دکتر نهاوندیان در دیدار دانشگاهیان یزد:

انقلاب اسلامی یک اقدام ریشه ای برای اصلاح ساختارهای کشور بود/ باید پیوند بین پژوهش، سیاستگذاری و اجرا قویا برقرار شود/ فضای دانشگاهی، دانشجویی و روشنفکری کشور باید به سمت راه حل گرایی سوق یابد/ آرامش به بازار ارز بازخواهد گشت

معاون اقتصادی رییس جمهور با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 آغاز یک اقدام ریشه ای برای اصلاح ساختارهای کشور بود، اظهارداشت: در این زمینه دانشگاهها مهمترین مسئولیت را برای هدایت مسیر اصلاح ساختارهای کشور بر عهده دارند.

شناسه خبر: 102896 -

يکشنبه 22 بهمن 1396 - 20:48

دکتر محمد نهاوندیان در آخرین برنامه از سفر دو روزه خود به استان یزد، در دیدار دانشگاهیان و روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی استان گفت: رخداد 22 بهمن 57 یک کار ریشه ای برای اصلاح ساختار سیاسی در کشور بود که شاید به یک تعبیر قرنها ملت ایران در انتظار آن بود و به تعبیر دیگر دهه ها تلاش شد تا این اتفاق رخ داد.

وی با اشاره به ورود انقلاب اسلامی به چهلمین سال حیات خود افزود: محدود شدن بزرگداشت 22 بهمن به برگزاری یکسری مراسم صرف انصاف نیست. توقع این است که این روز آغازی دیده شود که در آن تحول در بعد و ساختار سیاسی انقلاب اسلامی واقع شد و پس از آن باید عرصه ها و ابعاد دیگر نیز با اقدامات ریشه ای و بنیادین، متحول شود.

معاون اقتصادی رییس جمهور مناسبت 22 بهمن را بهترین فرصت برای ارزیابی و سوال درباره مسیر طی شده دانست و اظهار داشت: انقلاب اسلامی اتفاقی بود که در 22 بهمن سال 57 آغاز شد نه اینکه به سرانجام رسیده باشد. انقلابی بودن به این است که کاری که در بهمن 57 آغاز شد را به سرانجام برسانیم و این وظیفه بیش از هر قشری بر عهده فرهیختگان است.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: در حرکتها و تحولات اجتماعی و سیاسی معمولا انگیزش و گرایشاتی به اقدامات پوپولیستی پیدا می شود و این وظیفه دانشگاهیان است که باید فکر کنند در مقابل این وسوسه که گاهی خود را یک اقتضا نشان می دهد، چگونه باید مقاومت کرد.

وی خاطرنشان کرد: امروز وقتی صحبت از وضع موجود می شود، طبیعتا برای برخی فرصت سوزی ها در گذشته افسوس می خوریم. این وظیفه و مسئولیت اجتماعی نخبگان و دانشگاهیان است که امروز تدابیری بیاندیشند که 10 یا 20 سال بعد دیگر برای از دست دادن فرصتهای امروز افسوس نخوریم.

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: راه اساسی اصلاح و رفع مشکلات برقرری رابطه بین بخشهای پژوهش، سیاستگذاری و اجراست. حتی مطلوب است که فعالان بخش خصوصی نیز با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی ما پیوند برقرار کنند.

دکتر نهاوندیان اضافه کرد: آینده پژوهی نکته مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد و دانشگاه بهترین مکانی است که می تواند بر روی این مساله تمرکز کند. یکی از اولویتهای جدید ما در معاونت اقتصادی، همکاری با واحدهای علمی است که آینده پژوهی می کنند. البته باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که آینده پژوهی بدون گذشته شناسی کامل نخواهد بود.

وی اظهار داشت: طبیعتا در گذشته عبرتهای فراوانی هست که باید از آنها تجربه آموخت. تحلیل منصفانه گذشته بسیار لازم و ضروری است. اگر بخواهیم نسخه برای آینده بنویسیم، باید گذشته را منصفانه بازشناسی کنیم. حافظه تاریخی نسل آینده را باید تقویت کنیم و اساسا بزرگترین خدمت ما به نسل آینده این خواهد بود که کمک کنیم اشتباهات گذشته را تکرار نکنند و تجارب موفق را ادامه دهند.

معاون اقتصادی رییس جمهور تصریح کرد: فضای دانشگاهی، دانشجویی و روشنفکری کشور باید به سمت راه حل گرایی سوق یابد.

دکتر نهاوندیان در ادامه خاطرنشان کرد: دولت وظیفه ایجاد و بهبود فضای کسب و کار را دارد، اما این فعالان اقتصادی و فارغ التحصیلان هستند که باید اشتغال ایجاد کنند. کارآفرینی باید خود به یک فعالیت اقتصادی تبدیل شود. اینها کارهایی است که باید از یک دانشگاه پویا و مثبت اندیش توقع داشت و جامعه و انقلاب ما همواره به چنین دانشگاهی احتیاج دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اظهارات یکی از اساتید درباره نرخ ارز گفت: اولا دولتی که تلاش کرده به شکل ریشه ای و با مهار تورم، نوسانات نرخ ارز را مدیریت کند، هرگز به دنبال افزایش نرخ ارز به هیچ وجه نخواهد بود. ضمن اینکه قانون برای همه تکلیف کرده است که نرخ ارز بر اساس سیستم شناور تعیین خواهد شد. 

معاون اقتصادی رییس جمهور اضافه کرد: در نوسانات اخیر بازار ارز، از جمله تقاضاهای سفته بازانه تاثیرگذار بوده و جنس این تحولات پردامنه اخیر، اقتصادی نیست. البته معتقدم آرامش به بازار ارز بازخواهد گشت و این بازار در همان مسیر معقول و معتدلی که دولت تدبیر و امید تلاش کرده برای بازار ارز فراهم کند، مدیریت خواهد شد.

شناسه خبر: 102896

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده