دکتر ابتکار در نشستی با خبرنگاران در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی:

بهبود وضعیت و جایگاه اجتماعی زنان از اهداف و برنامه ای اصلی دولت دوازدهم است/ لایحه منع خشونت علیه زنان آخرین مراحل تدوین را در قوه قضاییه طی می‌کند/مراکز اورژانس اجتماعی و خانه‌های امن باید با ارتقای کیفیت خدمات، گسترش یابند/ آغاز «پویش ارمغان» برای آزادسازی 250 زن زندانی جرائم غیرعمد با کمک های مردمی/ 10 پارک ویژه بانوان در کشور در ایام دهه فجر افتتاح می شود

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه ارتقای جایگاه زنان در کشور تصریح کرد: تلاش برای بهبود وضعیت و جایگاه اجتماعی زنان، یکی از اهداف و برنامه های جدی و مهم دولت دوازدهم است.

شناسه خبر: 102582 -

سه شنبه 10 بهمن 1396 - 17:50

دکتر معصومه ابتکار روز سه شنبه در نشستی خبری به مناسبت دهه مبارک فجر با اشاره به اینکه در آستانه ورود به چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس جمهوری اسلامی هستیم و تبریک این مناسبت گفت: در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد تحولات رو به جلو و پیشرفتهای زیادی در عرصه های مختلف از جمله در رابطه با موقعیت و جایگاه زنان بوده ایم.

وی کاهش چشمگیر نرخ بیسوادی به طور کلی و به طور خاص در میان زنان را یکی از مهمترین و بزرگترین تحولات اجتماعی در دوره نظام جمهوری اسلامی برشمرد و افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی نرخ باسوادی در جامعه زنان 35 درصد بود که این نرخ در حال حاضر به 89 درصد رسیده و این در حالی است که در سالهای اخیر سهم دختران از ورودی دانشگاهها حتی به بیش از 60 درصد رسیده است.

معاون رییس جمهوری در  امور زنان و خانواده ، بخشی از این پیشرفت را مرهون بهبود وضعیت و ارتقای جایگاه زنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: البته همت زنان برای استفاده از فرصت ایجاد شده نیز سهم قابل توجهی در دستیابی به موقعیت کنونی آنان در عرصه اجتماعی دارد. همچنین با وجود اینکه پیش تر تردیدهایی برای حضور زنان در عرصه های ورزشی مطرح بود، حضور موفق و افتخارآفرین زنان و دختران کشورمان در عرصه های ورزشی داخلی و بین المللی ضمن رد این تردیدها، گواه روشنی بر این سخن است که زنان کشورمان از فرصتهای ایجاد شده پس از انقلاب اسلامی استفاده مناسبی کردند.

دکتر ابتکار حضور موفق زنان در عرصه های داخلی و بین المللی رشته های مختلف هنری از جمله تئاتر و سینما، ارتقای وضعیت بهداشت و بهداشت باروری و کاهش نرخ مرگ و میر کودکان زیر 5 سال را از دیگر دستاوردها و پیشرفتهای حوزه زنان در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی برشمرد و تصریح کرد: در این سالها در بعد حقوقی نیز تلاشهای موثر و موفقی برای بهبود وضعیت زنان و صیانت از حقوق زنان و خانواده شده و قوانین خوبی در این زمینه به تصویب رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: البته همه اینها نافی وجود مشکلات در عرصه های مختلف نیست و باید گفت که همچنان نیاز به برنامه ریزی صحیح و سیاستگذاری جامع و همکاری آحاد جامعه داریم تا بتوانیم در مسیر کنترل و مدیریت آسیبهای اجتماعی گامهای موثرتری برداریم.

دکتر ابتکار اظهار داشت: پرسشی در پرتال معاونت امور زنان و خانواده درباره برنامه های دهه فجر با خروجی کارآمد مطرح شده بود که با استقبال خوبی مواجه شد. پاسخ دهندگان به طراحی مدل پایدار از فعالیت زنان، اعطای نمایندگی بازاریابی و اشتغال، برنامه های جمعی و خانوادگی، کتابخوانی و ارتقای سطح آموزش زنان، پرداختن به زنان فعال سیاسی سال ۵۷ و ۹۶ و مقایسه این دو ‌نسل  و مقابله با اعتیاد و توان افزایی زنان اشاره کرده اند.

وی فراهم شدن زمینه گفتگوی بین نسلی و گفتگوی ملی خانواده را از دیگر پیشنهادات مطرح شده به  معاونت زنان عنوان و تصریح کرد: جلسات و نشست‌های مربوط به گفتگوهای بین نسلی تاکنون در شش یا هفت استان برگزار شده و این معاونت بر اساس دیدگاه‌های دانشگاهیان این حوزه را پیگیری می‌کند. همچنین چندین نشست در تهران پیرامون گفتگوی بین نسلی با مخاطب قرار دادن نسل اول و دوم انقلاب برگزار شده است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: تلاش داریم برنامه‌های ما برای دهه فجر، صرفا تشریفاتی نبوده، بلکه به لحاظ محتوایی نیز حائز اهمیت باشد. همچنین در این هفته فراتحلیل برخی پژوهش‌های خانواده نیز ارائه خواهد شد و چندین نمایشگاه و فروشگاه ارائه تولیدات زنان کارآفرین هم درایام دهه فجر برگزار می شود.

دکتر ابتکار تفاهمنامه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را که امروز به امضا رسیده است، مورد اشاره قرار داد و گفت: این تفاهمنامه به منظور ارتقای سلامت زنان، آموزش خودمراقبی وافزایش بهداشت باروری به امضا رسیده است. همچنین موضوع پیگیری وضعیت سلامت کادر درمانی و دانشجویان پزشکی نیز در این تفاهمنامه مدنظر قرار گرفته است.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت نقش مددکاران اورژانس اجتماعی در استراتژی دولت تدبیر و امید برای مقابله با خشونت اضافه کرد: دولت دوازدهم به طور جدی پیگیر برنامه مقابله با خشونت است. در همین زمینه لایحه منع خشونت علیه زنان نیز آخرین مراحل تدوین را در قوه قضاییه طی می‌کند. همچنین آموزش های حقوقی و مهارت‌های ارتباطی از دیگر برنامه های استراتژی دولت در کاهش خشونت با همکاری آموزش و پرورش است.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور اورژانس اجتماعی را از ابزارهای موثر در مواجهه موثر و حتی پیشگیری از بروز خشونت و مرجعی برای جلوگیری از تشدید آسیب‌های اجتماعی معرفی و تصریح کرد: در 13 سفر استانی که داشته‌ام از مراکز اورژانس اجتماعی استانها بازدید کردم. مراکز اورژانس اجتماعی و خانه‌های امن باید گسترش یافته و کیفیت خدمات آنها نیز ارتقا یابد.

دکتر ابتکار تجلیل از مددکاران اجتماعی با همکاری سازمان بهزیستی را از دیگر برنامه های معاونت امور زنان و خانواده در دهه فجر دانست و افزود: از دیگر فعالیتهای پیش بینی شده برای این ایام ، حضور زنان مدیر و مشاوران زن در مرقد امام خمینی (ره) خواهد بود. همچنین در طول ایام دهه فجر به سه استان گلستان، قم و کرمان سفر خواهم کرد و دراین سفرها بازدیدی از مرکز اورژانس اجتماعی، مراکز زنان کارآفرین، سازمان‌های مردم نهاد داشته و پیگیر برگزاری جلسات گفتگوی ملی خانواده خواهم بود.

وی در ادامه از تداوم برگزاری «پویش ارمغان» براساس روال سال گذشته برای آزادسازی زنان زندانی جرایم غیرعمد خبر داد و گفت: در این طرح قرار است 250 زن زندانی جرائم غیرعمد با کمک های مردم و طی این پویش تا شب عید و در صورت امکان تا ولادت حضرت زهرا (س) آزاد شوند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور اظهار داشت: در ایام دهه فجر دفاتر امور زنان و خانواده استانها قرار است 40 نشست حقوقی، 50 مورد کارگاه‌آموزشی در خصوص تاب‌آوری، معیشت عمومی، اقتصاد مقاومتی، 40 مورد نمایشگاه کارآفرینی، 20 مورد نمایشگاههای فرهنگی و هنری، 10 مورد برگزاری جلسات گفتگوی بین نسلی، 60 مورد افتتاح پروژه های روستایی و تعاونی، 40 مورد تجلیل از زنان شاخص و سمن‌ها و 80 مورد کارگاه‌های آموزشی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برگزار شود.

دکتر ابتکار همچنین از افتتاح 10 پارک ویژه بانوان در شهرهای مختلف در ایام دهه فجر خبر داد و تصریح کرد: عده ای معتقدند افتتاح پارک های ویژه بانوان در راستای تفکیک جنسیتی است، در حالی که این پارک ها در کنار پارک‌های خانوادگی که زنان و مردان می توانند با هم در آنها حضور پیدا کنند فعال هستند و به این ترتیب زنان می‌توانند در فضایی امن و راحت از فضای آنها استفاده کنند.

وی همچنین از برگزاری همایش ملی نقش فناوری اطلاعات در کارآفرینی برای زنان در اسفند ماه و تلاش برای برگزاری بخش بین المللی این همایش در بهار سال 97 خبر داد.

شناسه خبر: 102582

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده