با کمک شما بوده که دولت تشکیل شده است و با کمک شما است که دولت می‌تواند در مسیر قانونی خود قدم بردارد و با کمک شما است که در روز های سخت  با وحدت ، اتحاد و یگانگی می‌توانیم از این مشکل عبور کنیم.

 رئیس جمهور با بیان اینکه برای مردم ما روزهای سختی گذشته است و باز روزهای سختی هم خواهد بود، ادامه داد: بعد از اردیبهشت سال 97، دشمنان به اصطلاح خودشان تحریم را شدیدتر و صد در صدی و از تمام ابزار خودشان علیه ملت ایران استفاده کردند؛ آنچنان فشاری را بر کشورهای دیگر وارد کردند که اگر یک هواپیما به ایران پرواز می‌کرد یا از ایران به کشور دیگری می رفت ، به قول ما ایرانی‌ها نه با دو چشم با چهار چشم مراقبت می‌کردند و یک کشتی و یک قایق اگر از بندر ما حرکت کند و مقصدی را مد نظر قرار بدهد، مورد مراقبت شدید آنها قرار می‌گیرد.

دکتر روحانی تاکید کرد: چنین تحریم، پایش، نظاره‌گری و فشار علیه ایران بی‌سابقه است.

رئیس جمهور با اشاره به مقاومت ملت ایران در برابر فشارها و تحریم‌ها، اظهار داشت: حالا می‌بایست شاخص‌های اقتصادی در این 2، 3 ماه بگوید که آیا مقاومت ملت ایران پاسخ داده یا نداده است! امروز آمار و ارقام اقتصادی و شاخص‌ها نشان می‌دهد که در 2 الی 3 ماه اخیر وضع ما از ماه‌های پیش بهتر است و تقریباً همه شاخص‌ها این را می‌گوید.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه اخیراً بانک مرکزی نامه‌ای برایم نوشته بود که در آن شاخص بهای تولیدکننده ذکر شده بود، گفت: بر اساس شاخص بهای تولیدکننده نشان می‌دهد که ماه گذشته نسبت به ماه قبلش، رشد این شاخص فقط 7 دهم درصد بوده یعنی کمتر از یک درصد؛ و ماه گذشته نسبت به نقطه به نقطه نسبت به ماه گذشته مشابه سال قبل 8 واحد درصد کاهش داشته است؛ این یعنی اگر در شاخص بهای تولیدکننده کاهش را می‌بینیم، اثرش در چند ماه آینده در تورم مصرف‌کننده ظاهر می‌شود.

رئیس جمهور افزود: علامت امروز ، یک علامت خوب و مثبت است؛ قیمت ارز از ثبات نسبی در این یکی دو ماهه اخیر برخوردار شده است که این هم نشان می‌دهد بازار نوعی آرامش دارد؛ بازار سرمایه امیدوارکننده است و رشد مناسب دارد و این به معنای امید مردم به تولید است چرا که اگر مردم به تولید امیدوارنباشند به بازار سرمایه مراجعه نمی‌کنند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه  شاخص‌های صنعتی  نشان می‌دهد که در زمینه اخذ مجوز و  افتتاح کارگاه‌های صنعتی نسبت به سال گذشته، رشدهای 18 الی 20 درصدی داریم، گفت: معنایش این است که برخلاف تبلیغات جهانی که بر تضعیف روحیه ملت ایران متمرکز شده، مردم ما در مسیر آبادانی و تولید در حال حرکت هستند..

دکتر روحانی تاکید کرد: اینکه ما در آغاز امسال و در شرایط فعلی، کلید ساخت 110 هزار مسکن شهری و روستایی را می‌زنیم و اعلام می‌کنیم که مسکن کشور در بخش ترمیم و ساخت، ظرف امسال و سال آینده 900 هزار واحد خواهد بود، این به معنای حرکت مثبت اقتصادی جامعه ماست. البته  این خانه‌سازی‌ها نه توسط دولت بلکه از سوی بخش خصوصی انجام می‌گیرد و دولت فقط تسهیلات لازم را فراهم می‌کند.

رئیس جمهور با اعلام اینکه ایجاد منطقه آزاد تجاری و برقراری روابط آزاد تجاری با جمع اوراسیا، اجرایی و عملیاتی شده و در آبان امسال عمل و اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب است که جمهوری اسلامی ایران عملاً وارد یک پیمان اقتصادی منطقه‌ای شده که می‌تواند راه را برای صادرات و واردات آسان‌تر کند.

دکتر روحانی اظهار داشت: اینکه امروز با چند کشور بزرگ جهان توافق کردیم تا مبادلات ما با پول ملی باشد، به معنای ضربه بر دلار و توطئه‌های آمریکا نسبت به برنامه‌های اقتصادی کشور ما است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز نسب به 2 الی 3 ماه قبل شرایط آرام‌تری را در کشور مشاهده می کنیم و شرایط بهتری را در ماه‌های بعد تجربه خواهیم کرد، گفت: دولت یازدهم و دوازدهم در این 6 سال در شرایط بسیار سختی قرار داشته و به استثناء یکسال و نیم، همیشه در تحریم بودیم.

 رییس جمهور خاطرنشان کرد: باوجود تحریم ها ، 14 فاز پارس جنوبی و 15 واحد پتروشیمی بزرگ را افتتاح کردیم و در کشاورزی تحولات بزرگی بوجود آوردیم. 600 هزار هکتار از اراضی تحت آبیاری قطره‌ای و سامانه‌های نوین در قالب طرح هایی در خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان