حجت الاسلام والمسلمین یونسی در دیدار جمعی از علمای اهل سنت هندوستان:

علمای مسلمان ایران و هند از روابط سیاسی خوب دو کشور برای تعمیق تعاملات فرهنگی بهره بگیرند/ ایران امروز شعار تقریب و وحدت اسلامی را در عمل اجرا کرده است

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی با بیان اینکه دولت ایران با الهام از انقلاب اسلامی و فرامین موکد امام راحل و مقام معظم رهبری مصمم است با تعصبات مذهبی، افراطی گری و خشونت مبارزه کند، اظهار داشت: ایران امروز شعار تقریب و وحدت اسلامی را در عمل اجرا کرده است.

شناسه خبر: 104270 -

سه شنبه 18 ارديبهشت 1397 - 16:45

حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی روز سه شنبه در دیدار جمعی از علما و فرهیختگان اهل سنت هندوستان  با ابراز خشنودی و خوشحالی از سفر علمای کشور برادر و دوست به جمهوری اسلامی ایران، گفت: انتظار داریم همانطور که ما در ایران هندوستان را خانه و کشور دوم خودمان می دانیم، شما هم ایران را کشور دوم خودتان بدانید؛ ما هیچ احساس بیگانگی نسبت به مردم و دولت و مخصوصا علمای مسلمان هندوستان نداریم.

وی با اشاره به اینکه تاریخ و تمدن دو ملت ایران و هند از یک منشا سرچشمه گرفته و در طول تاریخ تعاملات گسترده و فراوانی بین دو ملت و کشور وجود داشته است، افزود: ایران و هند اشتراکات فرهنگی، دینی و تاریخی زیادی با هم دارند و امروز بیش از گذشته نیازمند تعامل و همکاری با یکدیگر هستند.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی با بیان اینکه ورود اسلام به هند باعث افزایش عزت و قدرت اسلام شد، اظهار داشت: ملتهای شبه قاره هند همه یک خانواده هستند و ما ایران را نیز جزو این خانواده می دانیم که بالاترین تاثیرگذاری را در بالندگی تمدن اسلامی داشته اند. امروز همچنان آثار تاریخی اسلامی در هند در معرض بیشترین توجه گردشگران قرار دارد.

حجت الاسلام یونسی با بیان اینکه خوشبختانه ایران و هند امروز بهترین رابطه را در عرصه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی دارند، تصریح کرد: علمای مسلمان دو کشور باید از فرصت این رابطه خوب سیاسی و اقتصادی دو کشور بیشترین بهره را برای تعمیق روابط فرهنگی دو ملت ببرند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرارسیدن چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران، یک انقلاب واقعا اسلامی، فارغ از تعلق به مذهبی خاص بود. همه ملت ایران صرفنظر از مذهب و دین خود در جریان پیروزی و بالندگی آن مشارکت فعال داشتند.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی گفت: اقلیتهای مذهبی در ایران، چه اهل سنت و چه اقلیت های دینی دیگر، پیش از انقلاب شدیدا مورد تحقیر و بی اعتنایی بودند، به طوری که عملا داشتند از بین می رفتند و خودشان به این نتیجه رسیده بودند که گویا در ایران آن زمان اصلا دیده نمی شوند و هیچ توجهی به اعتقادات و دین و مسائل اجتماعی شان نمی شد.

حجت الاسلام یونسی اضافه کرد: به عنوان مثال در سیستان و بلوچستان، در زمان حکومت پهلوی ها، از جمعیت بلوچ های آنجا حتی نیم درصد هم از سواد برخوردار نبودند. هیچ متخصص، پزشک، مهندس و دانشمندی از خودشان نداشتند و از عمران و آبادانی خبری نبود. امروز بیش از 100 هزار دانشجوی بومی که 50 هزار نفر آنها دختر هستند، مشغول تحصیل می باشند.

وی اظهار داشت: در گذشته اگر مسئولان جمهوری اسلامی به سیستان و بلوچستان می رفتند، مهمترین درخواست مردم این بود که مدیرانی لایق به آن مناطق اعزام شوند تا به آنها در عبور از مشکلات کمک کنند، ولی متخصصی از خودشان نداشتند که مدیر شود. اما امروز مهمترین درخواست مردم آن مناطق این است که آن همه متخصصی که در آن مناطق تربیت شده، به کار گرفته شوند و البته دولت هم این مطالبه را به حق می داند.

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی با اشاره به فعالیت بیش از 16 هزار مسجد اهل سنت و نیز فعالیت چندین هزار قاضی اهل سنت در کشورمان ، تصریح کرد: امروز ما وحدت شیعه و سنی را در عمل اجرا کردیم. علمای اهل سنت در مجلس خبرگان که مسئول انتخاب بالاترین مقام جمهوری اسلامی است، حضور دارند. در مجلس شورای اسلامی 22 نماینده اهل سنت حضور دارند که هیچ تفاوتی بین آنها و اختیاراتشان با سایر نمایندگان نیست.

در این دیدار علمای مسلمان اهل سنت هند نیز ضمن ابراز خوشحالی از سفر به ایران تاکید کردند که تصویر ذهنی آنها از ایران در جریان این سفر و دیدارها و برنامه های برگزار شده، بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و به آنها اثبات شده است که ایران پرچمدار تقریب و وحدت اسلامی است.

شناسه خبر: 104270

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای خارجی