معاون اقتصادی رئیس جمهور در جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان کرمان:

طرح بازآفرینی شهری از اولویت‌های مهم دولت دوازدهم است/ اشتغال‌زایی از اهداف طرح بازآفرینی شهری است/ باید گفتمان‌های هم‌افزا، مثبت، نشاط‌بخش و روحیه‌آور را با ترسیم آینده‌ای روشن ایجاد کنیم/

معاون اقتصادی رئیس جمهور طرح بازآفرینی شهری را از اولویت‌های مهم دولت دوازدهم دانست و گفت: این طرح جایگاه بسیار ویژه‌ای برای دولت دارد و رئیس جمهور تأکید بسیاری بر اجرای این طرح داشته و پیشرفت کار را دنبال می‌کند.

شناسه خبر: 105079 -

دوشنبه 11 تير 1397 - 16:20

دکتر محمد نهاوندیان روز دوشنبه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان کرمان با بیان اینکه این طرح 4 هدف مهم از اولویت‌های دولت را محقق می‌کند، گفت: ایمنی جان و اموال مردم، یکی از اهداف این طرح است و در حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو، گزارش هیأت بررسی ملی نشان داد که با اقدامی به موقع از بسیاری خسارات می‌شد، پیشگیری کرد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: امروز تجربه برخی کشورها که درجه آسیب‌پذیری آنها از نظر طبیعی در برابر زلزله بسیار بیشتر از ما است، نشان می‌دهد که به واسطه عمل کردن به عقل جمعی و تراکم تجربه در حوادث گوناگون تلفات کمی دارند و وضع آنها در ساخت و ساز با 40 سال گذشته اصلاً قابل مقایسه نیست.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه در موضوع ایمنی واحدهای مسکونی در بافت‌های ناکارآمد، شرایط آسیب‌پذیری داریم، گفت: اگر امروز به فکر نباشیم، همانطور که کسانی که 10 سال گذشته در این مورد به موقع تصمیم نگرفتند و ما امروز آنان را ملامت می‌کنیم در آینده نیز ما مورد ملامت آیندگان خواهیم بود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه عزیزتر از جان مردم در کشور وجود ندارد، گفت: کسانی که امروز در طرح بازآفرینی شهری و تسهیل شرایط تلاش می‌کنند، شریف‌ترین کارها را انجام داده و باید بدانند که در راستای نجات جان مردم کار می‌کنند.

دکتر نهاوندیان فقرزدایی را هدف دیگر این طرح عنوان کرد و گفت: اگر در ساختن محله‌ها تلاش کنیم همین عوض کردن چهره محله و ارایه مسکن شایسته به ساکنان بافت‌های ناکارآمد، باعث تغییر روحیه در آن بخش می‌شود و ایجاد زیرساخت‌های مناسب مانند خانه بهداشت و سایر ملزومات ، انگیزه حضور بخش خصوصی در این مناطق را افزایش می‌دهد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور فقرزدایی را از دیگر اولویت‌های اصلی دولت دوازدهم دانست و خاطر نشان کرد: در این راستا طرح‌های متعددی طراحی شده است، کما اینکه در مأموریتی که مقام معظم رهبری به شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه دادند، 4 اولویت تعیین شد که یکی از آنها فقرزدایی و رسیدگی به 1.5 دهک پایین جامعه به هر طریق ممکن است.

دکتر نهاوندیان اشتغال‌زایی را از دیگر اهداف طرح بازآفرینی شهری دانست و گفت: بخش ساخت و ساز نقش پیشران را در اشتغال ایفا می‌کند و ده‌ها شغل و صنعت با تحرک در ساخت و ساز به راه خواهد افتاد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور مقابله با آسیب‌های اجتماعی را هدف چهارم اجرای طرح بازآفرینی شهری عنوان کرد و گفت: بسیاری از آسیب‌های اجتماعی انصباق جغرافیایی با بافت‌های ناکارآمد دارند و اگر ریشه‌ای عمل کنیم و آن بافت ناکارآمد را تغییر دهیم در حقیقت زمینه وقوع جرم و جنایت را کاهش داده‌ایم.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه دولت با تأکید ویژه رئیس جمهور از سال 96 به طور جدی پیگیر اجرای این طرح شده است، گفت:‌ دولت در اجرای این طرح از خودش شروع کرده و دستور داده که همه دستگاه‌های دولتی، زمین‌هایی را که نیاز ندارند، و می‌توان در آن زمین‌ها مسکن ایجاد کرد ، تحویل داده تا بتوانیم در آنها بافت‌های نو ایجاد کنیم که 50 درصد آن به ساکنان بافت فرسوده و 50 درصد در اختیار توسعه‌گران قرار خواهد گرفت و برای افزایش تقاضا در خرید بخش‌هایی که متعلق به توسعه‌گران است، نیز دولت تصمیم گرفت که برای مسکن اولی‌ها با کاهش نرخ سود بانکی تسهیلات مناسب در اختیارشان قرار دهد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور، تأمین خدمات زیربنایی در بافت‌هایی که این طرح در آنها ایجاد می‌شود و ارایه تسهیلات بانکی و تسهیل مقررات را از دیگر اقدامات دولت برای اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: طرح بازآفرینی شهری یک حوزه مشارکت جدی برای بخش خصوصی بوده و امروز یک میدانی بوجود آمده که بخش خصوصی بتواند با توجیه اقتصادی در آن حضور پیدا کند.

دکتر نهاوندیان با تأکید بر اینکه باید با ابتکار عمل این طرح به نهضت عمومی در کشور تبدیل شود تا بتوانیم، تا پایان دولت دوازدهم شاهدشکوفایی در این حوزه باشیم، گفت: دولت هرگز قصد تصدی‌گری در این بخش را ندارد و تنها در زمینه رفع موانع و مشکلات، گام برخواهد داشت و خود را کارگزار رفع موانع برای توسعه‌گران می‌داند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه این طرح باید تبدیل به میدان نشاط اجتماعی و اقتصادی در کشور شود و مردم به طور ملموس آثار آن را مشاهده کرده و در مورد آن سخن بگویند، گفت: اگر از گفتمان‌های یأس آور و ناامیدکننده در کشور ناراحتیم، باید گفتمان‌های هم‌افزا، مثبت، نشاط‌بخش و روحیه‌آور را با ترسیم آینده‌ای روشن ایجاد کنیم.

دکتر نهاوندیان افزود: جوانان اگر احساس کنند که مسئولان به فکر شغل، مسکن و زندگی آنها هستند، تبدیل به چشمه‌های انرژی و سازندگی خواهند شد و با کمک هم می‌توانیم شرایط بهتری را در آینده شاهد باشیم.

شناسه خبر: 105079

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی